چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۳

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» شامگاه سه شنبه در سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با…

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» شامگاه سه شنبه در سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم که حدود دو ساعت طول کشید، با بیان اینکه تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود، افزود: در تورم نقطه به نقطه نیز نرخ تورم در پایان سال گذشته به 19.2درصد رسید و بنابراین در این زمینه به اهداف مورد نظر دولت در حوزه تورم دست یافت.

**اگر شرایط موجود در یارانه ها ادامه می یافت در تابستان خاموشی داشتیم

رییس جمهوری درباره هدفمندی یارانه ها گفت: اگر شرایط موجود در پرداخت هدفمندی ادامه می دادیم در تابستان با خاموشی مواجه می شدیم زیرا تمام درآمد حاصل از درآمد برق صرف پرداخت یارانه می شد.

روحانی با بیان این که دولت هر ماه سه هزار و 500 میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه می کند، اظهار داشت: دولت در شرایط فعلی دولت هر ماه بیش از هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه کسری دارد.

وی با بیان این که طبق مصوبه مجلس، قیمت حامل های انرژی حدود 70 درصد افزایش می یافت، افزود: دولت با ملایم کردن شیب، افزایش قیمت ها را حدود 50 درصد تعیین کرد.

** اثر افزایش قیمت حامل های انرژی شدید نیست

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اثر تورمی ناشی از افزایش قیمت حامل های انرژی را 5.6 درصد بیان کرد و به مردم اطمینان داد که اثر تورمی ناشی از این افزایش به هیچ عنوان شدید و سطح بالا نخواهد بود.

روحانی با تاکید بر این که این اثر تورمی بر اقتصاد کشور مقطعی است و دولت در ماه های آینده آن را جبران می کند، افزود: اینطور نیست که بین مردم شایع شده که افزایش قیمت حامل های انرژی اثر تورمی شدیدی روی اجناس دیگر داشته باشد.

** درآمد ناشی انصراف یارانه هر سه ماه به مردم گزارش داده می شود

رییس جمهوری گفت: درآمد ناشی از افزایش حامل های انرژی و یا صرفه جویی از عدم ثبت نام و انصرف مردم هر سه ماه یکبار به مردم گزارش می شود.

رییس دولت تدبیر و امید با قدردانی از همه کسانی که یا به دلیل تمکن مالی و یا برای تحقق اهداف بلند کشور از دریافت یارانه انصراف داده اند یا در آینده انصراف خواهند داد، افزود: همه پول حاصل از این محل صرف نظام سلامت، بخش تولید، حمل و نقل عمومی، محیط زیست و یا کمک به یارانه کالایی به افراد نیازمند می شود.

** قیمت داروی ساخت داخل افزایش نمی یابد

رییس جمهوری در بخش دیگری از این گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم اعلام کرد: قیمت داروهای ساخت داخل در سال 93 افزایش نمی یابد و قیمت داروهای وارداتی 10 درصد کاهش می یابد.

روحانی با بیان این که قیمت ملزومات پزشکی همگی کاهش قابل ملاحظه ای یافته است، اظهار داشت: از 15 اردیبهشت به بعد، مردم شاهد تغییرات محسوس در نظام سلامت هستیم و بیمارستان ها موظف هستند که همه ملزومات مورد نیاز بیماران برای بستری در مراکز درمانی را متقبل شوند.

رییس جمهوری اظهار داشت: هزینه مربوط به ملزومات پزشکی را یا بیمه تقبل می کند و یا دولت آن را می پردازد و از این رو مردم با شرایط جدیدی در نظام سلامت رو به رو خواهند شد.

روحانی از عزم دولت برای بیمه تمام مردم خبر داد و گفت: دولت برای هر دفترچه 23 هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته است و پیش بینی می کند که حدود 5 میلیون نفر که تحت پوشش بیمه نیستند، در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

رییس جمهوری همچنین اعلام کرد که تعداد اقلام دارویی تحت پوشش بیمه را از 200 قلم به 300 قلم افزایش می دهد.

** تورم ظرف هشت ماه حدود 24 درصد کاهش یافت

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در ادامه این گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: تورم کشور ظرف هشت ماه فعالیت دولت یازدهم یعنی از مرداد تا اسفند سال 92 حدود 24 درصد (23.4 درصد) کاهش یافت که این به معنی حفظ قدرت خرید مردم است.

روحانی این اقدام را در تاریخ کشور بی سابقه دانست و تاکید کرد: اگر تورم کاهش نمی یافت و با روال گذشته پیش می رفت، فردی که ماهانه 1.5 میلیون تومان درآمد داشت، ماهی 250 هزار تومان از قدرت خریدش کسر می شد.

** برنامه دولت برای حمایت ویژه از اقشار نیازمند

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در بخش دیگری از گفت و گوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب خود با مردم با بیان این که حدود 11 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، از برنامه دولت برای حمایت ویژه از این اقشار آسیب پذیر در قالب یارانه کالایی خبر داد.

روحانی با تاکید بر این که مبنای دولت، اعتماد به مردم و حمایت و کمک به مردم در همه زمینه ها است، گفت: اطلاعات ارایه شده از سوی مردم پردازش می شود تا اگر احساس کردیم افراد دیگری به همین شدت نیازمند هستند، از آنان نیز حمایت شود.

وی افزود: در قدم نخست، به اقشار آسیب پذیر، در حد توان دولت به آنان یارانه کالایی پرداخت می شود.

رییس جمهوری با بیان این که دولت از محل انصراف یارانه ها هزار و 300 میلیارد تومان درآمد کسب می کند، گفت: این درآمد برای مردم هزینه می شود.

** تمام فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره برداری می رسد

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در بخش دیگری از سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم ،از برنامه دولت برای بهره برداری از همه فازهای پارس جنوبی در طول دولت یازدهم خبر داد وگفت: تاکنون 10 فاز در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده است که امسال چهار فاز و سال آینده چهار فاز دیگر به بهره برداری می رسد.

روحانی تاکید کرد: امسال 100 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد و واحدهای جدیدی در حوزه پتروشیمی افتتاح می شود.

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: راه اندازی کامل پارس جنوبی نه تنها مشکل تامین گاز در فصل زمستان را برطرف می کند بلکه صنعت پتروشیمی را نیز فعال می کند.

** مردم از برداشته شدن تحریم ها خوشحالند

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در ادامه این گفت و گوی زنده تلویزیونی در بخش سیاست خارجی با تاکید بر این که دولت در عرصه سیاست های خارجی قدم های بلندی برداشته است، گفت: در این عرصه باید قدم ها را محکم، استوار و حساب شده برداریم.

روحانی افزود: تحریم ها ظلم بسیار بزرگی به ملت ما بود؛ ملت ما از تحریم ها ضرر کرد و دنیا هم ضرر کرد و البته تعداد معدودی سود برند که برخی ارقام و افراد اعلام شد و به تدریج افراد دیگر اعلام می شوند.

وی با یادآوری این که یک نفر 9 هزار میلیارد تومان پول مردم را برداشته است اظهار داشت: تحریم شفافیت را در جامعه و اقتصاد از میان می برد.

رییس جمهوری با بیان این که مردم از برداشته شدن تحریم ها خوشحالند، افزود: اقلیت ناچیزی هم هستند که عصبانی هستند چون از این کار لطمه می خورند و در گذشته سوء استفاده کردند و لذا برخی از تخریب های دولت هم از این نشات می گیرد.

** برای توافق نهایی در موضوع هسته ای قدم های خوبی برداشته شده است

به گزارش ایرنا، ییس جمهوری با اشاره به مذاکرات ایران و 1+5 در موضوع هسته ای گفت: برای توافق نهایی قدم های خوبی برداشته شده است و من از تیم مذاکره کننده ، وزارت امور خارجه و دیگر ارگان ها تشکر می کنم که بار سنگین این کار روی دوش سربازان خط مقدم ما در سیاست خارجی است.

وی افزود: روندی که پیش می رود پایان تحریم ها خواهد بود و ما قدم به قدم حساب شده قدم بر می داریم .

**برخی با دروغ و هوچی بازی می خواهند دولت را از مسیر خود منحرف کنند

رییس جمهوری با بیان این که دولت از نقد سازنده استقبال می کند، گفت: برخی می خواهند با دروغ، تخریب و هوچی بازی دولت را از مسیر اصلی خود دور کنند و این حرکت بر خلاف مصالح ملی و دستورات رهبری است.

روحانی با بیان این که برخی از وی خواسته اند تا پاسخ این تهمت ها و حاشیه سازی ها را در این گفت و گوی زنده تلویزیونی بدهد، گفت: الان نیازی نمی بینم که در این زمینه بیشتر توضیح دهم هرگاه نیاز بود به شایعه پراکنان جواب خواهیم داد.

** حقوق ملت، خط قرمز ما در مذاکرات است

رییس شورای عالی امنیت ملی، حقوق ملت را خط قرمز ایران در مذاکرات هسته ای دانست و تاکید کرد: ما از حق ملت کوتاه نمی آییم اما این که چطور استفاده کنیم، به تصمیمات نظام وابسته است اما هیچ کجا نمی گذاریم که منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت ها و متخاصمان و بیگانگان قرار گیرد.

روحانی اظهار داشت: تیم مذاکره کننده مسایل را خوب می فهمد و تجربه لازم را دارد و مسایل سیاسی را درک می کند.

وی افزود: در مرحله نخست مذاکرات موفق شدیم در حالی که برخی فکر می کردند این کار امکان پذیر نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: اگر طرف مقابل ما در چارچوب بین المللی و حفظ حقوق ملت ایران حرکت کند، می توان در مذاکرات به نتیجه رسید.

روحانی خاطر نشان کرد: آنهایی که فکر می کنند با لحن درشت و صدا بلند کردن می توان موضوع را پیگیری کرد، مسایل سیاسی را خوب نمی فهمند.

رییس جمهوری در پاسخی به این سوال که آیا به مذاکرات با 1+5 خوشبین است یا بدبین؟ اظهار داشت: در عرصه سیاست خارجی باید واقع بین بود. با شناختی که از دنیا و مساله دارم، به این مذاکرات بدبین نیستم اما این که 6 ماهه به توافق برسیم، بستگی به این دارد که طرف ما برای تعامل درست آماده باشد.

*** به وعده هایم به مردم وفادارم

روحانی افزود: از همه جناح ها، احزاب و گروه ها و آنهایی که تخریب می کنند و عددشان بسیار کم است و قابل ذکر نیستند، می خواهم که چون زیر یک سقف و داخل یک قایق هستیم، نقدشان روی چشم ما است اما نگذارند اخلاق صدمه ببیند.

وی با یادآوری این که اخلاق، تعامل سازنده با دنیا و احیای اقتصاد از جمله شعارهای اصلی من در انتخابات بود، گفت: من امروز در حال دنبال کردن و پیگیری همه آن شعارها هستم و فراموش نکرده ام که چه شعارها و وعده هایی داده ام. من به همه قول هایی که به مردم در 22 فروردین سال 92 و روز ثبت نام ریاست جمهوری در همه سخنرانی های خودم اعلام کردم، وفادار خواهم بود.

**** مشروح سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم

به گزارش ایرنا، مطالب فوق بخش هایی از سومین گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم بود که سه شنبه شب از شبکه یک سیما پخش شد.

مشروح این گفت و گو بدین شرح است:

در ابتدای این گفت و گوی زنده تلویزیونی یکی از دو مجری از رییس جمهوری پرسید: در 6 ماه پایانی سال 92 در مورد یکسری تصمیمات و سیاست های اقتصادی صحبت شد که خود شما نیز در مورد آن صحبت کردید، آیا این سیاست ها و تصمیم ها همان هایی بود که مورد هدف شما بود که قرار بود تا پایان سال 92 به مرحله اجرا برسد یا تغییراتی در آن ایجاد شد؟

رییس جمهوری پاسخ داد: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم، لازم می دانم ایام مبارکی که در آستانه ماه رجب هستیم و همچنین ایامی که بین میلاد حضرت صدیقه کبری (س) و میلاد امیرالمومنین (ع) هستیم و همچنین ایام خجسته ای که به نام معلمان و کارگران است، تبریک بگویم.

روحانی افزود: کلید علم و فرهنگ کشور ما دست دست معلمان عزیز، اساتید دانشگاه، مدرسین و محققین است و کلید اقتصاد در اختیار کارآفرینان و به ویژه کارگران عزیز ما است که با بازوی پرتوان خود چرخ اقتصاد را می چرخانند و به یاد معلم شهید استاد مطهری.

وی اظهار داشت: دولت از آغاز به کار تا پایان سال 92 چند هدف مهم را دنبال کرد، البته در بخش اقتصادی اشاره می کنم، در بخش سیاست خارجی و داخلی و فرهنگی هم با چند جمله اشاره خواهم کرد.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه دولت در زمینه اقتصادی با مسایل فراوان مواجه بود، افزود: تورم معضل نخست بود؛ تورم در حدی بود که حتی اگر می خواستیم برای اشتغال و رونق هم فکری کنیم ضرورت داشت در مرحله نخست تورم را مهار کنیم.

***تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود

رییس جمهوری با تاکید بر این که تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود، ادامه داد: این مشکل همچون بیماری بود که دچار خونریزی شدید است و باید نخست خونریزی را متوقف می کردیم و سپس به درمان می پرداختیم.

رییس دولت یازدهم اضافه کرد: بنابراین نخسیتن برنامه ما این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان یک منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را اجرا و عملی کردیم.

وی ادامه داد: در شرایطی که در فشار بودیم و دولت در روزهای اولیه با مشکلات فراوان مواجه بود، ما از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم، حتی در مسکن مهر هم برای ادامه راه از طرق دیگر استفاده کردیم و این کنترل پایه پولی باعث شد که بتوانیم بر تورم مهاری بزنیم.

*** تورم 12 ماهه به 34 درصد رسید

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز بسیار خوشحالم که اعلام کنم تورم نقطه به نقطه ما طبق اعلام مرکز آمار 17.6 دهم درصد و طبق اعلام بانک مرکزی 17.4 دهم درصد است.

روحانی گفت: ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش خواهیم کرد تورم 12 ماهه را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم، اظهار داشت: ما این کار را انجام دادیم و طبق اعلام بانک مرکزی تا پایان سال تورم 12 ماهه ما به 34 درصد رسید.

رییس جمهوری گفت: اما مرکز آمار تورم را 32 درصد اعلام کرد و تورم نقطه به نقطه ما پایان سال به 19.2 درصد رسید. بنابراین این نخستین گام در مساله مهار تورم بود.

*** بدون توسل به بانک مرکزی، مشکلات مالی دولت را حل کردیم

رییس جمهوری با بیان اینکه مساله بعدی ساماندهی پرداخت یارانه نقدی بود که از روزهای اولیه با مشکلات فراوان مواجه بودیم، گفت: اما در عین حال یارانه نقدی را تا پایان سال به مردم پرداخت کردیم، علی رغم مشکلات و فشار بودجه ای که بر ما وارد می شد.

وی با بیان اینکه در همان آغاز بودجه را با اصلاحیه کاهش دادیم، ادامه داد: معنای آن این است که ما دولت را از لحاظ مالی در فشار قرار دادیم تا وضع اقتصاد سامان یابد و بودجه ما بودجه واقعی باشد و لذا پیشنهادی که به مجلس دادیم بودجه را 60 هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و از 210 هزار میلیارد تومان به 150 هزار میلیارد تومان رساندیم البته مجلس کمی آن را افزایش داد.

وی اضافه کرد: همچنین در پایان سال موفق بودیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم، مشکلات مالی دولت را حل کنیم و حقوق ها و عیدی ها را پرداخت کنیم و علاوه بر آن 5 هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران را که مربوط به قبل بود، در پایان سال پرداخت کردیم.

روحانی افزود: در بخش اقتصاد وعده هایی که داده بودیم عملی کردیم حالا اگر فرصت بود تفصیل بیشتری در این زمینه ارائه می کنم، در زمینه سیاست خارجی به مردم قول داده بودیم که در زمینه هسته ای قدم برداریم.

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری گفت: ما سیاست خارجی را جدا کرده بودیم از اقتصاد اگر اجازه بدهید آن جا اشاره کنیم.

*** حمایت مردم و مراجع و رهبری

به گزارش ایرنا، مجری سپس پرسید: پس آقای دکتر به این نتیجه می رسیم که شما به اهداف مورد نظر خودتان در پایان سال 92 رسیدید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: اهدافی که مورد نظر دولت بود و اعلام کرده بود، آن ها را دنبال کردیم و در سیاست ها و برنامه هایی که به مردم اعلام کرده بودیم توانستیم جامه عمل پوشانیم.

روحانی ادامه داد: البته من تاکید می کنم هر کاری که دولت کرده با کمک مردم بوده است، با حمایت مردم بوده است و با حضور مردم در صحنه بوده است، فرهیختگان، علما، بزرگان، مراجع و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زمینه یاری کردند، حمایت کردند و هدایت کردند.

*** هرماه بیش از هزار میلیارد تومان کسری بودجه

به گزارش ایرنا، یکی از دو مجری پرسید: یکی از تصمیماتی که اخیرا گرفته شده و به اجرا درآمده است، افزایش قیمت حامل های انرژی است، این اولین بار نیست اما همیشه این افزایش بر زندگی مردم فشار آمده است، در روش های قبلی گاه از روش های تدریجی و گاهی از افزایش های ناگهانی دنبال می شده است، جنابعالی فرمودید که این افزایش تدریجی خواهد بود اما ارقام افزایشی که می بینیم صحبت از 70 درصد است، این سوال را به وجود آورده که آیا این افزایش 70 درصد ی به نظر دولت تدریجی است؟

رییس جمهوری اظهار داشت: من ابتدا بر این نکته تاکید کنم که ما یا می بایست شرایط موجود را ادامه می دادیم یعنی حامل های انرژی به همان صورت باقی می ماند، معنایش این بود که هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل می داشتیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: ما سه هزار و 500 میلیارد تومان در ماه پول یارانه نقدی پرداخت می کردیم و هر ماه بیش از هزار میلیارد تومان کسری داشتیم، 1000 تا هزار و 500 میلیارد تومان کسری داشتیم، خب می بایست آن مشکل ادامه پیدا کند یا می بایست یارانه نقدی را کاهش دهیم یا این که می بایست شرایطی که برای مصرف انرژی بود، قبول می کردیم.

*** مصرف انرژی ایران دو برابر نرمال جهانی است

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اضافه کرد: می دانید که مصرف انرژی در کشور ما تقریبا دو برابر مصرف نرمال جهان است نسبت به بر خی کشورها خیلی بیشتر است، مخصوصا در زمینه گاز که رقم خیلی بالاست.

روحانی افزود: در زمینه آلودگی یا می بایست آلودگی به همین صورت باقی می ماند که شما دیدید در زمستان درشهرهای بزرگ معضل آلودگی چه مقدار بزرگ بود و مردم در فشار زیادی قرار گرفته بودند.

*** در صورت ادامه روند گذشته تابستان قطعی برق داشتیم

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری پرسید: اما هدف اصلی شما تامین منابع مالی بود؟

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: نه تنها مشکل این ها نبود، ما اگر آن وضع را ادامه می دادیم، می بایست تابستان همین امسال خاموشی می داشتیم به دلیل این که کل درآمد برق صرف یارانه می شد. در بحث انرژی یعنی گاز و نفت، تمام درآمدها صرف یارانه نقدی می شد، ما در برق و گاز مشکل داشتیم.

روحانی یادآور شد: ما در زمستان با مشکلاتی توانستیم مساله گاز خانگی مردم را تامین کنیم، به قیمت قطعی گاز برخی کارخانه ها، پالایشگاه ها و از نفت کوره یا نفت گاز استفاده کردیم، بنابراین یا می بایست آن وضع ادامه می یافت یا می بایست تحولی در قیمت حامل های انرژی ایجاد می شد.

***در سال 89، قیمت حامل های انرژی 550 درصد افزایش داشت/ متوسط افزایش امسال 50 درصد است

رییس جمهوری با بیان این که حامل های انرژی در 89 یک بار 550 درصد افزایش یافت، گفت: این به شیوه ناگهانی بود، البته برخی پیشنهاد می کردند امسال هم این کار را بکنیم و یک شیوه دفعی داشته باشیم، عده ای مخالف بودند و می گفتند که آن شیوه قابل قبول نیست که بخواهیم 550 درصد افزایش دهیم.

روحانی تصریح کرد: شما می دانید مجموعه افزایش حامل های انرژی به طور متوسط 50 درصد بوده است، 50 درصد در برابر 550 درصد، بنابراین ما ناچار بودیم دفعی عمل نکنیم به دلیل شرایط تورم کشور، درست است تورم را مهار کردیم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم، ما به مردم وعده داده بودیم تورم 12ماهه ما به 25 درصد برسد و امیدواریم به وعده مان عمل کنیم و روند همین است انشاء الله.

** هدفمندی یارانه ها تصمیم نظام است/ کاهش 9 هزار میلیارد تومانی بودجه کشور

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال تصمیمی اتخاذ کرد که البته دولت هم با این تصمیم همراه بود. در بحث یارانه ها، در واقع تصمیم نظام است، تصمیم دولت نیست، تصمیم دولت، مجلس و نظام است.

روحانی اضافه کرد: چون بحث هدفمندی یارانه ، قانون است که باید اجرا شود. مجلس شورای اسلامی تصمیمی که اتخاذ کرد این بود که درآمد ما از محل افزایش حامل های انرژی، 48 هزار میلیارد تومان باشد.

رییس جمهوری عنوان کرد: اگر می خواستیم به این مصوبه به همین صورت عمل کنیم می بایست حامل های انرژی 70 درصد گران می شد، ما این شیب 70 درصد را در مجموع در شرایط فعلی کشور نمی پسندیدیم.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: به ناچار به 50 درصد کاهش دادیم و لذا درآمد ما بر مبنای آن چه که دولت پیش بینی کرده است 9 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

رییس جمهوری با بیان این که این نقطه اولی بود که نظر مجلس و دولت بود، گفت: ما با یک شیب ملایم تر از آن چه که مورد نظر مجلس بود، عمل کردیم.

روحانی یادآور شد: از طرف دیگر مجلس، دولت را مکلف کرد که در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی پرداخت کند.

*** پیش بینی ساز و کار های کنترلی برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی در مورد نگرانی جامعه در مورد افزایش قیمت دیگر کالاها به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی و برنامه های دولت برای مدیریت این مساله، گفت: من ناچارم برگردم و پاسخم را تکمیل کنم و بعد این سوال را که شما مطرح کرده اید پاسخ دهم؛ پیش روی ما این راه حل است؛ یا باید وضع موجود را ادامه می دادیم و یا می بایست وضع موجود ادامه پیدا می کرد؛ یعنی آنچه در سال 92 بود ادامه می دادیم، یعنی ماهانه ما برای پرداخت یارانه کسری می داشتیم و برق در تابستان به خاموشی می رسیدیم و در تامین گاز در زمستان دچار مشکل می شدیم.

روحانی افزود: از طرف دیگر وقتی شرایط آن بود، یعنی آلودگی هوا هم به همان صورت ادامه پیدا می کرد؛ برای حل این مشکل راه این بود که یا همه حامل ها را بالا می بردیم؛ مثلا در برق به خیلی چیزها از جمله کشاورزی و صنعت مروط می شود، ما در برق، گاز و نفت و گاز شیب را خیلی پایین در نظر گرفتیم یعنی 24 درصد، 25 درصد و 40 درصد ولی در بنزین مقداری متفاوت است؛ چون در گازوئیل بحث حمل و نقل عمومی ، کالا، اتوبوس ها و کامیون ها، چاه های آب کشاورزی است که به مصرف عموم مربوط می شود.

رییس جمهوری اضافه کرد: اکثر پیشنهادات این بود که قیمت گازوئیل را به 500 تومان یا حداقل 300 تومان برسانیم که ما 250 تومان در نظر گرفتیم؛ در مساله برق هنوز به اندازه ای که شرکت برق هزینه می کند از مردم پول بگیرد؛ برای این که شیب را ملایم در نظر بگیریم 24 درصد در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: از بین این راه حل ها ما راه حل میانه ای در نظر گرفته ایم که فشار به مردم وارد نشود؛ این که گفته می شود وقتی حامل های انرژی گران می شود روی اجناس دیگر هم اثر دارد، بله ولی اثرش زیاد نیست؛ اثر بنزین یا گازوئیل در مقداری که افزایش پیدا کرده با تورمی که مد نظر ماست 5.6 درصد است که ما این 5.6 درصد را نیز در ماه های آینده جبران خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: این طور نیست که در بین مردم شایع شده این قیمت بنزین و گازوئیل اثر تورمی شدیدی بر اجناس دیگر خواهد داشت.

رییس جمهوری در پاسخ به مجری برنامه که خطاب به روحانی گفت: ˈپس شما امشب این نگرانی مردم را برطرف کنیدˈ گفت: همه محاسبات و کارشناسان ما همین را می گویند و به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهد بود، به دلیل این که حامل هایی که می تواند افزایش قیمت دهد در سطح عمومی مثلا گازوئیل بله.

وی افزود: ساز و کار های کنترلی پیش بینی شده است، هم برای تنظیم بازار و هم تامین کالا و هم این پولی که گرفته می شود، این پول برای نیاز ضروری مردم مصرف می شود.

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری گفت: این موضوع در سوال های بعدی است اگر اجازه دهید به فرمایش شما برگردیم که ناتمام ماند و آن، قانون مجلس و تاکیدی که بر دادن یارانه به افراد نیازمند جامعه صورت گرفته است.

رییس جمهوری گفت: آنکه مجلس گفته بود ما طبق قانون ناچار بودیم از مردم برای ثبت نام دعوت کنیم؛ کار بسیار بزرگی انجام گرفت؛ ظرف 10 روز یک ثبت نام در سطح کشور با یک رقم بیش از 73 میلیون نفری که ثبت نام کردند.

*** سوالات را باید با تانی بیشتری مطرح کنید

به گزارش ایرنا، در این بخش، مجری برنامه اجازه اتمام صحبت رییس جمهوری را نداد و در میان صحبت های رییس جمهوری گفت: سوال همین جا است؛ از لحاظ فنی آن ثبت نام بله که ظرف 10 روز انجام شد اما 73 میلیون نفر ثبت نام کردند؛ در شبکه های مجازی و در کف خیابان مردم این سوال را دارند که آیا این 73 میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده؟ و باید به اینها یارانه داد؟ این بحث اول است و مهمرین بخش این است که باقی مانده جمعیت یعنی کسانی که انصراف داده اند از محل یارانه آنها منابع زیادی برای شما نمی ماند که بتوانید تکالیف دیگر را تامین کنید؛ به نظر می رسد که افزایش قیمت حامل های انرژی بیشتر برای تامین کسری بودجه یا منابعی است که دراین بخش نیاز است برای تکالیف دیگر؛ درست است؟

روحانی در پاسخ به مجری تاکید کرد: من فکر می کنم شما سوالات را باید با تانی بیشتری مطرح کنید تا بخش هایی که من پاسخ می دهم، ناقص نماند.

*** تقدیر از انصراف دهندگان دریافت یارانه

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری اظهار داشت: مجلس از ما خواست که ما به افراد متقاضی نیاز مند یارانه پرداخت کنیم؛ پس ما لازم بود از مردم دعوت می کردیم و می گفتیم هر کس خودش را نیازمند می داند بیاید ثبت نام کند و آنهایی که نیازمند نیستند و طبق این قانون در زندگی آنها تاثیری ندارد از ثبت نام صرف نظر کنند؛ این خواست قانون بود و ما عین این قانون را اجرا کردیم.

روحانی ادامه داد: از مردم تشکر می کنم که مردم با نظم و انضباط خوبی این ثبت نام را انجام دادند؛ شما می دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از 73 میلیون نفر در 10 روز ثبت نام کنند با مشکلات فراوانی روبرو هستند؛ در بخش سایبری کار بزرگی در کشور انجام گرفت و از طرف دیگر تشکر می کنم از کسانی که ثبت نام نکردند؛ یا نیاز نداشتند و خود را نیازمند نمی دانستند و یا حتی ممکن بود تا حدی در زندگی شان نیاز داشته باشند اما به خاطر اهداف مهمتر و اهداف ملی از ثبت نام صرف نظر کردند و یا در ماه های آینده آنهایی که مایلند می توانند صرف نظر کنند.

**گزارش سه ماهه در خصوص درآمدهای کشور به مردم می دهیم

رییس جمهوری گفت: ما آنچه در زمینه حامل های انرژی دریافت می کنیم و یا صرفه جویی که به خاطر عدم ثبت نام مردم و انصراف آنان حاصل شده را سه ماه یکبار به مردم گزارش می دهیم که مردم بدانند دقیقا درآمد ما چقدر بوده و این درآمد کجا صرف شده است.

روحانی افزود: همه پولی که حاصل می شود در بخش سلامت و نظام سلامت، بخش تولید، بخش حمل و نقل عمومی، بخش محیط زیست و یا کمک یارانه کالایی به افراد نیازمند هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین راهی که دولت انتخاب کرده در چارچوب قانون بوده و مردم نیز بسیار خوب همکاری کردند که من لازم می دانم از همه مردم و همه دست اندرکاران ثبت نام و تنظیم امور تشکر کنم و انشاءالله ما در اجرای قانون راه را ادامه خواهیم داد.

***بخش بزرگی از مشکلات مردم در زمینه دارو حل و فصل شده است

رییس قوه مجریه در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه یکی از مشغله های مردم بخش درمان است در این زمینه چه فکری برای مردم کرده اید؟ گفت: در زمینه سلامت که یکی از اهداف ما در این مرحله است باید بگویم که نظام سلامت ما مشکلات فراوانی دارد، در طول سال تقریبا هشت میلیون نفر از مردم در بیمارستان بستری می شوند و این بستری شدن گاهی مخارج بسیار سنگینی برای مردم دارد و کمر شکن است.

روحانی افزود: همچنین بیماری های صعب العلاج مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود می آورد. در بخش نظام دارو قبل از این دولت در سال 92، مردم مشکلات فراوانی در زمینه دارو داشتند که بخش بزرگی از این مشکلات حل و فصل شده است.

***سهم مردم در پرداخت هزینه درمانی 10 درصد خواهد شد

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که شما قول داده اید از 15 اردیبهشت مسوولیت خرید تجهیزات برای بیماران بر عهده بیمارستان باشد؛ همچنان به این قول پایبند هستید؟ گفت: آن را هم من توضیح می دهم.

روحانی اظهارداشت: نسبت به دارو، من به مردم اعلام می کنم که در سال 93 داروهای ساخت داخلی افزایش نخواهد یافت و این یک خبر مهم برای مردم است انشاء الله که هیچ کس نیاز به دارو نداشته باشد اما به هر حال این ها در زندگی پیش می آید.

وی خاطرنشان کرد: همچنین داروهای خارجی امسال10 درصد کاهش خواهد یافت؛ ملزومات پزشکی که ما از خارج وارد می کنیم در حال حاضر تقریبا همه کاهش های قابل ملاحظه پیدا کرده است.

رییس قوه مجریه گفت: مردمی که نیازمند و در بیمارستان بستری می شوند سهمی که مردم باید در پایان پرداخت کنند، 10 درصد است.

***مردم از هفته آینده با شرایط جدیدی از سلامت مواجه خواهند شد

به گزارش ایرنا، روحانی افزود: در بیمارستان هر کس وارد می شد باید از هزینه خرید دمپایی تا ملحفه و انواع داروها و مخارج تشخیص را پرداخت می کرد که این روند از 15 اردیبهشت ماه قدم به قدم تغییر خواهد کرد یعنی از نیمه اردیبهشت به بعد خود بیمارستان باید همه لوازم بیمار را تامین کند.

وی ادامه داد: هزینه این موضوع را یا بیمه متقبل می شود و یا در جاهایی که بیمه نمی تواند، دولت متقبل خواهد شد؛ بنابراین مردم با شرایط جدیدی از نظام سلامت از هفته آینده مواجه خواهند شد.

*** تمام مردم را بیمه خواهیم کرد

رییس جمهوری گفت: در زمینه بیمه ما تمام مردم را بیمه خواهیم کرد و اعلام کرده ایم که هر کس بیمه نیست ثبت نام کند و ما او را بیمه می کنیم؛ بیمه به معنای آن است که برای هر فرد ما دفترچه ای که صادر می کنیم 23 هزار تومان بودجه هر نفر در سال است.

روحانی خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است که در کشور حدود پنج میلیون نفر بیمه نیستند که همه این ها بیمه خواهند شد و این کمک دیگری است که در نظام سلامت انجام خواهد شد.

وی افزود: هم در زمینه دارو و هم در زمینه مخارج بیمارستانی به خصوص کسانی که در بیمارستان بستری می شوند، مخارجشان کاهش پیدا خواهد کرد.

رییس قوه مجریه گفت: محاسبات ما این است که مخارج مردم درکل اگر عملی در کار نباشد 10 درصد سهم را پرداخت می کنند و اگر در شرایط خاص باشد، بازهم سهم بیمار از نصف و آنچه قبلا بوده کمتر خواهد شد.

***10 هزار میلیارد تومان به نظام سلامت پرداخت خواهیم کرد

روحانی اظهارداشت: ما در مجموع آنچه در اسفند سال گذشته پرداخت کردیم و آنچه امسال پرداخت می کنیم 10 هزار میلیارد تومان به غیر بودجه عادی نظام سلامت خواهد بود که چهار هزار و 800 میلیارد تومان آن از بخش هدفمندی یارانه ها کمک می کنیم.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری ادامه داد: من به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هیات دولت گفته ام که از این پس افرادی که در بیمارستان بستری می شوند صورت حسابی که به آن ها داده می شود بخشی که مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به مردم کمک می کند، ثبت و مشخص شود تا معلوم شود ما چه پولی برای مردم پرداخت می کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: البته آنچه من گفتم فقط اینها نیست بلکه در نظام سلامت کارهای دیگری هم انجام می دهیم.

*** ارزش دفترچه های بیمه افزایش پیدا خواهد کرد

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری پرسید: یکی از مشکلات مردم این است که خیلی از مراکز درمانی ادعا می کنند با دفترچه بیمه آنان قرارداد ندارند، چطور این مشکل را برطرف خواهید کرد؟

رییس جمهوری پاسخ داد: قبلا مشکلی بود که پول بیمه دیر پرداخت می شد که ما امسال تقریبا بدهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به بخش های مختلف نظام سلامت و دارو در طول تمامی بدهی 14 ماهه را پرداخت کرده ایم.

وی اظهارداشت: شما می دیدید مردم با مراجعه به برخی مراکز به آن ها می گفتند بیمه پول نمی دهد برای چه این دفترچه ها را می آورید؟

رییس قوه مجریه گفت: الان تا ماه بهمن، کاملا پول پرداخت شده و به تدریج هر صورت حسابی که می آید پرداخت می شود.

روحانی با بیان اینکه ارزش دفترچه های بیمه افزایش پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: در حال حاضر با دفترچه بیمه تنها 200 قلم دارو مشمول بیمه است که ما این 200 قلم را در 15 یا 16 اردیبهشت ماه به بالای 300 قلم خواهیم رساند؛ تصمیم این است که بین 300 تا 350 قلم برسد.

وی ادامه داد: تا پایان سال بجای 200 قلم قبلی 350 قلم دارو مشمول بیمه خواهد بود.

رییس جمهوری گفت: در بیمارستان ها و مراکز درمانی بعد از ظهر، شب و روزهای تعطیل متخصص نبود و مردم ناچار به مراجعه به مراکز خصوصی بودند و مخارج زیادی متحمل آنان می شد که از این به بعد در نوبت بعدازظهر،شب و روز تعطیل در بیمارستان ها متخصصین حضور خواهند داشت.

روحانی افزود: در بسیاری از شهرستان ها که متخصص نبوده ما به تدریج متخصصین را اعزام می کنیم برای اینکه مردم نیازمند نباشند مسافت دور را طی و به شهرهای بزرگ برای درمان بیایند.

وی ادامه داد: همه این ها ظرف سال جاری و بسیاری از آن در همین اردیبهشت انجام می شود. بنابراین در نظام سلامت مردم شاهد تحول چشمگیر خواهند بود.

به گزارش ایرنا، در این هنگام مجری گفت: این سوال بعدی است که اگر اجازه دهید مطرح کنیم.

رییس جمهوری ادامه داد: مواردی هست که ممکن است تا پایان سال برخی مواردش طولانی تر شود مثلا نوسازی بیمارستانها. بعضی از ساختمان ها کهنه است باید تعمیر و ترمیم شود ساختمان جدید ساخته شود اینها یک مقدار طولانی می شود ولی به هر حال مردم از نظر پولی که برای بیماری و بستری شدن خودشان پرداخت می کردند کاملا متحول می شود و این تحول را از همین نیمه ماه اردیبهشت ماه مشاهده خواهند کرد.

*** کاهش تورم، کمک به مردم است/ تورم مالیات عمومی تحمیلی است

مجری سپس پرسید: مردم بخصوص اقشار کم درآمد می خواهند بدانند به طور خلاصه از محل افزایش قیمت حامل های انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها نهایت چه چیزی گیرشان می آید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: اولا که من این نکته را توضیح دهم ما وقتی تورم را کاهش می دهیم همه گیرشان می آید.

روحانی ادامه داد: ما در مساله تورم از مرداد تا اسفند یعنی 7 تا 8 ماهی که دولت فعال بود 24 واحد درصد تورم کاهش پیدا کرد که این در تاریخ کشور ما شاید بی نظیر باشد. ما مقطع دیگری نداریم که شما ببنید دولت کاری کرده که در طول مرداد تا اسفند حدود 24 درصد تورم کاهش پیدا کرده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: این معنایش این است که یک فردی که یک و نیم میلیون درآمدش بوده در ماه، ما ماهانه 250 هزارتومان نگذاشتیم از پولش کم شود یعنی اگر ما تورم را کاهش نمی دادیم و با همان روند تورم پیش می رفت آن کسی که درآمدش 1.5 میلیون در ماه بود می بایست ماهانه 250 هزارتومان از این پولش کسر شود یعنی قدرت خریدش کاهش پیدا کند؛ پس خود کاهش تورم یک کمک به همه مردم است. تورم در واقع پولی است که همه مردم دارند پرداخت می کنند و یک مالیات عمومی ناخواسته تحمیلی است.

وی یادآور شد: در بحث یارانه و هدفمندی یارانه در مرحله دوم اقداماتی که انجام می گیرد اولش نظام سلامت است، گفتم 10 هزارمیلیارد تومان امسال به نظام سلامت کمک می کنیم و مردم هم در خرید داروی خودشان و هم در مراجعه به بیمارستان و هم خدای نکرده در بستری شدن کاهش را مشاهده می کنند.

رییس جمهوری اضافه کرد: ما به جای اینکه پول نقد به مردم بدهیم در مساله سلامت وقتی مردم اطمینان پیدا کنند که مخارج آنها کاهش پیدا کرده، تمام بیماران صعب العلاج را تحت پوشش قرار خواهیم داد. آنهایی که بیماری سخت دارند و کمرشکن است این مخارج برای آنها و داروهای گران و همین دارویی که من می گویم، حداقل صد قلم دارو اضافه می شود به آنهایی که بیمه آنها راتحت پوشش قرار می دهد یک تحول بزرگ است. این که همه مردم را بیمه می کنیم آنهایی که بیمه نبودند یک کمک عمومی به مردم است.

*** 11 میلیون نفر تحت پوشش یارانه کالایی/پرداخت 5 بار یارانه کالایی در سال به این گروه

وی ادامه داد: ما در مرحله هدفمندی یارانه ها در این مرحله افرادی که زندگی بسیار سختی دارند و در فشار هستند به آنها یارانه کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت خواهد شد که البته در این مرحله به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی یا در این دو نهاد ثبت نام کرده اند مجموعا 11 میلیون نفر می شود، ما این 11 میلیون نفر را تحت پوشش یارانه کالایی قرار می دهیم این یارانه هم یکبار نیست ما تلاش می کنیم در طول امسال و تا پایان سال حداقل 5 بار این یارانه کالایی را به این گروه پرداخت کنیم.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره کسانی که جزو این گروه نیستند و نیازمند هستند ولی جزو ثبت نام شدگان نیستند، گفت: این کسانی که یارانه کالایی می گیرند نیازمندترین افراد جامعه هستند و هرکس که ثبت نام کرده می گیرد و اگر کسی بعدا ثبت نام کند خواهد گرفت.

وی به ثبت نام مردم برای دریافت یارانه اشاره کرد و گفت: ثبت نامی که مردم کردند و درآمدهای خودشان را اعلام کردند و آنچه که مردم گفتند البته ما به همه مردم اعتماد داریم و اعتماد می کنیم و مبنای ما نه تنها در مساله یارانه در همه امور اعتماد به مردم و حمایت و کمک آنها در همه زمینه ها است اما در عین حال این اطلاعات پردازش می شود اگر در این پردازش احساس کردیم افرادی دیگری هم هستند که به همین شدت نیازمندند به این 11 میلیون نفر اضافه خواهند شد ولی فعلا اولین قدم این است که به این 11 میلیون نفر یارانه کالایی پرداخت خواهد شد.

روحانی گفت: به هر حال افرادی که انصراف دادند هر مقدار این انصراف بیشتر شود ما این را اعلام خواهیم کرد. ما از محل انصراف مردم 1300 میلیارد تومان درآمد بدست آوردیم که در این مرحله خرج و اعلام می کنیم که در چه مواردی مصرف خواهد شد. هرچه انصراف بیشتر شود درآمد دولت در این زمینه بیشتر خواهد شد و می تواند افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال مبنی بر این که گزارش ها ، گزارش هایی باشد که مردم علاقه مند بشوند به انصراف می توانند در طول زمان انصراف دهند یا خیر؟ گفت: در طول زمان، مردم می توانند انصراف دهند و ما هم هر سه ماه یکبار به مردم گزارش می دهیم که اصلا کل درآمدی که حاصل می شود در زمینه حامل های انرژی و یا این که انصرافی که مردم داند این پول ها کجا خرج و صرف می شود.

وی ادامه داد: یک موردش را گفتم نظام سلامت است، یک موردش بحث محیط زیست است. ما در محیط زیست مشکلات فراوانی در شهرهای بزرگ داریم، خطرات بزرگی مردم را تهدید می کند، در این زمینه اقدامات را از الان شروع کردیم، هم برای مترو برای شهرهای بزرگ هم برای بنزن پاک و نفت و گاز یورو 4 که البته شروعش در تهران، کرج و اراک بوده است که این را در شهرهای بزرگ مثل تبریز، مشهد و اهواز تا پایان سال گسترش می دهیم.

روحانی یادآور شد: خود این بنزین پاک و نفت و گازی که در این شهرهای بزرگ می آید و مصرف می شود آلودگی را بشدت کاهش می دهد، مساله حمل و نقل عمومی ، مساله تغییر مواردی که سوخت مصرف می شود از جمله موارد گرمازایی که در داخل خانه ها استفاده می شود که ما حدود20 میلیون بخاری را تغییر خواهیم داد که مصرف آنها به نصف کاهش پیدا کند این همه برای محیط زیست مفید است هم برای مخار مردم.

در این هنگام مجری پرسید: مردم باید برای عوض کردن بخاری ها پول بدهند یا دولت کمک خواهد کرد؟ رییس جمهوری پاسخ داد: دولت در این زمینه کمک می کند و اعتبار لازم را خود وزارت نفت برنامه ریزی و به مردم اعلام خواهد کرد و در مجموع مصرف مردم کاهش پیدا می کند و هم آلودگی کاهش پیدا می کند.

روحانی ادامه داد: ما در زمینه مترو در هر شهر بزرگ کمک های لازم را انجام می دهیم برای اینکه حمل و نقل های عمومی را نوسازی خواهیم کرد و یک بخشی از این پول هم در این زمینه محیط زیست پس مصرف می شود و بخش دیگری از بحث یارانه ها در زمینه تولید مصرف می شود.

***تا پایان دولت یازدهم تمامی فازهای گاز جنوبی تکمیل می شود

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری در این ادامه این گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: هدف این است که مردم ما در این مرحله مطلع شوند که چه اقداماتی صورت گرفته و خواهد گرفت و به بطور مرتب، این اطلاع رسانی به مردم خواهد شد که چه اقداماتی شده و خواهد شد؛ در زمینه تولید ما چند کار انجام می دهیم.

وی تصریح کرد: اول درتولید برق است چون اگر به تولید برق کمک نکنیم در تابستان امسال مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: نباید بگذاریم مشکلی برای مردم پیش بیاید و ما حدود 1300 میلیارد تومان به برق کمک می کنیم، برای همین که خاموشی ایجاد نشود و زیان های سال های گذشته را ترمیم کنیم چون در سال های پیش فشار زیادی به این بخش وارد شده است.

روحانی خاطر نشان کرد: 2 هزار و 200 میلیارد تومان بصورت یارانه تسهیلات پرداخت می شود، چون سرمایه در گردش بخش تولید و کار آفرینان از طریق بانک ها باید تامین شود، البته باید سود کم شود و سود گاهی به گونه ای باشد که فشار زیادی بر تولید وارد نشود.

وی اظهار داشت: 2 هزار و 200 میلیارد تومان برای این جهت پرداخت می شود که بتوانیم یارانه ای پرداخت کنیم در سود تسهیلات و سرمایه در گردشی که برای تولید انجام می دهیم.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: کمک به بخش نفت و گاز جز برنامه های ما خواهد بود، البته نه جزء برنامه یارانه ای، زیرا زمینه نفت و گاز بسیار مهم است و ما قدم های بسیار مهمی در سال جاری بر خواهیم داشت، البته در ماه های سال گذشته هم قدم های خوبی برداشته شده است.

وی تصریح کرد: امسال 4 فاز از پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید به این معنا که 100 میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور اضافه می شود.

رییس جمهوری گفت: در زمستان امسال دست ما باز خواهد بود برای اینکه تولید ما دچار مشکل نشود و این اشتغالی که می گویید اینجاست که یعنی در جایی که احتیاج به گاز داریم به پتروشیمی گاز نمی دهیم و باعث کاهش تولید می شود و به کارخانجات گاز نمی دهیم و از طرفی هم ناچار می شویم بجای گاز به خیلی از بخش های تولید نفت کوره بدهیم یا نفت گاز بدهیم، از صرفه جویی از این بخش هم می توان درآمدی برای دولت کسب کرد و می توان قدم های مهمی برداشت.

وی ادامه داد: البته این برنامه در منبع مشترک پارس جنوبی که با کشورهای دیگر داریم، ادامه پیدا می کند و در منابع مشترک دیگر در حوزه نفت نیز ادامه می یابد و مردم بدانند در این زمینه، نفت تولید ما افزایش یافته و فروش نیز افزایش یافته است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما به زودی شاهد اتفاقات خوبی در زمینه نفت و گاز خواهیم بود. در سال 94 چهار فاز دیگر در پارس جنوبی به بهره برداری خواهید رسید یعنی کل فازهایی که در تولید سال های گذشته در حال بهره برداری بود 10 فاز بوده که امسال 4 فاز و 4 فاز سال بعد و 5 فاز تا پایان دولت یازدهم برنامه ما این است که ساخت همه فازهای پارس جنوبی به اتمام برسد.

وی گفت: هم در زمینه مصرف گاز مشکل ما رفع می شود و هم پتروشیمی ها فعال تر می شوند و امسال چند واحد پتروشیمی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید؛ در سفرهایی که به استان های جنوبی داشتم طرح های بسیار مهمی را برای عمران آبادانی از جمله بحث پتروشیمی پیش بینی کرده ایم.

وی ادامه داد: دولت هر زمانی بتواند به مردم گزارش می دهد چون مردم صاحبان اصلی کشور هستند و ما خادمان آنان هستیم و به ولی نعمتان خود که مردم هستند گزارش می دهیم و به آنها باید بگوییم که چه کارهایی انجام شده است.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: در زمینه نفت و گاز هم امسال و هم سال آینده مردم خواهند شنید که چه طرح هایی افتتاح و چه پروژه هایی به ثمر خواهد رسید.

**تحولات بزرگی طی 5 سال آینده در بخش کشاورزی رخ خواهد داد

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری درباره فعالیت های دولت در زمینه کشاورزی اظهار داشت: چند هفته پیش که از وزارت جهاد کشاورزی بازدید کردم و با مسوولین آن مفصل صحبت کردم یک مصاحبه کرده و اعلام کردم که در طول 5 سال آینده چه تحولاتی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: در همین 8 ماه که از عمر این دولت گذشته است، شاهد تحول زیادی در کشور هستیم و مردم همین امسال آثار این تحول را خواهند دید و بخصوص در بخش گندم و جو و سایر بخش هایی مربوط به کشاورزی، تحولات زیادی را خواهند دید.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در سال گذشته توانستیم به موقع کود به کشاورزان برسانیم چون در سال قبل، کشاورزان در این زمینه مشکلات فراوانی داشتند.

رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه نهاده های کشاورزی اقداماتی که باید انجام گیرد، انجام شده است و مهمترین مساله تضمین قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم در شهریور ماه بود چون ما همیشه در آخر سال می گفتیم که محصولات گندم را چقدر می خریم ولی سال گذشته از شهریور اعلام کرده ایم که دولت در کالاهای اساسی اعلام کرده است که چقدر خریداری خواهد کرد.

وی تصریح کرد: تاکنون دولت هرچه محصولات کشاورزی را که تضمین کرده، خریداری و نقدا پول را پرداخت کرده است یعنی تا امروز هرچه از گندم خریداری شده که بیش از 200 هزار تن است، به محض خرید پول به کشاورزان پرداخت می شود.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات کشاورزان این بود که محصولات خود را با قیمت پایین می فروشند، ماه ها معطل می شدند تا پول به آنها پرداخت شود.

روحانی اظهار داشت: در زمینه وسایل کشاورزی مانند کمباین و تراکتور و در وسایل تولیدی کشاورزی، اقدام های خوبی شده است.

***مسیر صلح و آشتی را هم در داخل و دنیا ادامه خواهیم داد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مجری با بیان اینکه می خواهم در بخش سیاست خارجی صحبت کنم، از رییس جمهوری پرسید: شما در صحبت های خود اشاره ای به ضرورت تشنج زدایی و به نوعی تعامل در سیاست خارجی کردید و بسیار به این موضوع تکیه و اشاره می کنید. بفرمایید در این مسیر با توجه به صحبت هایی که داشتید، کجای این فرآیند هستیم؟

رییس جمهوری پاسخ داد: به مردم هنگام ثبت نام برای ریاست جمهوری قولی داده بودم و در وزارت کشور مصاحبه ای کردم و گفتم اگر موفق شوم مسیر من آشتی هم در داخل و هم با دنیا است؛ ما مسیر صلح و آشتی را هم در داخل و هم با دنیا شروع کردیم، ادامه دادیم و ادامه خواهیم داد.

مجری با لحن مزاح گفت: کلیدی که نشان دادید باید کمک کرده باشد که رییس جمهوری پاسخ داد: به هر حال کلید ما در اختیار مردم است. کلید ما تدبیر، کمک و حمایت مردم، حضور و تلاش، اعتماد مردم و اعتماد ما به مردم و اعتماد متقابل است.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در بحث یارانه گفتم بنای ما بر اعتماد به مردم است و انشاءالله مردم هم به دولت اعتماد خواهند داشت و ما کار را پیش می بریم.

**در سیاست خارجی گام های بسیار بلندی برداشته شد

روحانی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی ما قدم های بسیار بلندی را برداشته است، یادآور شد: البته باید حواسمان در سیاست خارجی جمع باشد که گام ها را محکم، استوار و حساب شده برداریم چه در زمینه رفع تحریم ها.

رییس دولت تدبیر و امید با یادآوری این نکته که مساله تحریم ظلم بسیار بزرگی بر ملت ما بوده است، گفت: ملت ما ضرر کرد، دنیا هم ضرر کرد، در این فشار و در این ظلم و متاسفانه تعداد معدودی سود بردند که برخی از ارقام و برخی از افراد اعلام شد و به تدریج اگر افراد دیگری در این زمینه هستند، اعلام خواهد شد.

** مردم خوشحالند که تحریم برداشته شود/ اقلیت ناچیزی خیلی عصبانی هستند

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: شما دیدید که یک نفر 9 هزار میلیارد تومان پول مردم را برداشت و هنوز هم نمی دانیم این پول چه زمانی وصول و در اختیار مردم قرار می گیرد. اینها همه در سایه تحریم بود؛ تحریم شفافیت را در جامعه و اقتصاد از بین می برد.

روحانی یادآور شد: مردم خوشحالند که تحریم برداشته شود و اقلیت ناچیزی خیلی عصبانی هستند که تحریم برداشته شود زیرا به آنها لطمه می خورد؛ از این تحریم متاسفانه سوءاستفاده کردند. برخی از تخریب های دولت هم از این موضوع نشات می گیرد.

در این هنگام مجری پرسید: منظورتان این است که این گروه کم و کوچک تخریب می کنند؟

رییس جمهوری پاسخ داد: می گویم در تخریب آنهایی که ضرر کردند نیز حضور دارند. البته تخریب عوامل متعددی دارد که یک عامل آن این است که دولت را به حاشیه پردازی مشغول کنند و اجازه ندهند دولت راه خود را ادامه دهد.

روحانی ادامه داد: بین مساله سیاست خارجی به مسایل داخلی وارد شدیم، اینکه عده ای راه دولت را نپسندند، اشکال ندارد، نقد کنند، کار خوبی است؛ نقد سازنده که لازم است؛ دولت هم استقبال می کند اما اتهام، دروغ، تخریب و هوچی بازی را عده ای در این دولت شروع کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه البته به مقطعی نرسیدیم که لازم بدانم به مردم توضیح دهم، خاطرنشان کرد: به هر حال ما عبور می کنیم، چون آنها بیشتر به دنبال آن هستند دولت را از مسیر اصلی خود منحرف کنند.

***عده ای نمی خواهند دولت موفق شود

مجری در این هنگام سخنان رییس جمهوری را قطع کرد و گفت: اجازه می دهید به موضوع سیاست خارجی بازگردیم زیرا این موضوع (مباحث داخلی) جزو سوال های ما بود که رییس جمهوری پاسخ داد: خودم باز می گردم قبل از اینکه شما بگویید، اما این نکته بسیار مهم است که مردم باید مطلع باشند. هدف دولت به عنوان خادم مردم، بهبود زندگی آنها هم از لحاظ مادی و هم معنوی است و از این مسیر غافل نخواهد شد و این مسیر را ادامه خواهد داد.

وی اضافه کرد: اما عده ای هستند که دلشان نمی خواهد دولت موفق شود یا قواعد بازی را بلد نیستند یا اهداف دیگری را دنبال می کنند.

رییس دولت یازدهم اظهار داشت: تا جایی که مساله نقد، انتقاد و نقد سازنده است ما به شدت استقبال می کنیم اما جایی که دروغ و تخریب است این به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور رهبر معظم انقلاب است.

**نباید دروغ بگوییم، تهمت بزنیم و شایعه پراکنی کنیم

وی با یادآوری این نکته که امسال سال فرهنگ و اقتصاد است، گفت: فرهنگ از اخلاق، ادب، برادری و تعاون آغاز می شود. ما در بخش فرهنگ باید راست بگوییم، نباید دروغ گوییم، تهمت بزنیم، افترا بزنیم و شایعه پراکنی کنیم.

رییس جمهوری افزود: البته اکنون نیاز نمی بینیم در این زمینه بیشتر توضیح دهم چون مردم ما خود آگاه هستند و اگر زمانی لازم بود نه به خاطر خودم زیرا ما خادم مردم هستیم و مهم نیست.

***اکثریت مردم خواهان آشتی هستند/ الان زمان پاسخ به تخریب گرها نیست

رییس جمهوری ادامه داد: دولت نباید در مسیر خودش دچار مشکل شود، دولت نماینده مردم و اکثریت قاطع مردم است، مردم خواهان بهبود زندگی هستند، خواهان همان آشتی هستند که هدف دولت است.

روحانی اضافه کرد: اگر گروهی بخواهند رای اکثریت مردم را نادیده بگیرند و به مسیری که مسیر دولت و منافع مردم است لطمه بزنند، خب آنجا خود مردم باید به صحنه بیایند و اگر لازم بود، دولت به مردم توضیح می دهد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: الان نیازی نمی بینم، من این را برای این گفتم که خیلی از دوستان با ارسال پیامک، تلفن و پیام از من خواستند که امشب به شایعه پراکن ها و تخریب گرها پاسخ دهم، خواستم به آن دوستان بگویم که الان زمانش نیست و من نیازی نمی بینم و هر وقت نیاز بود، برای مردم توضیح می دهم.

** شاهد تحول بسیار خوبی در روابط با همسایگان و غیرهمسایگان خواهیم بود

روحانی با بیان این که هدف ما هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی، آشتی بوده است، گفت: امروز روابط ما با دنیا بهتر از گذشته است.

رییس جمهوری افزود: روابط ما هم با همسایگان و هم غیر همسایگان روز به روز بهتر می شود؛ ما در میان همسایگان شاهد یک تحول بسیار خوب در روابط با روسیه از لحاظ اقتصادی و سیاسی خواهیم بود.

رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد: در غیر همسایگان نیز شاهد یک تحول بسیار خوب در ماه های آینده در روابط با چین خواهیم بود؛ بنابراین روابط ما هم با همسایگان و هم با غیرهمسایگان ادامه می یابد، مخصوصا در زمینه رفع تحریم و شکستن تحریم.

** دیگر روال ایام تحریم نیست/ شاهد تحول در نظام خرید هستیم

رییس جمهوری با بیان این که ما گام نخست را برداشته ایم، گفت: شما می دانید در زمینه بانکی امروز در تمام کالاهای اساسی روال معمول است و دیگر روال ایام تحریم نیست.

روحانی افزود: در زمینه کالاهای اساسی و دارو چه شرکت های خصوصی و چه دولتی، ال سی باز می شود در شعبات مختلف بانک های خارجی و جنس وارد می شود و بعد از این که وارد شد، پول پرداخت می شود؛ بر خلاف ماه های قبل که کل پول پرداخت می شد به طرف، آن هم از طریق یک واسطه، آن هم با درصدهایی که این وسط گرفته می شد و با خطراتی که همراه بود.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز اولین قدم در شکسته شدن تحریم برداشته شده و این غیر از آن پولی است که چهار میلیارد و 200 میلیون دلاری است که باید واریز شود و به تدریج در حال واریز است و از آن استفاده می شود.

روحانی تصریح کرد: کلا ما شاهد یک تحول در نظام خرید هستیم، مخصوصا در کالاهای اساسی و دارو. این قدم بسیار مهمی است که برداشته شده است، ضمن این که ما در زمینه دستیابی به توافق نهایی با 1+5 قدم های بسیار خوبی برداشتیم.

*** قدردانی از تیم مذاکره کننده و ارگان های مرتبط در مذاکره

به گزارش ایرنا، رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: در همین جا لازم می دانم از تیم مذاکره کننده، وزارت امور خارجه و تمام ارگان های دیگری که در کنار وزارت امور خارجه فعالیت می کنند، تشکر کنم؛ بار سنگینی بر دوش آنها است، آنها به عنوان سربازان خط مقدم ما در سیاست خارجی هستند و دارند تلاش می کنند.

روحانی تصریح کرد: روندی که پیش می رود روند پایان تحریم خواهد بود، منتها قدم به قدم در این راه باید حساب شده قدم برداریم، مردم باید یاری و کمک کنند که البته تا کنون چنین بوده است.

*** وضع درآمد ارزی بهتر خواهد شد

رییس جمهوری خطاب به رسانه ها گفت: رسانه ها هم باید در این زمینه حواسشان جمع باشد، آنچه مربوط به منافع ملی است، مساله دولت نیست، مساله همه ملت و منافع کل کشور مطرح است.

روحانی افزود: من فقط می خواهم اعلام کنم که وضع درآمدی ما به ویژه درآمد ارزی ما در سال جاری به مراتب از سال گذشته بهتر خواهد بود و همچنین روند تعامل ما با نظام بانکی امروز به مراتب از سال گذشته بهتر است و در ماه های گذشته بهتر خواهد شد.

*** عده ای معتقدند ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت

به گزارش ایرنا، یکی از دو مجری برنامه گفت وگوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم، از دکتر روحانی پرسید: تاکید حضرتعالی بر لغو تحریم ها و اشاره به مذاکراتی است که با 1+5 جریان دارد که در فرمایشات شما در سیاست خارجی پررنگ است؛ در زمینه مذاکراتی که صورت می گیرد از محتوای مذاکرات طبعا اطلاعی نداریم اما از موضع گیری ها، صحبت ها و اشاراتی که صورت می گیرد، گاه این سوال برای ما پیش می آید که در کجای مذاکرات هسته ای هستیم؟ این که مذاکرات را با نگاه خوش بینانه نگاه کنیم یا این که گاهی در شبکه مجازی گفته می شود که اتفاقی نیفتاده یا نمی افتد، آیا تحریم ها برداشته خواهد شد؟ با توجه به موضع گیری برخی از دولتمردان 1+5 توضیح دهید ما کجای مذاکرات هسته ای هستیم و دورنما چقدر خوش بینانه است؟

رییس جمهوری پاسخ داد: عده ای معتقدند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت، مقصودم جنگ نظامی نیست یعنی هیچ وقت نمی توانیم روابطمان را با دنیا، روابط معقولی کنیم.

روحانی تاکید کرد: من این را نمی پذیرم، هیچ وقت قبول نداشتم و الان هم قبول ندارم. این معنایش این نیست که همه دنیا با ما روابط صمیمی خواهند داشت.

** شرایط ما با آمریکا شرایط دشواری بوده و خواهد بود/ کاهش تنش ها در چند ماه گذشته

رییس جمهوری گفت: مسلما کشورهای مختلف، اهداف مختلف دارند؛ شرایط ما با آمریکا یک شرایط دشواری بوده و خواهد بود، مسایلی که با یک کشوری که سال ها با ما روابط خصمانه داشته است و هنوز هم دارد، این نیست که به زودی حل و فصل شود.

روحانی خاطر نشان کرد: اما معتقدم با هر کشوری که ما دچار تنش هستیم، می توانیم تنش را کاهش دادیم و تنش را در این چند ماه کاهش دادیم.

رییس جمهوری افزود: با کشورهایی که دوست هستیم و روابط خوب داریم، می توانیم این روابط را توسعه دهیم که این کار را شروع کرده ایم و امروز هم انجام می دهیم.

** ما می توانیم مسایلمان را با دنیا حل کنیم

روحانی اظهار داشت: شما امروز حضور سیاسیون و اقتصادیون از کشورهای مختلف غربی و شرقی در تهران را ملاحظه می کنید. پس نقطه اول این است که آن هایی که معتقدند مسایل ما با دنیا حل نمی شود، به نظر من نظر آن ها نظر درستی نیست.

رییس جمهوری تصریح کرد: ما مسایلمان را با دنیا می توانیم حل کنیم. البته برخی از مسایل مسایل پیچیده ای است و یک روزه حل نمی شود.

*** مذاکرات هسته ای بر مبنای برد – برد خواهد بود

وی ادامه داد: نکته دوم در موضوع هسته ای این است که ما تحریم را ظلم بزرگ به مردم می دانیم و باید این تحریم ها را برداریم که می توانیم این کار را انجام دهیم.

