دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۱۲:۴۳

شاید پایداری های نوپا برای زیر سوال بردن دولت جنجال به پا کنند اما جامعه مدرسین که قریب به سه دهه است در…

شاید پایداری های نوپا برای زیر سوال بردن دولت جنجال به پا کنند اما جامعه مدرسین که قریب به سه دهه است در اردوگاه اصولگرایی تاثیرگذار بوده نامه نگاری های مکرر با دولت را ترجیح داده است تا شاید تفاوتی میان یک جریان محافظه کار نو آمده و سه ساله با یک جریان فکری قدمت دار به چشم بیاید.

هفته گذشته مجله “مباحثات” در گفت و گو با آیت الله یزدی از موسسان و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خبر داد جامعه مدرسین مدتی پیش نامه ای برای حسن روحانی نوشته و در این “نامه محرمانه” به رییس دولت تذکراتی داده است.تذکراتی که مشخص نیست چه محورهایی از عملکرد دولت یازدهم را در بر می گیرد و اساسا چرا به صورت محرمانه صرفا حسن روحانی را خطاب قرار داده است. آیت الله یزدی حتی گفت ممکن است عدم توجه به تذکرات محرمانه و فوق محرمانه جامعه مدرسین کار را به تقابل با دولت بکشاند.

به گزارش تدبیر روحانیون اصولگرای جامعه مدرسین اولین اصولگرایانی نیستند که ساز مخالف با دولت روحانی را کوک کرده اند.پیش از این آیت الله مصباح یزدی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی و آیت الله احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه بارها ناراحتی خود را از سیاست های دولت را علنی کرده اند.

علاوه بر دیپلماسی و رویکرد جدید دولت یازدهم در مذاکرات هسته ای که محور همیشگی مخالفان محافظه کار دولت بوده است، جنجال”راه بهشت” و اتهام “دولت سکولار” هم از مواردی بود که آیت الله مصباح در جمع زائران حرم امام خمینی،احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه و آیت الله علم الهدی در مشهد در انتقاد از دولت مطرح کردند. حالا به نظر می رسد مسائل مشابهی روحانیان جامعه مدرسین را هم نگران کرده است.نگرانی که ترجیح می دهند چندان علنی نشود و فعلا در حد تذکرات کتبی و محرمانه باقی بماند.

اعضای جامعه مدرسین  از این که محتوای این تذکرات علنی و رسانه ای شود خودداری می کنند .حتی آیت الله احمد خاتمی در واکنش به این سوال “تدبیر” می گوید”اصلا قرار نیست بحث هایی که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح می شد رسانه ای و عمومی شود.”

آیت الله محمد غروی هم از دیگر اعضای جامعه مدرسیین حوزه علمیه قم است که با رسانه ای شدن رایزنی های جامعه و دولت مخالف است و در مورد تذکرات اخیر جامعه مدرسین به حسن روحانی به “تدبیر” می گوید:«اگر منظورتان نامه ای است که مربوط به چند ماه پیش است تذکراتی بود که در حدود دو ماه پیش نوشته شده بود»  او می گوید در جریان تذکرات محرمانه دیگر نیست و نمی داند بیشترین انتقادات جامعه مدرسین بر چه محورهایی بوده است . او همچنین می گوید:«اصلا نمی دانم باید مطرح بکنم یا نه من اطلاعات دقیقی ندارم شاید تازگی هم نامه ای نوشته اند که من خبر ندارم.»

آیت الله حسن ممدوحی هم مانند دیگر اعضای جامعه مدرسین تاکید دارد که این تشکل سیاسی نمی خواهد به هیچ وجه محتوای این تذکرات علنی و عمومی شود و در پاسخ به سوال تدبیر درباره محورهای انتقادات جامعه به دولت یازدهم می گوید:«مگر شما نمی گویید محرمانه بوده است پس نمی شود رسانه ای شود.»

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است جامعه صرفا نقش پدرانه خود را ایفا کرده است.

او توضیح می دهد:«این تذکرات اختصاص به دولت یازدهم ندارد و معمولا جامعه پدرانه و ناصحانه برای همه دولت ها این کار را انجام داده است و معمولا از شخصیت های طراز اول دولت دعوت می شود تا در مورد مسائل روز صحبت کنند تا جامعه نقش پدرانه خود را داشته باشد.از سویی اساسا این موضوعات محرمانه است و من نمی توانم در مورد محورهای این تذکرات چیزی بگویم.»

او در پاسخ به این سوال که اگر تذکرات جامعه مدرسین آن گونه که اعضای آن خواسته اند برآورده نشود برنامه بعدی جامعه چیست به “تدبیر” می گوید:« شما مطمئن باشید که این تذکرات حتما تاثیرگذار است ولی درباره این که این تذکرات چه بوده و در چه محدوده ای بوده است  نمی توانم صحبت کنم.»

علاوه بر نامه محرمانه ای که  جامعه مدرسین خطاب به حسن روحانی نوشته است موضوع اختلاف ها و انتقادهای رییس جامعه،آیت الله یزدی  با علی یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقلیت ها هم از دیگر مواضع جامعه مدرسین با اعضای دولت است.

اظهار نظرهای علی یونسی در ماه های اخیر واکنش های زیادی از سوی محافظه کاران به همراه داشته است.

چندی پیش آیت الله یزدی در یک برنامه تلویزیونی گفت که در دیدار با یونسی” تندترین گفت و گو ها”را با او انجام داده است. گفت و گویی که یک منبع آگاه درباره آن به تدبیر گفت در فضایی تند برگزار شده و انتقاد ایت الله یزدی به آوردن نام کورش در چند سخنرانی یونسی و هم چنین بحث های مربوط به علامت “شیر و خورشید” بوده است.

ممدوحی درباره ارتباط جلسه جامعه مدرسین با علی یونسی و سخنان جدید آیت الله یزدی می گوید:« این موضوع همان چیزی است که در اطلاعیه جامعه مدرسین هم آمده و به اندازه کافی رسانه ای شده است. شما با این سوالات می خواهید ما را محاکمه کنید. نمی شود که حرف هایی که در جامعه طرح می شود را رسانه ای کرد و توضیح داد. هرچه آیت الله یزدی در مورد آقای یونسی گفته است  و هر موضعی که دارد موضع همه ما در جامعه مدرسین است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *