چهارشنبه، ۲۷ فروردین ۹۹ - ۰۸:۴۹
رفتار حرفه ای در محل کار

رفتار حرفه ای در محل کار به نوعی یکی از مهارت هایی است که هر فرد شاغلی باید با آنها آشنا باشد. در…

رفتار حرفه ای در محل کار به نوعی یکی از مهارت هایی است که هر فرد شاغلی باید با آنها آشنا باشد. در این مطلب از میهن پست با یک مقاله جامع این موارد را بررسی خواهیم کرد.در هر شغلی از شما انتظار می‌رود که متناسب با توانایی‌های تان حرفه‌ای عمل کنید. پیروی از هنجارهای حرفه‌ای باعث موفقیت، جلب حمایت و همکاری دیگران، ارتقاء شغلی می‌شود. در مقابل رفتار غیر حرفه‌ای باعث شکست در آموزش، قراردادها و پیشرفت می‌شود.

وقتی از حرفه ای بودن حرف میوفته همه به این فکر میکنن که اون آدم چقد چیز تو حوزه خودش بلده مثلا یه برنامه نویس چقد یه زبان رو میشناسه با چند تا فریم ورک کار کرده و این جور چیزا…

اما همون آدم رفتار حرفه ای داره؟ مجموعه ای از آداب و رفتار هایی که تو حیطه شغلی خودش و یا کلا در همه مشاغل تعریف میشه رو رعایت میکنه یا نه؟!

ما وارثان درد مشترک لای کار

از جایی تصمیم میگیرید بیایید بیرون و استعفاء بدید، کاراتون و پروژه نصف کاره میذارید؟

هنوز معنای اعتراض و انتقاد رو متوجه نشدید و به عنوان اعتراض یا انتقاد زیر آب زنی میکنید؟

هنوز در هنگام مواجه با چیز های جدید جو زده عمل میکنید؟ مثلا فریم ورک یا سرویس جدید میاد همه چیتون میشه اون و حتی حرف های قبلی خودتون رو زیر سوال میبرید؟

رفتار حرفه ای در محل کار

از دیدن پیشرفت دیگران(شخص، شرکت، سرویس و…) ناراحت میشید (چون اون تلاش کرده یا مطالعه کرده یا خرج کرده و… ولی شما نکردید) و به هر دری میزنید (تهمت، افترا، زیر آب زنی، متشنج کردن جو و…) که موفقیتش رو زیر سوال ببرید؟

تعهداتی که دادید رو در مواقعی که به نفعتون نباشه انجام نمیدید و در عوض با تقلا و دست اندازی سعی بر توجیه انجام ندادنش دارید؟

توی شرکتی کار میکنید همه جا از مزایاش میگید و حتی به خاطرش بحث میکنید و وقتی ازونجا خارج میشید همون شرکت رو مورد تمسخر قرار میدید و از روال های درستی که وجود نداره دم میزنید؟ حتی تو مصاحبه های کاری بعدیتون ازون شرکت بد میگید؟

فاصله رزومه تا توانایی هاتون زیاده و وقتی ازتون سوال پرسیده میشه سعی میکنید یا پیچوندن مفاهیم و یا غلط جواب دادن از زیر بار مواردی که تو روزمه نوشتید در برید؟ حتی با این وجود استخدام میشید ولی توی کار و یا گرفتن پروژه Freelance هم به توانایی های واقعیتون تکیه نمیکنید؟

برای جایی رزومه یا قرار جلسه میذارید و به هر دلیلی نمیرید اما قبلش اطلاع نمیدید؟

در جهت درست با همکاراتون یا هم صنفیتون رقابت نمیکنید و در شروع، حین و اتمام ماجرایی کاملا معنی رقابت رو عوض میکنید؟

توی زمان بندی و نرسوندن پروژه ها یا تسک و کار ها و یا حتی زمان رسیدن به جلسات منظم نیستید و این به یه عادت تو شما تبدیل شده؟

کارو با دوستی قاطی میکنید و در قالب دوستی توی کار درخواست ها و انتظارات بی جا دارید؟

رفتار حرفه ای در محل کار

دائم خودتون رو با دیگر همکاراتون مقایسه میکنید؟ و روی کار ها و مزایای دریافتی خط کش میذارید؟مثلا میگید چون شرکت از کاری که من انجام دادم 50 قرون گیرش اومده باید به منم نصفشو بده؟

توی شرکتی که کار میکنید یا محل کارتون کارای شخصی یا کارای بیرون از شرکت انجام میدید با اینکه تو محل کارتون کار هاتون مونده؟

رفتار متقابل ندارید یعنی ممکنه یه اتفاقی یا هر چیزی برای شما پیش بیاد و از دیگران توقع درک دارید ولی همون مشکل واسه کس دیگه پیش بیاد درک نمیکنید؟ مثلا سه روز سرویس خودتون Down هست به دلایلی از همه توقع درک دارید اما به محض اینکه سرویس کس دیگه Down میشه شروع به اعتراض میکنید یا تسک رو دیر تموم میکنید از همه توقع درک دارید اما همین کار رو برای همکارتون زشت میدونید؟

موارد بالا زمان های مختلفی رخ میدن چه زمانی که شما تو شرکتی کار میکنید یا اینکه Freelance کار میکنید یا حتی برخی از موارد ممکن وقتی شما بیکار باشید هم پیش بیاد. رفتار حرفه ای در محل کار

مواردی که گفته شد قطعا فاکتور های قطعی رفتار حرفه ای نیست فقط مواردی است که من خودم بهشون برخوردم.

از همه انسان ها نمیشه توقع کامل بودن رو داشت ولی اگر حتی شما یکی از موارد بالا رو دارید از درصدی از حرفه نبودن برخوردار هستید نه اینکه حرفه ای نباشید بلکه مثلا شمایی که یک مورد رو دارید 90 درصد از موارد اخلاق حرفه ای رو رعایت میکنید.

در کنار موارد بالا در ادامه نیز فهرستی از اصول کلی رفتار آمده است. البته در هر شغلی ممکن است اصول یا دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای رفتار قابل قبول در آن شغل نیز اضافه می‌شود. معمولاً کارکنان جدید باید دستورالعمل اخلاقی رفتاری را نیز همراه با قرارداد استخدامی خود امضاء کنند که شامل بندهای زیر است:

احترام

احترام به معنی مراعات کردن و احترام قایل شدن برای ارزش‌ها، نجابت، وقار و محترم شمردن همه‌ی مردم است.

رفتار حرفه ای در محل کار

ارتقاء شخصی

ارتقاء شخصی به معنای جست‌و‌ جوی هر چیزی است که از طریق افزایش اطلاعات و مهارت‌ها، صلاحیت حرفه‌ای فرد را حفظ و تقویت می‌کند. بین موفقیت در زندگی شخصی و موفقیت در کسب و کار همبستگی مستقیم و مثبت وجود دارد. رفتار حرفه ای در محل کار

رفتار حرفه ای در محل کار

گشاده‌رویی

گشاده‌رویی به معنی آزادی تغییر باورها همراه با محدودیت‌های معقولانه است. هنگامی که همه‌ی اعضاء برای تغییر عقاید و باورهای‌شان هاشر یک به شیوه‌ی باز و آزاد معتقد باشند، می‌توانند از استدلال و مدارک یا دلایل منطقی استفاده کنند.

رفتار حرفه ای در محل کار

احساس مسئولیت

احساس مسئولیت به معنای عمل کردن به تعهد و وظایف بدون نیاز به اعمال فشار خارجی یا راهنما است که با درک تفاوت بیرن کارهای درست و نادرست و ملاحظات اخلاقی همراه است. احساس مسئولیت به عقل سلیم، بلوغ و قابلیت اعتماد بستگی دارد.

کار گروهی

کار گروهی به معنای وحدات در فعالیت‌های گروهی کارکنان است که به منظور موفقیت بیشتر در کار یا سازمان به کار می‌رود و با تبادل انتقادهای سازنده همراه است.

رفتار حرفه ای در محل کار

صداقت

مترادف‌هایی که برای صداقت بیان شده‌اند دیگر هیچ سوالی درباره‌ی معنای آن باقی نمی‌گذارد، کلماتی مانند نجابت، درست کاری، درستی اخلاق، فضیلت، شایستگی، خوش‌خویی، راست‌گویی، قابل اعتماد بودن. چنین صفاتی برای ایجاد پایه‌های اعتماد ضروری هستند.

اخلاقیات

اخلاقیات مجموعه‌ای از استانداردهاست که رفتار فرد را طبق اصول تعریف شده فرهنگ، ارتباطات و یا حرفه‌ی او هدایت می‌کند. افراد نمی‌توانند این استانداردها را با فریب یا هر خطای دیگری تغییر دهند. با وجود استانداردهای اخلاقی، از گمراهی و تهمت جلوگیری می‌شود و باعث رعایت قوانین و مقرراتی می‌شود که برای کار تعیین شده است.

موضوعات دیگری هم در رفتار حرفه‌ای دخیل است مثلاً ارتقاء اهداف کار و رفتار تا عملکرد مثبتی در کار و حرفه داشته باشید. می‌توانید از همه‌ی موارد درست برای کسب استانداردهای کاری و حرفه‌ای استفاده کنید، قدر اعتمادهایی که در فعالیت‌های حرفه‌ای تان بدست می‌آورید، را بدانید. از اظهار نظر غیر متعهدانه که بر رفتار، کار یا وحدت سایر اعضاء گروه تأثیر منفی می‌گذارد، اجتناب کنید و مسئولیت خود برای راهنمایی کارمندانی که بی‌واسطه تحت کنترل شما هستند بشناسید، همچنین مسئولیت خود را نسبت به محیط کار و سایر کارکنان مدنظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *