سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۰۳:۲۸

روانشناس و مشاور خانواده، با تاکید براینکه رفتار مناسب با خانواده همسر پیوند زناشویی را مستحکم می‌کند، گفت: رعایت حقوق خانواده همسر نسبت…

روانشناس و مشاور خانواده، با تاکید براینکه رفتار مناسب با خانواده همسر پیوند زناشویی را مستحکم می‌کند، گفت: رعایت حقوق خانواده همسر نسبت به یکدیگر باعث ایجاد آرامش و آسایش پایدار در زندگی مشترک می‌شود.

جاوید ثمودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، یکی از مهارت‌های مهم زندگی را چگونگی رفتار با خانواده همسر دانست و عنوان کرد: می‌توان روابط خانوادگی را به گونه‌ای مدیریت کرد که هم به خانواده همسر احترام گذاشت و هم از دخالت‌های ویران کننده در زندگی جلوگیری کرد.

این متخصص روانشناس افزود: بی احترامی کردن به خانواده همسر به بهانه حفظ زندگی یکی از خطاهای بزرگی است که زوجین مرتکب می‌شوند و گاهی با چنین رفتار نامناسبی حتی به ارتباط‌های زناشویی نیز لطمه می‌زند.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجربیات خانواده‌های همسر در زندگی یادآور شد: جدا کردن همسر از خانواده اش به منزله قطع کردن ریشه‌ها می‌باشد در حالی که با صله رحم می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد و حتی تجربیات مثبت خانواده‌ها را در زندگی منتقل کرد.

ثمودی عنوان کرد: اگر خانواده همسر در زندگی زناشویی دخالت‌های نابه‌جا دارند می توان با احترام و تدبیر با این دخالت‌ها که زمینه ساز اختلاف می‌باشد رفتار کرد.

وی چگونگی رفتار با خانواده شوهر را یکی از مقوله‌های مهم برشمرد و گفت: هنگامی که یک زن از همسرش می‌خواهد برای آغاز زندگی مشترکشان ارتباط با خانواده‌اش را قطع کند در واقع رفتار بی وفایی و بی محبتی را به همسر می آموزد.

این روانشناس تاکید کرد: وقتی همسر شما به راحتی می‌تواند با توصیه‌های شما ارتباط خود را با خانواده‌اش قطع کند زمانی نیز فرا می‌رسد که به راحتی می‌تواند در برابر شما هم بی وفایی پیشه کند و به آسانی ارتباط‌ها را بگسلد.

وی به برخی از نکات مهم در ایجاد یک ارتباط صحیح با خانواده همسر اظهارداشت: احترام گذاشتن به نظر بزرگترها، حفظ حرمت در هنگام بیان نظر، بهره‌گیری از تجربیات خانواده‌ها و شیوه درست رفتار با والدین همسر می تواند هر یک موجب ثبات زندگی زناشویی شود.

ثمودی خاطرنشان کرد: برخی از زوجین در مقابل دخالت‌های خانواده همسر با شیوه‌ای خصمانه موضع می‌گیرند که این امر اختلافات را تشدید می‌کند و گاهی بنیان خانواده را از میان می برد.

وی با بیان اینکه احترام گذاشتن با چاپلوسی متفاوت است تصریح کرد: احترام گذاشتن و حفظ حرمت بزرگترها باید قلبی و با همه وجود باشد تا به دل دیگران بنشیند اگر ما تنها به واسطه چاپلوسی و تنها به واسطه حفظ منافع این گونه رفتار کنیم به منزله احترام نیست.

این روانشناس متخصص در پایان عنوان کرد: ما آئینه فرزندان خود در رفتار با خانواده‌ها هستیم و اگر با رفتار مناسب بتوان فرزندان را با شیوه‌های صحیح احترام گذاشتن و حفظ حریم و حرمت‌ها آشنا کرد در واقع گامی مهم در تربیت فرزندان برداشته‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *