دوشنبه، ۰۷ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۸

استاندار خراسان‌رضوی گفت: ‌روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خراسان رضوی و کشور ترکیه با ایجاد سرکنسولگری این کشور در استان گسترش می‌یابد. به…

استاندار خراسان‌رضوی گفت: ‌روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خراسان رضوی و کشور ترکیه با ایجاد سرکنسولگری این کشور در استان گسترش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه خراسان و به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان سرکنسول تازه معرفی شده جمهوری ترکیه را در مشهد به حضور پذیرفت و ممت دوغان با تقدیم روانامه در این دیدار رسمی، فعالیت خود را آغاز کرد.

استاندار خراسان رضوی در این دیدار گفت: امیدواریم ورود جنابعالی که از سابقه حضور در ایران اسلامی برخوردارید منشأ خیر و برکت باشد و هر چه سریع‌تر سرکنسولگری ترکیه در مکان مناسبی در مشهد افتتاح شود.

وی خطاب به دوغان گفت: علایق و سوابق دو کشور زمینه‌های مطلوبی را برای گسترش روابط در خود دارد به ویژه استان خراسان رضوی که لقب پایتخت معنوی ایران را دارد به واسطه وجود مضجع شریف ثامن الحجج(ع) از گذشته مورد علاقه ویژه مردم مسلمان ترکیه بوده است.

رشیدیان با اشاره به تعاملات دو کشور افزود: با حضور و مدیریت شما روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گسترده‌تر می‌شود.

استاندار خراسان رضوی وجود صنایع و معادن قوی در استان را زمینه‌ساز حضور سرمایه‌گذاران خارجی و تعاملات اقتصادی گسترده‌تر دانست و اضافه کرد: این توانایی‌ها زمینه مناسبی را در تبادلات با ترکیه به وجود آورده است.

رشیدیان افزود: امیدواریم دانشگاه‌های ما به ویژه در حوزه زبان و ادبیات، ارتباطات شایسته‌ای پیدا کنند تا سبب تعمیق روابط فی ما بین شود، در حوزه اقتصادی نیز حضور سرمایه‌گذاران خراسان رضوی و ترکیه در نمایشگاه‌های بازرگانی یکدیگر، می‌تواند به تبادل هیئت‌های اقتصادی منجر شود.

استاندار خراسان رضوی در ارتباط با ترانزیت قابل توجه خودروهای سنگین ترکیه از خراسان رضوی به سوی آسیای میانه، گفت: شرایط را برای بهبود ترانزیت از استان مهیا کرده‌ایم.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه 27 نقطه خارج از کشور به مقصد مشهد پرواز دارند، اظهار امیدواری کرد تا زمینه افزایش تعداد پروازهای ترکیه فراهم شود و بتوانیم تعداد پروازها را بیشتر کنیم.

استاندار با تاکید بر اینکه مشهد از نظر تعداد کنسولگری‌ها، بیشترین تعداد را در کشور دارد، گفت: وجود نمایندگی ثابت وزارت خارجه در مشهد زمینه توسعه روابط خارجی را برای این استان فراهم کرده است.

ممت دوغان، سرکنسول جمهوری ترکیه در خراسان رضوی نیز در این دیدار با تقدیم روانامه خود گفت: ایران وطن دوم من است، در کشور شما غریبه نیستم، دوستی و نزدیکی ایران و ترکیه قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست.

وی اظهار امیدواری کرد تا با افتتاح سرکنسولگری ترکیه در مشهد روابط تاریخی‌، منجر به روابط تجاری و فرهنگی بیشتری شود.

سرکنسول ترکیه در خراسان رضوی گفت: بحث ترانزیت، تعاملات دانشگاهی، توسعه پروازها و روابط اقتصادی نیز برای ما بسیار مهم است و امیدوارم در مدت ماموریتم در ایران برای ایران و کشورم مفید باشم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *