پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۵ - ۱۲:۲۸
رصد 9 سیاره قابل سکونت زمین مانند

رصد ۹ سیاره قابل سکونت دیگر توسط تلسکوپ فضایی کپلر درحالی توسط ناسا اعلام شد که درست ۱۴ اردیبهشت ماه بود که ستاره‌شناسان…

رصد ۹ سیاره قابل سکونت دیگر توسط تلسکوپ فضایی کپلر درحالی توسط ناسا اعلام شد که درست ۱۴ اردیبهشت ماه بود که ستاره‌شناسان موفق به کشف ۳ سیاره شبه زمین در اطراف یک ستاره کوچک کم‌نور و سرد شدند و حالا دوباره داده‌های به دست آمده از تلسکوپ فضایی کپلر به شناسایی ۱۲۸۴ سیاره فراخورشیدی کمک کرده است که ۹ مورد از آنها ممکن است شرایط لازم برای حیات انسان را داشته باشند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

رصد ۹ سیاره قابل سکونت دیگر توسط تلسکوپ فضایی کپلر تاکنون بیشترین تعداد کشف سیاره جدید بوده تا تعداد سیارات تائیدشده توسط کپلر را دو برابر کند. همچنین تحلیل‌های جدید از شناسایی ۱۳۲۷ جسم در اطراف ستارگان دور خبر داده است که به احتمال زیاد سیاره نیستند.

با این حال و به گفته ناسا، از میان این سیارات احتمالا ۵۵۰ نمونه صخره‌ای و مشابه زمین هستند و علاوه بر آن ۹ سیاره در منطقه قابل سکونت ستاره خود یعنی جایی که دما برای وجود آب مایع و در نتیجه حیات مناسب است، قرار دارند. این کشف جدید، تعداد سیارات شناخته‌شده در منطقه قابل سکونت را به ۲۱ مورد رسانده است.

توضیح بیشتر در خصوص رصد این ۹ سیاره بای گفت که سیاره «کپلر-۱۶۳۸b» و «کپلر-۱۲۲۹b» بیشتر نظر دانشمندان را جلب کرده‌اند زیرا اندازه‌شان مشابه زمین است و در فاصله مناسب از ستاره‌شان برای دریافت میزان مناسب گرما قرار دارند.

رصد 9 سیاره قابل سکونت زمین مانند

این در حالی است که اعلام این خبر جدید پس از بررسی کاتالوگ سیاره ۲۰۱۵ کپلر انجام شده است که حاوی تعداد کلی ۴۳۰۲ سیاره فراخورشیدی احتمالی بود. برای تائید این کاندیدها، احتمال سیاره بودنشان باید بیش از ۹۹ درصد باشد و تکنیک آماری جدید نشان داد که ۱۲۸۴ سیاره با این هنجار مطابقت دارند.

جالب است دبدانید که تعداد سیارات تائید شده فراخورشیدی اکنون بیش از ۳۲۰۰ مورد شده است. فضاپیمای کپلر ۲۳۲۵ سیاره فراخورشیدی را از زمان آغاز عملیاتش در مارس ۲۰۰۹ کشف کرده است. این کار با بررسی تغییرات در درخشش ستاره در زمان عبور یک سیاره از برابر آن انجام می‌شود. اگرچه این شکار سیاره شامل فرآیند سختی است که نیاز به پیگیری مشاهدات و تائید شدن کاندیدها توسط ستاره‌شناسان دارد.

با روی کار آمدن تلسکوپ‌های جدید، کپلر در مراحل پایانی عملکرد خود قرار دارد و ناسا نیز از این فرصت برای ذکر جانشینان آن از جمله ماهواره بررسی سیاره فراخورشیدی در حال عبور (TESS) استفاده کرده است که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب خواهد شد و می‌تواند در نهایت شاهدی از حیات در ورای منظومه شمسی ارائه کند.

منبع: space

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *