جمعه، ۲۷ آذر ۹۴ - ۱۰:۴۴

روبات یو کت (U-CAT) با الهام از لاک پشت دریایی در دانشگاه فناوری تالین در استونی ساخته شده است. این روبات با بهره…

روبات یو کت (U-CAT) با الهام از لاک پشت دریایی در دانشگاه فناوری تالین در استونی ساخته شده است. این روبات با بهره بردن از باله به جای ملخ، قدرت مانور زیردریا را به مراتب بیشتر کرده است. یو کت باستان شناسان دریایی را به رویکرد تازه در کاوش های زیر دریا امیدوار کرده است و در بررسی کشتی های اعماق دریای بالتیک که در جنگ جهانی دوم غرق شده اند تاثیر زیادی خواهد داشت.

بنابراین ایده و طراح این روبات در آزمایشگاه فناوری دانشگاه تالین می گوید: «این روبات برای پژوهش های باستان شناسی منحصر به فرد است، در حال حاضر چیزی شبیه این موجود نیست. نمونه های در دسترس یا بسیار بزرگ و یا بسیار گران هستند و برای پژوهش های زیر آبی ساخته نشده اند.»

فراموش نشود که یوکت به کابل کنترل نیاز ندارد. گره خوردن کابل هنگام ورود یا خروج از کشتی غرق شده ممکن است محیط باستان شناسی را تخریب کند. تفاوت مهم این روبات با نمونه های قبلی نوآوری الهام گرفته از لاک پشت دریایی است. با داشتن چهار پره سیلیکون، روبات با سرعت تغییر جهت می دهد. روبات باله دار از روبات ملخ دار امتیازات بیشتری دارد. مزیت اصلی آن این است که رسوبات بستر دریا را بالا نمی آورد.

باستان شناسان می گویند که با توجه به چگونگی حفظ وضعیت کشتی های غرق شده، دریای بالتیک بهترین شرایط را برای کاوش های زیردریایی دارد.

منبع: euronews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.