سه شنبه، ۱۰ بهمن ۹۶ - ۰۸:۴۶
رمزگشایی نسخه خطی مرموز

رمزگشایی نسخه خطی موضوعی است که ذهن و وقت دانشمندان زیادی را به خود جلب کرده است ، چرا که با رمزگشایی نسخه های…

رمزگشایی نسخه خطی موضوعی است که ذهن و وقت دانشمندان زیادی را به خود جلب کرده است ، چرا که با رمزگشایی نسخه های خطی مرموز بشر می توان به رازهایی در گذشته پی ببرد که منابعی برای آن بجز این نسخ وجود ندارد . درست همانند رمزگشایی نسخه خطی مرموز بیگانگان در دانشگاه آلبرتا کانادا که این روزها مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

رمزگشایی نسخه خطی مرموز بیگانگان در دانشگاه آلبرتا کانادا برای اولین بار توسط هوش مصنوعی در حالی انجام گرفته است که این نسخه خطی باستانی متعلق به قرن پانزدهم میلادی بوده و به نسخه خطی ووینیچ نیز معروف است.

نسخه خطی ووینیچ که حالا رمزگشایی نیز شده است ، در قرن نوزدهم میلادی کشف که این نسخه خطی شامل کاراکترهای بیگانه‌ ای است که برای مدت‌ ها مورخان و رمزنگاران را سردرگم کرده بود.

رمزگشایی نسخه خطی مرموز ووینیچ که توسط پروفسور گرگ آن هم به کمک هوش مصنوعی موفق انجام گرفته در چند مرحله انجام گرفته است که در مرحله اول آن ، ابتدا روی زبان نسخه خطی کار شده تا دانشمندان دریابند که دقیقا از چه زبانی در نوشتن سخه خطی مرموز ووینیچ استفاده شده است که البته برای رمزگشایی کیان نسخه خطی از 400 مترجم زبان مختلف استفاده شده است.

رمزگشایی نسخه خطی مرموز

در ابتدا دانشمندان گمان کردند که این نسخه خطی به زبان عربی نوشته شده است اما الگوریتم جدید نشان داد که این نسخه خطی به زبان عبری نوشته شده است.

پس از مشخص شدن زبان نوشتاری نسخه خطی ووینیچ ، این رمزگشایی وارد فاز جدید خود شده که دانشمندان بایستی نوشته‌ ها را رمزگشایی می‌کردند. کندراک و هور متوجه شدند که در نسخه خطی ووینیچ ، آلفاگرام یک عبارت ، عبارت دیگر را تعریف می‌کند ،بنابراین دانشمندان الگوریتمی ساختند که قادر به رمزگشایی این متن باستانی شد.

کندراک درباره رمزگشایی نسخه خطی مرموز ووینیچ به رسانه ها گفته:

مشخص شد که بیش از 80 درصد از کلمات استفاده شده در این نسخه خطی در دیکشنری زبان عبری وجود دارد اما نمی‌دانستیم که آن ها در کنار هم معنی می‌دهند ، سپس قسمت ابتدایی این متن را در گوگل ترنسلیت گذاشتیم که البته جمله‌ ها به صورت دستوری نوشته شده‌اند و شما می‌توانید آن ها را تفسیر کنید.

به گفته دانشمندان رمزگشایی معنای کلی متن نیاز به مشارکت مورخان عبری باستان دارد. این نسخه خطی روی پوست حیوان نوشته شده است و قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد و البته تاکنون نیز تلاش‌های زیادی برای رمزگشایی نسخه خطی ووینیچ شده است که برای مثال ، در سال 2014 دانشمندان ادعا کردند که تصاویر گیاهانی که در این نسخه خطی وجود دارد می‌تواند به رمزگشایی نوشته‌های آن کمک کند.

یک دیدگاه برای “رمزگشایی نسخه خطی مرموز بیگانگان در دانشگاه آلبرتا کانادا”

  1. بیگانه گفت:

    ببخشید ولی این چه ربطی به بیگانگان داشت ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.