یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۴

به گزارش میهن پست – روحانی با اشاره به وضع تحریم های جدید علیه ایران گفت: مردم ما نسبت به آمریکاییها کاملا بی…

به گزارش میهن پست – روحانی با اشاره به وضع تحریم های جدید علیه ایران گفت: مردم ما نسبت به آمریکاییها کاملا بی اعتمادند. این گونه رفتارها بی اعتمادی ها را عمیق تر و بیشتر می کند، ما این کار آمریکاییها را بر خلاف روح توافق ژنو می دانیم.

به نقل از مهر، چهارمین نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز هم زمان با آخرین روز از هفته دولت و نیز آغاز دومین سال فعالیت دولت یازدهم و با حضور خبرنگاران رسانه های مهم داخلی و خارجی برگزار شد.

رئیس جمهوری در این نشست خبری که به صورت زنده از شبکه های داخلی و بین المللی پخش شد، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد یک ساله دولت تدبیر و امید به  ملت ایران؛ پاسخگوی پرسش خبرنگاران در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شد.

بنابر این گزارش، آخرین نشست خبری رئیس جمهور همزمان با اولین سالگرد پیروزی دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهوری، ۲۴ خردادماه ۹۳ برگزار شده بود.

این نشست خبری از شبکه های العالم، پرس تی وی، خبر و جام جم و همچنین شبکه اول سیما به همراه رادیو سراسری به صورت زنده پخش شد.

محمدرضا حیاتی مجری اخبار صداوسیما، اجرای چهارمین نشست خبری رئیس دولت یازدهم را برعهده داشت.
حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی کشورمان بعد از ظهر امروز در چهارمین کنفرانس خبری با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی ضمن تبریک میلاد باسعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) و امام هشتم صلوت الله و سلام علیه به محضر همه ملت ایران و تبریک هفته دولت و سالروز شهادت شهید رجایی و شهید باهنر و سایر دولت مردان شهید گفت: دولت در سالی که گذشت در زمینه های مختلف قدم هایی برداشته که در مقاطع مختلف برای مردم تشریح کرده و توضیح داده ایم. امروز هم آخرین روز هفته دولت است و در واقع وارد دومین سال کاری این دولت شده ایم که به نکات مهم اشاره می کنم.

تا پایان سال تورم ما کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود/ تورم یک رقمی در سال۹۵
وی افزود: در زمینه مسائل اقتصادی دولت موفق شده تورم را در طول یک سال گذشته مهار کند و به وعده ای که به مردم داده بود که تا پایان امسال تورم دوازده ماهه را به ۲۵ درصد برساند، امروز آخرین آمار ما می گوید تورم ۲۳٫۲ شده است و انشاءالله تا پایان سال تورم ما کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

رئیس جمهور ادامه داد: وعده ای که به مردم داده شده انشاءالله بهتر از آن در عمل محقق خواهد شد، البته تصمیم دولت بر این است که کاهش تورم را در سال های بعد هم ادامه دهد یعنی در سال ۹۴ و انشاءالله در سال ۹۵ تورم یک رقمی شود.

روحانی گفت: بنای ما بر این است و امیدوارم خداوند به ما کمک کند که به این هدف دست پیدا کنیم و اگر این کار عملیاتی شود برای اولین بار است که بعد از ۴۰ سال تورم کشور یک رقمی شده است.
رئیس جمهور گفت: مساله دوم در زمینه مساله اقتصادی بحث رکود بود که مهمترین مساله اقتصادی ما بوده است، تلاش بر این بود که در سال ۹۲ از رشد منفی در این زمینه کاسته شود.

وی ادامه داد: در سال ۹۱ رشد منفی اقتصادی منهای ۶٫۷ بوده و در سال ۹۲، منهای ۱٫۱ بنابراین ما تا حدی رشد منفی را کاهش دادیم، البته این آمارهایی که من می گویم مربوط به بانک مرکزی می شود و با مرکز آمار تفاوت های مختصری دارد و شما در سایت ها می بینید.

ما از رکود خارج شده و وارد رونق می شویم  
روحانی گفت: در سال جاری یعنی در سال ۹۳ تمام تلاش ما این است که  از رکود خارج شده و رشد آن را مثبت کنیم، پیش بینی ها بر این مبنا است، ما از رکود خارج شده و وارد رونق می شویم.

وی ادامه داد: بسته خروج از رکود دولت ۱۷۷ بند دارد که ۳۰ بند آن نیاز به قانون داشته و تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، بقیه هم در بخشی از موارد تصویب شده و می شود یا دستورالعمل اجرایی برای آن صادر شده است؛ بنابراین با این برنامه امیدواریم از رکود خارج شده و کشور وارد رشد اقتصادی شود.‎

روحانی با اشاره به معضل اشتغال گفت: بیکاری یک مشکل اساسی در سراسر کشور است، امسال امیدواریم پیش بینی هایی که برای اشتغال داریم تا پایان سال محقق شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمینه درآمد و وضع خزانه و وضع مالی می دانید که ما بودجه سال گذشته را اصلاح کردیم، گفت: بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی را تقدیم مجلس کردیم که مجلس به ۱۷۰ هزار میلیارد رساند.

وی افزود: در سال جاری تا پایان سال کمی بعید است که بر مبنای بودجه مصوب همه آمار و ارقام را محقق کنیم ولی همه تلاش ما این است که بودجه عمرانی را حد الامکان تا جایی که امکان پذیر است عملیاتی و امکان پذیر کنیم.

بودجه های استانی ۱۳ برابر شده است
روحانی گفت: در ۵ ماهه اول امسال رقم بودجه عمرانی که تخصیص دادیم نسبت به سال گذشته ۳٫۲ برابر است که در کل بیش از سه برابر بودجه عمرانی ۵ ماهه نسبت به ۵ ماهه سال گذشته است.

وی گفت: بودجه استانی در این ۵ ماه ۱۳ برابر سال گذشته شده است؛ بنابراین یک تحرک بسیار خوبی از سوی دولت در زمینه بودجه استانی داشته ایم که در کل هم وضع ما نسبت به سال گذشته بسیار بهتر است. اما بهر حال باید به تلاش های خودمان ادامه دهیم که بودجه محقق شود.‎

وی خاطر نشان کرد: در زمینه مسائل اقتصادی البته نکات فراوانی وجود دارد که اگر سوالات مطرح شد من به آنها پاسخ می دهم.

اختصاص ۱۰ میلیارد دلار به بخش آبی کشور
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مورد وضع آب، وضع لوله کشی ها، وضع زه کشی ها، مهار آب و بهره وری درست از آب کشاورزی دولت قدم های بسیار مهمی برداشته، گفت: ما در سال جاری و پایان سال گذشته مجموعا ۱۰ میلیارد دلار در زمینه آب و لوله کشی و زهکشی اختصاص دادیم.

روحانی ادامه داد: این ۱۰ میلیارد امسال اجرایی می شود و بقیه در طول ۳ تا ۴ سال آینده محقق خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: تحول بسیار خوبی در زمینه آب در کشور ما بوجود خواهد آمد. چون برای رفع معضل آب باید دو کار مهم انجام بگیرد یکی مهار آبهای مرزی و دوم اینکه در آب های کشاروزی ما بتوانیم بهره وری را بالا ببریم.

وی ادامه داد: ما در این زمینه در استانهای غربی کشور از جمله استان خوزستان و سیستان و بلوچستان طرح های مفصلی داریم که من قبلا در سفرهای استانی آنها را اعلام کردم.

شکاف های سیاسی و اجتماعی را کم می کنیم
وی با اشاره به اینکه در زمینه مسایل داخلی و سیاسی همه تلاش ما این است به آنهایی که زیستشان در شکافها است بفهمانیم که این شکافها رو به پایان خواهد بود، گفت: ما آشتی و وحدت را درجامعه بیشتر خواهیم کرد.

وی افزود: شکافهای سیاسی و اجتماعی را کم می کنیم. می خواهیم ملت واحد و امت واحد باشیم دست به دست هم دهیم و بدون وحدت و هماهنگی در کشور عبور از این پیچ تاریخی که مقام معظم رهبری اشاره کردند امکان پذیر نیست. البته جناح ها و احزاب همه فعالیت خودشان را انجام می دهند.

رئیس جمهور ادامه داد: همان طور که رهبری فرمودند جامعه نباید دو قطبی شود، همه احزاب و جناح ها باید در چارچوب قانون اساسی فعایت کنند تا ما هم شاهد نشاط و در جامعه شاهد انسجام و وحدت باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تمام اقوام، مذاهب یا حتی ادیان زیر یک چتر و بنام ایران زیر یک پرچم که آن پرچم جمهوری اسلامی ایران است و همه زیر یک قانون بنام قانون اساسی و هدایت های مقام معظم رهبری کار را پیش می بریم، گفت: کشور ما یک کار بیشتر ندارد، در مسائل اجرایی تصمیم گیری با دولت است و دولت تصمیمات خودش را عملی خواهد کرد و در چارچوب وعده هایی که رئیس جمهور به مردم داده که در چارچوب قانون خواهد بود، عقب نشینی نخواهیم کرد.

اکثریت جامعه ما خواهان اعتدال هستند
روحانی گفت: اکثریت جامعه ما خواهان اعتدال هستند نه فقط آنهایی که به این بنده رای دادند، جامعه ما جامعه اعتدال است؛ ما از افراط و تفریط خیری نبرده ایم. انشاالله همه خواهند دید که خیر در مسیر عدل و اعتدال است، همان مسیری که سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار در آن است.

روحانی با اشاره به سیاست خارجی گفت: مبنای ما در سیاست خارجی این است که چهره واقعی ایران و چهره واقعی انقلاب اسلامی به جهانیان معرفی شود، اسلام رحمانی برای جهانیان تبیین شود، مردم ایران اهل ادب، اخلاق و فرهنگ هستند و می خواهند با ملت های دیگر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.

روحانی افزود: دلیل این مسئله آن است که در طول صد سال گذشته شما می بینید ایران به هیچ کشوری تجاوزی نداشته و اگر به آن تجاوز شده فقط مدافع بوده و دفاع کرده ایم، ما می خواهیم با کشورهای منطقه و کشورهای همسایه خود روابط خوب و نزدیکی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از سران کشورهای همسایه ما به ایران سفر کرده و من هم به چند کشور سفر کرده ام، گفت: در مجموع برنامه ما بر این است که با همسایگانمان و با کشورهای منطقه با وحدت و برابری زندگی کنیم، در معضلاتی که برای منطقه بوجود می آید به کمک مظلوم بشتابیم و با تروریسم مبارزه کنیم.

وی با اشاره به اینکه به صورت جدی با ترورسیم مخالف هستیم ادامه داد: ما با خشونت مخالفیم و هر ملتی از ما کمک بخواهد در این زمینه به آنها کمک خواهیم کرد، به عراق، سوریه، فلسطین و لبنان.

روحانی افزود: شما در ماه های اخیر شاهد بودید که ما این راه را ادامه  دادیم.
وی گفت: در زمینه مسائل هسته ای مبنای ما ۱+۵ است، اگر زیاده خواهی نبوده و صداقت باشد همانطور که طرف ایرانی صادقانه حرکت کرده و جدی است، ما در فرصت باقی مانده می توانیم به تفاهم دست پیدا کنیم؛ البته مسیر مقداری پیچیده است اما تاکنون آن چیزی که در ذهن ما بوده نتیجه پیشرفت را به دنبال داشته است. امیدواریم در ادامه راه بتوانیم به توافقات لازم دست پیدا کرده و تحریم ظالمانه برداشته شود.‎

پرسش و پاسخ خبرنگاران

امسال تورم ما ۲۰ درصد خواهد بود
دنیای اقتصاد: اقتصاد همیشه حرف اول را می زند. در اظهارات خود عنوان کردید که مهار تورم یکی از دستاورهای دولت بوده است. با توجه به این که هدفتان را تورم ۲۰ درصد بیان کردید تحلیل برخی از تحلیل گران اقتصادی نشان می دهد  اگر هدفگذاری تورم رقمی بالاتر از ۱۵ درصد در نظر گرفته شود روند نزولی تورم به روند صعودی تبدیل می شود و این تاثیر می گذارد بر تورم سال ۹۴ و رسیدن به تورم تک رقمی در سال ۹۵ را دور از دسترس می کند. با توجه به این تحلیل و باتوجه به این که هدفگذاری تورم را یک بار تغییر دادیم آیا در هفته های آینده نیز باز شاهد این تغییر و تقلیل خواهیم بود؟

روحانی: حرفی که شما اشاره کردید که برخی اقتصادانها همین نظر را دارند و می گویند برای این که تورم مهارش مداومت داشته باشد و ما بتوانیم به یک نقطه ای برسیم که سال ۹۴ و ۹۵ هم کاهش داشته باشیم تا این که در پایان سال ۹۵ به یک تورم یک رقمی برسیم که هدف دولت است. من نگفتم پایان امسال تورم ما ۲۰ درصد خواهد بود گفتم زیر ۲۰ درصد خواهد بود. این زیر ۲۰ درصد می تواند هر رقمی باشد که ما چند ماه دیگر اعلام می کنیم که پیش بینی ما در اسفند چقدر است. می دانید که ما در نظر داشتیم در ۹۲ به ۳۰ درصد و در ۹۳ به زیر ۲۰ درصد برسیم که در سال ۹۲ به هدفمان رسیدیم. امسال برنامه ۲۵ درصد بود که خوب بحث های زیادی در جمع اقتصادی ما مطرح بود که اگر هدف ۲۵ باشد ما چه مشکلاتی در سال های بعد خواهیم داشت که ما هدف را تغییر دادیم و بردیم زیر ۲۵ درصد. ما این را بعداً اعلام می کنیم ولی ما دو هدف را دنبال می کنیم جمع این دو هدف سخت است یکی ما می خواهیم مهار تورم را ادامه دهیم یعنی در سال ۹۴ از ۹۳ پایین تر باشد و دیگری این که تورم امسال چقدر باشد که با این هدف سازگار باشد. حتماً تورم ما باید زیر ۲۰ درصد باشد که ما باز هم در سال های بعد بتوانیم تورم را کاهش بدهیم که ظرف یکی دو ماه آینده این پیش بینی را اعلام می کنیم که چند درصد خواهد بود.

کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم در ادعای خودشان جدی باشند
شبکه المنار لبنان: یک سال پیش رئیس جمهور ایران به تشکیل اتئلاف بین المللی علیه خشونت و ترورسیم دعوت نمودند و ایران هم اخیرا اوباما را دعوت به تشکیل ائتلاف منطقه ای کرده است. به نظر حضرت عالی کدامیک از این دو ائتلاف می تواند کارایی بیشتری برای مبارزه با پدیده تروریسم داشته باشند؟

روحانی: همانطور که سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کردم مبنای ما این است که همه کشورهای جهان علیه خشونت و افراطی گری دست به دست هم بدهند.
در همان سخنرانی و بعد از آن در مصاحبه هایی که در نیویورک داشتم گفتم اگر دنیا در این زمینه اقدامات جدی انجام ندهد دچار افراطی گری و خشونت خواهد شد و شما می بینید که در سراسر منطقه گروههای تروریسم به ترور ادامه می دهند.
اینکه چگونه باید با تروریسم مبارزه کرد، اول اینکه کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم در ادعای خودشان جدی باشند. به هر حال همان گروههای تروریستی در سوریه، امروز در عراق جنایت می کنند. از نظر ما جنایت، جنایت است اینکه حالا یک فرد آمریکایی کشته شود با تروریسم مبارزه کنیم و اگر غیر از آمریکای کشته شود بگوییم تردید در مبارزه با ترورسیم داریم و در مبارزه با تروریسم جدی نیستیم، درست نیست.
اینها مسائل جهانی است، مربوط به کل انسانها است؛ از نظر ما هر انسان بی گناهی که در دنیا کشته شود و یا کسی را بدون دلیل و بدون گناه بکشند، مثل این است که بشریت ذبح و قربانی شده است.
هر که در این زمینه آماده تلاش باشد ما استقبال می کنیم. در منطقه خودمان با تروریسم مبارزه می کنیم و به همکاری کشورهای منطقه نیاز داریم.

با افتخار اعلام می کنیم تحریم را دور می زنیم/ مردم ما نسبت به آمریکایها کاملا بی اعتمادند
شبکه خبر: جناب آقای دکتر روحانی دیروز آمریکا تعداد دیگری از شرکت ها و افراد و چندین نفتکش ایرانی را در لیست تحریم های جدید قرار دارد، شما صبح امروز هم  این اقدام آمریکا را تجاوز نامیدید. پاسخ احتمالی دولت شما به این تجاوز چه خواهد بود؟

روحانی: تحریم غیر قانونی تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و ما باید با همه توان و قدرتی که در اختیار داریم در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم، البته آنها بهانه شان این است که ما جایی را تحریم کردیم و اینها تحریم را دور زدند و از طریق دیگر تحریم مجدد را نسبت به افراد و شرکت ها انجام می دهیم. مابا افتخار اعلام می کنیم تحریم را دور می زنیم چون تحریم را غیر قانونی می دانیم و برخی تحریم ها را جنایت علیه بشریت می دانیم؛ تحریم پزشکی، دارویی، مواد غذایی؛ اینها جنایت علیه بشریت است. بنابراین حتما در برابر هر گونه تحریم ایستادگی و مقاومت می کنیم. برای آنها دست روی دست نمی گذاریم. کاری که آمریکایی ها انجام می دهند برای تحریم برخی افراد و شرکت ها به بهانه دور زدن تحریم ها کار زشتی است، با روح توافقات سازگار نیست، در حالیکه ما برای دستیابی به توافق نهایی مذاکره می کنیم. این گونه اعمال نه با سیاست حل معضلات جهانی از طریق مذاکره سازگار است و نه با مسیر اعتمادسازی، به هر حال مردم ما نسبت به آمریکایها کاملا بی اعتمادند و هیچ گونه اعتمادی ندارند. خوب بود آمریکاییها با رفتارشان تا حدی زمینه را فراهم می کردند که در آینده رفتارشان درست شود، این گونه رفتارها بی اعتمادی ها را عمیق تر و بیشتر می کند، ما این کار آمریکاییها را بر خلاف توافقات و روح توافقات ژنو می دانیم.

اگر کسی محکومیتی دارد و محکومیتش محرومیت از حقوق اجتماعی باشد به قانون عمل خواهیم کرد
خبرنگار کیهان: همانطور که مستحضرید رهبر معظم انقلاب بر فاصله گذاری دولت با فتنه گران تاکید کردند؛ برنامه دولت محترم برای عمل به این توصیه چیست؟
روحانی: همه نکاتی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر فرمودند دولت برای آنها برنامه ریزی کرده و اجرایی و عملیاتی می کند. مسائلی هم که مربوط به سالهای گذشته است و در کشور وجود دارد، ما در چارچوب قانون عمل می کنیم. معیار ما قانون خواهد بود و کسی اگر محکومیتی دارد و محکومیتش این است که طرف از حقوق اجتماعی محروم شود، یعنی دادگاه فردی را از استفاده از حقوق اجتماعی محروم کرده، به قانون عمل می کنیم. ولی این تخیلی است که آقایی در عکسی بوده حالا اینکه مال کی است و به چه منظور بوده و رفته تماشا کند یا چه جور شعاری بدهد را نمی پذیریم که کسی بخواهد بر مبنای توهمات، فردی را محکوم کرده یا به دولت بگوید که این فرد از حقوق اجتماعی محروم است. برای ما معیار قانون است. حتما وزرای محترم به فرمایشات ایشان در همه زمینه ها عمل می کنند ضمن اینکه ما هم در دولت اجرایی و عملیاتی می کنیم.

مبنای دولت اضافه کردن بر پهنای باند است/ ایجاد شبکه ملی اطلاعات
ایسنا: مبنی براینکه با توجه به اینکه یکی از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری و حضرت عالی استمرار پرشتاب روند پیشرفت علمی کشور است و در این میان سهولت دسترسی محققان و دانشجویان به اینترنت پرسرعت ضروری است، از سوی دیگر مباحثی در مخالفت با اینترنت پرسرعت مطرح می شود و زمزمه هایی مبنی بر استیضاح وزیر ارتباطات شنیده می شود. نظر و موضع شما در برابر آن چیست؟

روحانی: مساله پیشرفت علم بسیار اهمیت دارد و یکی از اهداف بسیار مهم در این کشور است. همان طور که شما گفتید مقام معظم رهبری همواره روی این مساله تاکید دارند.
دولت هم در این زمینه همواره تلاش می کند تا پیشرفت های علمی بیش از گذشته باشد، من آمار شرکت های دانش بنیانی که فعال هستند، پارک های علمی فناوری و حتی بر مبنای مقالات و مراجعه به مقالات و معیارهای مختلفشان می گویم پیشرفت ما پیشرفت قابل ملاحظه ای بوده و در ۷ تا ۸ ماه پیش ردیف علمی ما از ۱۷ به ۱۵ ارتقا یافته است.
ردیف ما چند ماه پیش ۱۷ بوده و الان ۱۵ است. بنابراین پیشرفت خوبی داشتیم. یکی از راه های پیشرفت علمی اینترنت پرسرعت است، شما اگر بخواهید یک مقاله را دانلود کنید گاهی وقتها آنقدر طول می کشد که آدم خوابش می برد و نمی شود کار تحقیقی انجام داد.
حتماً مبنای این دولت اضافه کردن بر پهنای باند  است. این گونه امور در شورای عالی فناوری مجازی اتخاذ می شود بنابراین در آنجا مورد بحث قرار می گیرد. یکی از تصمیمات این دولت، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است که در این زمینه قدم های اولیه را برداشته ایم، بودجه  لازم برای آن پیش بینی شده و دولت  این کار را خواهد کرد. در شبکه ملی سرعت اینترنت خیلی بالا خواهد بود بنابراین تصمیم دولت بر ادامه این روند است.

حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد به تفاهم و توافق دست می یابیم
ان بی سی آمریکا: با توجه به تحریم‌های جدید ایالات متحده، چقدر اطمینان دارید مذاکرات به نتیجه برسد؟
روحانی: در جمع ۱+۵، تنها کشوری که روی آن بسیار تردید وجود دارد که آیا حسن نیت کافی برای حل و فصل نهایی دارد یا نه، آمریکایی‌ها هستند. ‌بقیه کشورهای عضو ۱+۵ تاکنون رفتاری از خودشان نشان ندادند که تصور کنیم می‌خواهند مذاکرات به نتیجه نرسد. آنچه در مجموعه مذاکرات حس می‌کنیم این است که همه هفت کشور به دنبال به نتیجه رسیدن مذاکرات و حل و فصل نهایی موضوعات هستند.
راه قبلی راه غلط و اشتباهی بود یعنی راه تحریم پاسخ و جوابی نداده و به ضرر همه بوده است،‌ راهی که قبلا انتخاب شده،‌ راه باخت- باخت بوده است و امروز همه ما به دنبال راه برد- برد هستیم اما مذاکرات سختی است و آسان نیست، حداقل سه الی چهار مسئله پیچیده‌ای وجود دارد که ساعت‌ها روی آن مذاکره شده است و باز هم مذاکره خواهد شد و در پایان همین هفته مذاکراتی انجام خواهد شد.
ما مذاکرات را ادامه می دهیم تا به نتیجه برسیم امیدواریم اگر حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد، ما در زمان باقیمانده بتوانیم به تفاهم و توافق دست یابیم. تحریم‌هایی که روز گذشته توسط ایالات متحده انجام شد که به تعبیر آنان تحریم جدیدی نیست و می‌گویند همان تحریم گذشته است که ایران تحریم‌ها را دور زده است که البته به نظر ما کار درستی نبوده است. اما به اصل مذاکرات ما لطمه‌ای نمی‌زند هر چند یکی از پایه‌های مذاکرات اعتماد و صداقت است.
اینگونه اقدامات به مسیر اعتماد و صداقت لطمه وارد می‌کند اما در عین حال ما مذاکرات با ۱+۵ را ادامه می‌دهیم و امیدواریم در فرصت باقیمانده به تفاهم و توافق دست یابیم. البته ممکن است به توافق کاملی نرسیم یا برسیم اما باید بگویم بازگشت شرایط به یک سال گذشته امکان‌ناپذیر نیست.
اگر ۱+۵ با ایران به تفاهم نرسد، این موضوع به معنای آن نیست که سازمان تحریم‌ها باقی می‌ماند. چراکه سازمان تحریم‌ها در هم شکسته شده و باقی نخواهد ماند. البته ممکن است مشکلاتی برای آنان و دیگران درست شود اما در عین حال مسیر، مسیری است که ما برای شکستن تحریم‌ها ادامه می دهیم.

با عربستان اختلاف نظرهایی در مسائل منطقه داریم
روزنامه تهران تایمز: گسترش مناسبات با کشورهای حوزه خلیج فارس از ابتدای تشکیل دولت در دستور کار دولت بوده است. اخیرا هم آقای امیرعبداللهیان سفری به ریاض داشتند. گسترش روابط با عربستان چقدر جدی است؟

روحانی: ایران رابطه خوبی با همه کشورها از جمله عربستان سعودی را در دستور کار قرار داده است. اختلاف‌نظرها میان ایران و عربستان مربوط به روابط دوجانبه نیست، اختلافاتی اکنون وجود دارد و ممکن است بعداً هم وجود داشته باشد که راه‌حل آن مذاکره است و ما همیشه برای مذاکره آماده‌ایم.
البته شرایط منطقه نسبت به قبل با توجه به شکست اسرائیل و تروریست‌ها عوض شده است ولی اوضاع افغانستان و پاکستان ایده‌آل نیست و ما آمادگی داریم با عربستان صحبت کنیم و تبادل‌نظر انجام دهیم.
البته ممکن است اختلافات حل نشود اما معنی آن این نیست که نظراتمان در هر مورد یکی باشد مانند رابطه ما با ترکیه که بسیار حسنه است اما اختلافاتمان در مورد موضوع سوریه هم برقرار است.

برنامه ای برای همکاری با آمریکا در جهت مبارزه با تروریسم نداریم
خبرگزاری تیمای انگلستان: بعضی به دنبال تقابل شدید بین شیعه و سنی در منطقه هستند، ایران با توجه به قدرت خود چه کمکی می تواند برای رفع این معضل کند. اگر آمریکایی ها و بقیه دول بخواهند برای مقابله با داعش وارد عمل شوند ایران آماده همکاری نظامی است؟

– روحانی: ما اساسا هر کشوری بخواهد با تروریسم مبارزه کند، آماده کمک هستیم. عراق باشد یا سوریه یا لبنان یا ملت بزرگ فلسطین. آمریکایی ها ندیدیم اراده جدی داشته باشند در مبارزه با تروریسم. این گروه های تروریستی مطالعه کنند از کجا بوجود آمد. طالبان و القاعده و انشعاب های آن. همینها در سوریه سه سال داشتند در سوریه می کشتند چطور آمریکایی ها چیزی نگفتند؟ در عراق به کشتار مردم پرداختند. تازه که آمریکا می خواهد مبارزه کند می گوید می خواهیم از سفارت خود و از کنسولگری خود دفاع کنیم. اینکه مبارزه با تروریسم نیست. این معنایش خیلی بد است. آمریکاییها باید از این لحن بیان شرمنده باشند. همه دنیا باید برابر ترور و تروریسم بایستد. اگر کشوری در دنیا با تروریسم مبارزه کند خوب است و هر کشوری باشد مورد استقبال ماست. اما هیچ برنامه ای برای همکاری و هماهنگی با آمریکاییها در این زمینه نداریم.

بیکاری در میان تحصیل کرده ها بالاتر است
واحد مرکزی خبر: نظرسنجی ها نشان می دهد بیکاری مشکل اصلی کشور است. شما هم در ابتدای سخنان تان به آن اشاره داشتید اما به طور مشخص تر و جزئی تر بفرمایید سیاست های دولت در بخش اشتغال چیست؟

روحانی: مهمترین مشکل هم اقتصادی ما و هم اجتماعی ما بیکاری است که خودش می تواند مشکل فرهنگی هم باشد. اگر بگوییم در کنار رکود اقتصادی، مساله بیکاری که معمولا اینها با هم هستند، مشکل بزرگی است. ما دو برنامه داریم. یکی برنامه شکستن رکود و عبور از آن است که ۱۷۷ بندی که ماه ها روی آن کار کردیم. فکر می کنیم امسال موفق باشیم که از رکود عبور کنیم. و در پایان سال همه پیش بینی های ما این است که رشد اقتصادی ما انشاءالله مثبت خواهد بود. البته برخی محاسبات ما و برخی وزرای ما می گویند الان از رکود رد شدیم. ولی من با احتیاط می گویم در حال عبور هستیم.
وزارت مخابرات به ما وعده داده که امسال ۳۰ هزار شغل جدید درست می کند ولی ما اعلام نکردیم چون ممکن است این ۳۰ هزار بشود ۳۵ یا ۲۵ هزار. قرار شد بماند آخر سال. در بخش صنعت هم قولهایی داده شده است. الان رشد تولید در خودروسازی ۸۰ درصد است نسبت به ۵ ماهه سال گذشته. در معادن خیلی بهتر شده. در زمینه نفت و  گاز حرکت بسیار خوبی داریم. حتما ما اشتغال خواهیم داشت. دیدید یکی از وزرا اعلام کرده ۱ میلیون شغل تا پایان سال خواهیم داشت. من نمی توانم چنین قولی بدهم اما مسیر اشتغال باز شده است.
الان آمار نشان می دهد بیکاری در میان تحصیل کرده ها بالاترست و در میان بی سوادها خیلی پایین است.

دولت به دنبال تهیه یک لایحه در زمینه انجمن صنفی روزنامه نگاران است
روزنامه شرق: یک سوال و یک پیغام دارم. اول سئوالم را مطرح می کنم. سال گذشته در سفر شما به نیویورک فضایی ایجاد شد بعد از اینکه اولین تماس بین شما و اوباما برقرار شد و نیز دیدار وزرای امور خارجه دو کشور که این بازتاب خوبی داشت. در مذاکره هسته ای ایران با غرب رسیدیم به توافق ژنو، شما احتمال دارد سفر کنید به نیویورک برای نشست عمومی سازمان ملل و اگر شما نروید آیا دولت شما برنامه مشخص و مدونی دارد که از این فرصت استفاده کنید، با توجه به مدت کوتاهی که تا پایان دوره دوم مانده است؟
پیغامم از طرف اهالی رسانه در مورد انجمن صنفی روزنامه نگاران است. شما در انتخابات ۹۲ در واقع امید را به مردم برگرداندید و این امید می توانیم بگوییم که با کمک همه دوستان، همه اهالی رسانه به مردم و جامعه بازگردانده شد، بعد از خلق فضای امید خود این روزنامه نگاران و اهالی رسانه نگرانند که امیدشان ناامید شود. اتفاقی که دارد می افتد که انجمن صنفی هنوز پلمب است علی رغم تلاش شما. دولت شما دنبال این موضوع بوده و شاید مشکلاتی هست که از دست شما خارج بوده، اهالی رسانه نگرانند که یک انجمن نهادی زیر نظر دولت و شبه دولتی به نوعی از این طریق ایجاد شود و این استقلال صنفی را زیر سئوال ببرد و این نگرانی است، فضای دلواپسی زیاد است.

روحانی:پیغام جوابش این است که نگران نباشید. دولت در فکر تهیه یک لایحه ای در این زمینه است اگر ببینیم راه حل فعلی به هر حال به نتیجه نمی رسد ما لایحه ای را تقدیم مجلس خواهیم کرد تا این راه گشوده شود. البته دولت در بعضی زمینه ها باید با قوای دیگر همکاری کند. اینجوری نیست دولت یک تصمیم بگیرد و مجلس یک تصمیم ما باید با هم تصمیم بگیریم، هماهنگ باشیم و تا جایی که لازم است با هم تفاهم کنیم .گاهی ممکن است زمان ببرد اما این کار را دنبال خواهد کرد. قول هایی که دادیم به مردم یا به انجمن ها، به اصناف و گروه های مختلف را از یاد نبردیم و فراموش نکردیم و دنبال می کنیم.
نسبت به مسئله اول سفر من به نیویورک هنوز معلوم نیست البته غیر از مجمع عمومی یک اجلاس برای محیط زیست هم هست که من برای آن اجلاس هم دعوت شده ام بنابراین این خیلی زمان نمی برد چون یک سری مسائل است که اگر تصمیم گیری شود اعلام می شود. اگر من نروم وزیر خارجه حتما می رود و در نیویورک وزرای خارجه ۱+۵ ملاقات با هم خواهند داشت و قبل از نیویورک مذاکرات کارشناسی دیگری هم انجام می گیرد. مثلا در همین هفته مذاکراتی خواهیم داشت. امیدواریم از فرصت فضای سازمان ملل بتوانیم استفاده لازم را ببریم چه در بحث هسته ای و چه روابط با کشورهای دنیا چون سران کشورها شرکت می کنند، فرصت دیدار است، فرصت بحث است برای کل روابط ما.

تصمیمی برای ملاقات با اوباما ندارم
خبرنگار کیودو نیوز از ژاپن: در خصوص اقدام شب گذشته دولت امریکا بفرمایید برداشت شما در خصوص تحریم ها چه بوده است؟ آیا فکر می کنید تحریم های جدیدی بوده که از سوی آمریکا اعمال شده و با این کار توافق نامه ژنو لغو شده یا نه و اینکه آیا شما تصمیم دارید به نیویورک سفر کنید و با آقای رئیس جمهور اوباما ملاقات کنید؟

روحانی: آنها مدعی اند که تحریم را دور زدیم و داریم اجرایی می کنیم همانطور که من گفتم بر فرض که درست باشد باز هم منافات دارد با روح توافق ژنو و اینکه شکل جدید آن از نظر ما غلط بوده و ناصحیح است و اما نیویورک هنوز تصمیمی برای سفر نگرفتم. هر زمان تصمیم گرفتیم اعلام می شود و ملاقات با آقای اوباما ندارم.

روابطمان با چین در حال توسعه است
تلویزیون فونیکس چین: تشکر می کنم به خاطر برگزاری منظم ترین نشست خبری در هفت سال گذشته. شما گفتید اقتصاد بزرگترین وظیفه شما در سال جاری است. به خاطر تحریم باز هم مشکلات زیادی در تبادلات بین ایران و  چین هست. اگر ایران با ۱+۵ به توافق هسته ای نرسد و بازهم تحریم جدی شروع شود، شما نقشه دومی برای حل این مشکلات دارید؟ انتظارتان از چین چیست؟

روحانی: ما همین الان در شرایط تحریم هستیم ولی روابطمان با چین در حال توسعه است. با رئیس جمهور محترم چین در حاشیه اجلاس سازمان شانگهای در قرقیزستان و بعد هم در اجلاسی در شانگهای،‌دوبار با هم مذاکره و ملاقات کردیم. علی القاعده در سفر آتی هم دیدار با هم خواهیم داشت. برنامه ریزی که ما برای توسعه رابطه داشتیم، برخی تحقق یافته و برخی را در حال مذاکره برای تحقق هستیم. در شانگهای با رئیس جمهور چین توافق کردیم که ۶ گروه کاری تشکیل دهیم که هرکدام طرح های متناسب با گروه خود را در همین ماه هایی که پیش رو داریم بررسی کرده و در سفر آتی رئیس جمهور چین به تهران آماده شود. امیدواریم همه تفاهمات را بتوانیم اجرایی کنیم. البته اگر با ۱+۵ به توافق نهایی برسیم شرایط متفاوت و کار سهل تر خواهد شد. اما در عین حال در همین شرایط فعلی هم یکی از کشورهایی که در دوران تحریم با ایران همکاری خوبی داشته چین بوده است. و ما این همکاری ها را توسعه دادیم در یک سال گذشته و بعد هم با تفاهماتی که پیش رو داریم توسعه خواهیم داد.

از انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری بسیار خوشحالم
تی آر تی ترکیه: با انتخاب اردوغان به ریاست جمهوری و داوود اوغلو به نخست وزیری دوره جدیدی در ترکیه شروع شده، آینده روابط دو کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا به نظر شما تحت تاثیر تحولات داخل منطقه قرار نگرفته است؟

روحانی: من بسیار خوشحالم که جناب آقای اردوغان در انتخابات موفق شدند با رای بسیار خوب، به ایشان هم تبریک گفتم، بعد از پیروزی انتخابات تلفنی با هم صحبت کردیم. خوشحالم که جناب آقای داوود اوغلو مسئولیت نخست وزیری را بر دوش دارند.
ان شاء الله امیدواریم دولت هر چه سریعتر کارش را شروع کند، فکر می کنم در دوران جدید روابط بهتری با ترکیه خواهیم داشت، به دلیل اینکه آقای اردوغان آن وقت هم نخست وزیری بود که مسئولیت اصلی اجرایی بر دوش ایشان بود، الان هم رئیس جمهوری شده که با آرای مردم انتخاب شده. این اولین باری بوده که در ترکیه مردم پای صندوق آمده و رئیس جمهور انتخاب می کنند. خیلی مهم است که در کشوری، ملت یکپارچه به یک فرد رای دهند و یک فرد حمایت کل ملت را در کنارش داشته باشد.
البته در مجلس هم نماینده ها رای از مردم می گیرند ولی برای انتخابات مجلس همه مردم پای صندوق های رای نمی آیند. انتخابات ریاست جمهوری است که همه ملت پای صندوق می آیند، شهرها و استان های مختلف و به یک نفر رای می دهد، یک نفر دور اول یا دور دوم رای می آورد. این مسئله برای فردی که این مسئولیت را بردوش می گیرد جایگاه خاصی را درست می کند.
امروز آقای اردوغان با آرای مردم انتخاب شده و جایگاه ویژه ای خواهد داشت. ما با آقای اردوغان که قبلش هم نخست وزیر بود، روابط خوبی داشتیم، امروز هم داریم، توافقاتی با هم داشتیم که روابط ما توسعه پیدا کند که اکثر آنها اجرایی شده و یک مورد است که نهایی نشده که ما آن را دنبال می کنیم تا نهایی شود. درباره مسائل منطقه ممکن است اختلاف دیدگاههایی نسبت به سوریه وجود داشته باشد، اما فکر نمی کنم در بقیه مسائل با ترکیه خیلی اختلاف نظر داشته باشیم. در فلسطین، نظرات ما نزدیک است، در لبنان نظرات ما از هم دور نیست، درباره سوریه یک مقدار متفاوت است که به هر حال ما دو کشور هستیم که با هم دوست هستیم. طبیعی است که روی برخی مسائل اختلاف نظر داشته باشیم اما امیدواریم با مذاکرات و پیشرفت در کل منطقه این موضوعات را حل و فصل کنیم.

رئیس جمهور مسئول مذاکرات هسته ای است و همه چیز را بر گردن می گیرم
روزنامه خراسان: از گذشته یکی از عنوان هایی که به شما می دادند شیخ دیپلمات بود و این را در سوابق شما هم می توانستیم ببینیم. اخیراً فرمودید که اگر لازم باشد شخصاً مذاکرات هسته ای را هدایت می کنید. این باعث شده که برخی فکر کنند شاید مذاکرات هسته ای ما قرار است در سطح بالاتری انجام بشود. آیا این طور است یا خیر و این که برخی هم اینگونه تفسیر کردند که سخن شما به نوعی انتقاد ریز از تیم مذاکره کننده بود، آیا این طور است؟

روحانی:جواب هردو منفی است. اولاً تیم ما تیم بسیار خوب و قوی است چه شخص آقای ظریف و چه بقیه دوستانی که مسئولیت مذاکره را دارند افرادی هستند که مسلطتند به موضوع و خود خارجی ها هم می بینند و اظهار کردند که تیم ایران تیم بسیار قوی ای  است در مذاکرات. ما از تیم مذاکره کننده و شخص وزیر خارجه کاملاً متشکر هستیم و زحمات زیادی کشیدند. امروز صبح هم وزارت خارجه جزو سه وزارتخانه ای بود که رسماً دولت تقدیر کرد.
اما دوم اینکه سطح مذاکرات از سطح وزرا به سطح سران انتقال یابد. منظورمان این نبود و  فکر نمی کنم نیاز باشد. من اگر تعبیرم همچین ابهامی را داشته باید توضیح دهم که مقصود من این بود که مسئول این کار دولت و رئیس جمهور است. امروز من  گفتم که من همه مسئولیت را بر عهده می گیرد چه آن چه که تا امروز انجام شده و آنچه که بعداً انجام بگیرد این یک قوت قلبی است برای تیم مذکراه کننده، من قصدم این بود. تیم مذاکره کننده کاملاً هماهنگ است و در چارچوب تصمیمات نظام و در چارچوب تصمیمات رئیس جمهور مذاکره می کند. مقصود من حمایت بیشتر از تیم مذاکره کننده بود و من تشکر می کنم از رهبری که در ملاقاتشان با سفرا تیم مذاکره کننده را تقویت کردند و در ماه رمضان که ما در خدمت ایشان می رسیدیم و  صحبت شد و در حالیکه تیم هم در ماه رمضان در حال مذاکره بود ایشان فرمودند من هر وقت یاد آنها می افتم دعایشان می کنم. می دانیم بار سنگینی بر عهده آنها است. تیم هم حمایت رهبری را دارد و هم حمایت مردم را. کسی نیست که بگوید من از مذاکره حمایت نمی کنم ممکن است نقدی داشته باشد بنابراین همه حمایت می کنند دولت هم به کمال در صحنه است. من این را برای این گفتم که تیم حس نکند این بار فقط بر دوش اوست.

احساس نمی کنم استیضاح برای مقابله با دولت بوده است
خبرگزاری فرانسه: به نظر می رسد هر وقت شما یک گام به جلو برمی دارید، برخی می خواهند شما را به عقب برانند. یکی از وزیران شما را استیضاح کردند یا خبرنگاران خارجی مثل یگانه صالحی را بازداشت کردند. چرا برخی افراد علنا علیه ریاست جمهوری شما ایستادند؟

روحانی: به هر حال در کشور نظرات مختلفی هست. ضمن اینکه نهادها و ارگانها وظایف و مسئولیت هایی دارند در چارچوب اختیاراتشان اقداماتی می توانند انجام دهند. در کشور ما مجلس این حق را دارد که اگر احساس کند وظیفه ای از یک وزیری به درستی انجام نشده، از وزیر سوال کند یا در شرایطی وزیر را استیضاح کند و در نهایت رای دهد. ما از استیضاح وزیر نگرانی نداشته و نداریم. به دلیل اینکه استیضاح راه دولت را تغییر نخواهد داد.

روحانی افزود: مسیری که دولت انتخاب کرده، یعنی همان سفارشاتی که به فرجی دانا کردم و به او گفتم دانشگاه باید آرام باشد، از کمیت باید به سمت کیفیت برویم، معیار نصب و عزل مسائل جناحی نباشد و … همین ها را به وزیر بعدی خواهم گفت. من مطابق قولی که به مردم دادم، مبنای کارمان اجرای قانون اساسی و قوانین موضوعه است. ما به راهمان ادامه می دهیم. حالا اینکه استیضاح برای مقابله با دولت بوده باشد من هنوز این را درست حس نکردم. ظاهر امر این است که مجلس سوالاتی داشته که به صورت استیضاح مطرح کرده و اکثریت مجلس قانع نشده. ما تسلیم قانون هستیم.

اما ممکن است نظرات هم در کشور واحد نباشد. کسانی باشند حامی دولت باشند به جد. کسانی باشند هم از دولت حمایت کنند و هم منتقد دولت باشند و هم کسانی باشند که مخالف باشند. اشکالی ندارد. در کشور ما این مسائل پذیرفته است. این دولت راهی را ادامه می دهد؛ درصدی حامی هستند و افرادی هم ممکن است نظرات دیگری داشته باشند. آنچه از نظر ما قابل قبول نیست تخریب است. تخریب دولت یا سنگ پیش پای مجریان گذاشتن قابل قبول نیست و مردم نمی پذیرند و اگر کسی بخواهد لباس زیبای نقد را به تن کند و عمل تخریب انجام دهد آن لباس را زود از تنش درآورده و به مردم معرفی کرده و می گوییم لباس تقلبی است. نقد مورد استقبال دولت است حتی اگر لحنش تند باشد.

من در طول این یکسال بسیار باحوصله بودم نسبت به منتقدین اما نشان دادم نسبت به تخریب بسیار قاطع خواهم بود. چون تخریب یعنی علیه ملت قدم برداشتن و این قابل قبول نیست. اقلیت حق نقد دارد و حق سخن گفتن دارد اما حق تخریب ندارد. اگر خواست تخریب کند در برابرش دولت و اکثریت می ایستند. تا اینجای کار مشکلی در مسیر راهمان آنچنان که شما در سوالتان بود من نمی بینم. دولت به راه خود ادامه می دهد. احساس ما این است که اکثریت قاطع مردم حامی دولت هستند و نظرسنجی ها همین را نشان می دهد. در برنامه هایمان، در حد یک سال خود را موفق می دانیم. البته هر دستگاه اجرایی مشکلاتی دارد که باید تحمل کند.

لایحه خروج از رکود بخشی از اجرای اقتصاد مقاومتی است
روزنامه رسالت: هفته دولت را خدمت حضرتعالی و همکارات تبریک عرض می کنم. جایگاه اقتصاد مقاومتی در لایحه خروج از رکود که تقدیم مجلس شد کجاست و نشانه های مدیریت جهادی در حوزه اقتصاد فرهنگی چیست؟

روحانی: لایحه خروج از رکود در واقع یک بخشی از اجرای اقتصاد مقاومتی است، می دانید اقتصاد مقاومتی پایه اصلی اش رشد تولید است اگر تولید رشد پیدا نکند ما نمی توانیم دنبال اقتصاد مقاومتی باشیم که به جایگاهی برسد که دیگران نتوانند در شرایطی آن را در محاصره در حصر و انزوا قرار دهند این در حالی است که تولید رشد داشته باشد و با بیرون رابطه برقرار کند.
بهر حال در تولید یکی از محرک های تولید صادرات است صادرات ایجاد تقاضا می کند و حرکت می دهد به هر حال ما الان هم در مساله خروج از رکود و توسعه صادرات غیرنفتی است که می دانیم تولید ما را حرکت می دهد بنابراین خروج از رکود یکی از پایه هایی است که می تواند اقتصاد مقاومتی را عملیاتی و پیاده کند که انشالله ما به آن می رسیم.
درباره اینکه نشانه های مدیریت جهادی چیست مقصود این است که مدیر جهادی یکسری مدیریت خالصانه را انجام دهند، حالا بگذریم که برخی از مدیران ما سابقه جهاد دارند یا سابقه کار در جهاد سازندگی یا سابقه جهاد دفاعی دارند اصلا مگر می شود در شرایط تحریم در شرایطی که کشور ما قرار داشت، کسی بیاید مدیریت را بپذیرید و غیرجهادی عمل کند؟ همه می دانستند کشور چه مشکلاتی دارد. همه آمدند برای فداکاری و مخلصانه آمدند. بعضی مدیران واقعا آمدند و  مسئولیت پذیرفتند.
یک وقت کسی می آید سر کار برای برطرف کردن معضلات، اصلا برایش حقوق و فوق العاده مطرح نیست شب و روز تلاش می کند.
مدیریت جهادی همین است. مدیریت علمی توام با اخلاص، معنی جهاد فی سبیل الله همین است یعنی تلاش پیگیر آدمی که تلاش می کند یعنی دارد جهادی پیگیری می کند. رهبری هم تذکر می دهند که تذکر ایشان بسیار موثر است و انشاءالله این تلاش جهادی پیگیری شود.

به ادامه مذاکرات بدبین نیستم
خبرگزاری ایرنا: آقای ظریف بارها گفتند متن پیش نویس توافق نهایی آماده است اما پرانتز و نقطه چین دارد. آیا توافق سیاسی با توجه به بداخلاقی های آمریکا حاصل می شود تا توافق هسته ای امضا شود؟

روحانی: در دنیای سیاست همه باید تلاش کنیم. در هنگام توافق یا تفاهم ژنو هم بداخلاقی بود ولی تلاش شد و رسیدیم به تفاهم موقت ۶ ماهه. بعد هم باز بداخلاقی بود ولی تمدید شد. البته این بار کار سخت تر است چون به دنبال تفاهم نهایی هستیم. کار سخت و مشکل است. اگر طرف ما کشوری بود که اعتماد و حسن نیت کامل وسط بود، خیلی متفاوت بود نسبت به الان که آمریکایی ها سردمدار هستند.

در عین حال هیچ وقت ناامید نبوده و نیستیم و نخواهیم بود. مذاکرات را با قدرت ادامه می دهیم. سخت است ولی معنیش این نیست که به نتیجه نمی رسیم هیچوقت. من بدبین نیستم نسبت به ادامه و نتیجه کار. سخت هست، پیچیده هست اما با امیدواری انشاءالله کار را انجام می دهیم تا به نتیجه برسیم.

رئیس جمهور در پایان این نشست خبری گفت: معمولا در مصاحبه مطبوعاتی پایان کار وقت کم می آید، شاید راه چاره این باشد که در فرصت نزدیک تری خدمت عزیزان برسیم. البته در طول این یکسال چهارمین بار است که خدمت عزیزان  هستیم. سه چهار نوبتی هم برنامه زنده تلویزیونی داشتیم. در سفرهای مطبوعاتی هم نشست خبری داریم. لذا رقم قابل ملاحظه ای می شود. در عین حال هرچه زمان بین نشست ها کوتاه تر باشد مفیدتر خواهد بود.

وی افزود: به حق می توانم بگویم دولت دلش می خواهد با رسانه ها تعامل دوسویه داشته باشد. نیازمند است به همکاری همه اصحاب رسانه تا فعالیت های دولت را منتقل کنند. سخن و مطالبه و نقد مردم را هم به دولت منتقل کنند. بهترین واسطه باشند در این زمینه. هدف همه ما چیزی جز پیشرفت این کشور نیست. تحمل ها را باید بالاتر ببریم. نقدها را باید با  گوش شنوا بشنویم. دولت خود را نیازمند نقد می داند. نقد دلسوزانه که اسمش نصیحت است. منتهی همان جمله که معروف است، «النصیحه لائمه المسلمین» کسی که نصیحت می کند باید اصل امامت را قبول داشته باشد. این معنیش این است که دولت و ریاست و مسئولیت را قبول دارد و حالا می خواهد نصیحت و خیرخواهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.