روحانی افزود: در مذاکرات هسته ای از ابتدا اعلام کردیم که مذاکرات بر مبنای برد – برد خواهد بود؛ معنایش این است که نه می خواهیم در این مذاکرات شکست بخوریم و نه می خواهیم طرفمان شکست بخورد؛ اگر کسی فکر می کند می تواند در یک مذاکره طرف را شکست دهد و خودش صد درصد پیروز می شود، اشتباه می کند.

رییس قوه مجریه با تاکید بر این که در دنیای سیاست نمی تواند این طور باشد، تصریح کرد: در دنیای سیاست شما یک قدم و طرف مقابل هم یک قدم بر می دارد تا به نقطه تعامل برسید؛ حقوق ملت ما، خط قرمز ما است و از حق ملت کوتاه نخواهیم آمد اما اینکه از این حقمان چگونه استفاده کنیم وابسته به تصمیمات نظام است.

وی تاکید کرد: ما از حقمان کوتاه نخواهیم آمد و اجازه نخواهیم داد که منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت ها و یا متخاصمین و بیگانگان قرار بگیرد.

رییس جمهوری تیم مذاکره کننده را متخصص این کار دانست و گفت: تیم مذاکره کننده مسایل حقوقی و سیاسی را درک می کند و تجربه لازم را دارد؛ در مرحله اول توانستیم موفق شویم، در حالی که بسیاری فکر می کردند این توفیق امکانپذیر نیست.

وی با بیان این که ما به مرحله نهایی این مذاکرات وارد شده ایم، گفت: اگر طرف مقابل ما در چارچوب و قوانین بین المللی و حفظ حقوق ملت ایران و منافع ایران حرکت کند ما در مدت زمانی کوتاه می توانیم مسایلمان را حل و فصل کنیم.

رییس قوه مجریه با اشاره به این که ما چیزی را مخفی نکرده ایم و نمی خواهیم چیزی را مخفی کنیم، اظهار داشت: فعالیت ما صلح آمیز بوده و صلح آمیز خواهد بود؛ همه فعالیت ها با نظارت آژانس بوده و خواهد بود؛ بنابر این چه مشکلی دارد که بخواهیم مشکلاتمان را با دنیا حل و فصل کنیم.

روحانی تصریح کرد: دنیا فهمیده است که زمان تهدید، تحریم و فشار به سر آمده است؛ افکار عمومی هم دیگر پذیرای این نیست؛ کاری که غرب علیه ایران انجام داد قطعا ضد حقوق بشر بود، برای این که در خرید دارو و تامین کالاهای اساسی به مردم فشار وارد کرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: این که مردمی که برای خرید گندم و داروی مورد نیاز خود به دلیل تحریم غیرقانونی و غلط غرب دچار مشکل باشد بر خلاف حقوق بشر، اصول انسانی و چارچوب بین المللی است؛ افکارعمومی دنیا هم پذیرای این نیست که بخواهد این تحریم ادامه پیدا کند؛ دنیا می بیند که با منطق داریم با جهان حرف می زنیم.

*** دنیای سیاست دنیای شعار نیست

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری با تاکید بر این که دنیای سیاست دنیای شعار نیست، گفت: آنهایی که فکر می کنند ما باید بلند صحبت کنیم و لحن درشت بکار ببریم تا در دنیا پیروز شویم، مسایل سیاسی را خوب نمی شناسند؛ البته اگر قصد ما تعامل است، اما اگر می خواهیم با کشورها تقابل کنیم بحث دیگری است.

روحانی با تاکید بر این که سیاست این دولت تعامل سازنده است، افزود: بر اساس چشم انداز 20 ساله که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند این سند بعد از قانون اساسی مهمترین سیاست ما است، بر تعامل سازنده با دنیا تاکید شده است.

رییس جمهوری افزود: دولت این راه را به خوبی می شناسد و تاکنون موفق بوده و خواهد بود.

روحانی با تاکید بر این که خوش بینی یا بدبینی در دنیای سیاست خیلی معنا ندارد، گفت: ما باید واقع بین باشیم اما من به سهم خود و شناختی که از دنیا و مساله دارم که به خوبی مساله را می شناسم بدبین نیستم.

وی افزود: اما این که آیا در زمان 6 ماهه می توانیم به توافق برسیم، وابسته به این است که طرف ما برای تعامل درست آماده باشد؛ کشور و ملت ما آماده است.

رییس جمهوری اظهار داشت: کشور ما برای این که با منطق، استدلال و تعامل سازنده با دنیا حرف بزند و پای مذاکره بنشیند آماده است؛ البته فشار، زور و سخن ناحق را هیچ گاه نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

** ایران در مذاکرات تنها شفافیت بیشتر می دهد نه چیز دیگر

روحانی در پاسخ به این سوال مجری که ˈبده بستان هاˈ در مذاکرات، چه پیامدی برای کشور ما خواهد داشت؟، گفت: آنچه ما می دهیم، شفافیت بیشتر است و نه چیزی دیگر.

رییس جمهوری ادامه داد: آنچه جمهوری اسلامی ایران در این معامله داده و یا خواهد داد شفافیت بیشتر برای اعتماد بیشتر افکار عمومی دنیا است؛ هیچ وقت ما به دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود و برای این که این را شفاف تر کنیم هیچ مشکلی نداریم تا همه اعتماد کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: آن چیزی که می خواهیم بگیریم چیزی جز حقمان نیست؛ شکستن تحریم ها حق ما است؛ برداشته شدن قطعنامه ها و تحریم های ناحق سازمان ملل حق ملت ما است و چیزی فرای حق ما نیست.

وی ادامه داد: برای شکستن تحریم تاکنون قدم هایی برداشته شده است؛ آنها تحریم پتروشیمی، خودرو و قطعات هواپیما را برداشته اند؛ همه شرکت های مهم هواپیمایی دنیا اعلام کرده اند که برای فروش قطعات و تعمیرات مشکلی ندارند؛ چنان که اقداماتی دراین زمینه شروع شده است.

*** قیمت داروی خارجی امسال 10 درصد کاهش خواهد یافت

روحانی اظهار داشت: تحریم ها هنوز به طور کامل برداشته نشده است اما یک قدم مهم برداشته شده و آن این است که در حال حاضر دارو و کالاهای اساسی را بدون پرداخت یک سنت اضافه خریداری می کنیم.

وی گفت: امسال قیمت داروی خارجی 10 درصد کاهش خواهد یافت؛ چنانکه هم اکنون قیمت تمام لوازم پزشکی کاهش پیدا کرده؛ مثلا یک سوم و کمتر از یک سوم شده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: تاکنون قدم های خوبی برداشته شده اما گام اصلی این است که تمام تحریم ها برداشته شود؛ به دلیل این که این تحریم ها غیرقانونی است که بعد از توافق نهایی این تحریم ها برداشته خواهد شد.

*** همه به آینده امیدوار هستند

به گزارش ایرنا، مجری برنامه در ادامه این گفت و گو از رییس جمهوری سوال کرد: به نظر می رسد علاوه بر توسعه روابط با روسیه و چین، در حوزه مذاکرات هسته ای و مذاکرات 1+5 شاهد گرم تر شدن روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپای غربی هستیم که از رفت و آمدها، دیدارها و سفرها چنین پیداست؛ نتایج ملموس این تماس ها و رفت و آمدها چه بوده است؟ آیا منجر به سرمایه گذاری می شود؟ توسعه روابط در چه حوزه ای قرار است اتفاق بیافتد یا افتاده است؟

روحانی در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران مورد اشتیاق همه آنها است، اظهار داشت: حل و فصل مسایل سیاسی و اقتصادی در روابط بین المللی یک شبه اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: امروز شرکت های مهم خارجی اظهار علاقه کرده و مذاکراتی را آغاز کرده اند و حتی در بعضی موارد مقدمات امضای قرارداد آماده می شود؛ اما این که این قرارداد امضا و اجرا شود مستلزم این است که مشکلات بانکی ما حل و فصل نهایی شود؛ چون طرف خارجی نمی تواند پولش را با چمدان به ایران بیاورد و یا سودش را با چمدان ببرد.

رییس جمهوری افزود: این روابط سیستم بانکی و تعاملات بانکی نیاز دارد که یک قدم آن حل و فصل شده و گام های فراوان دیگری باقی مانده است که در توافق نهایی اینها حل و فصل خواهد شد.

وی اظهار داشت: رفت و آمدها معنایش یک چیز است؛ یکی از وزرای خارجی که هفته پیش با من دیدار داشت می گفت این سفر، اولین سفر وزیر خارجه کشورم در طول 90 سال گذشته به ایران است؛ یعنی این که اولین بار است که وزیر خارجه به اینجا می آید.

روحانی اظهار داشت: این که همه وزرای خارجه و نمایندگان مجلس به جمهوری اسلامی ایران می آیند، معنایش این است که همه به آینده امیدوارند؛ معنایش این است که آنها خوشبین هستند؛ وگرنه آنها که بیکار نیستند که به ایران بیایند؛ صد نفر صد نفر کارآفرینان بزرگ به ایران بیایند جلسه بگذارند و سمینار بگذارند؛ معلوم است که همه امید دارند و همه خوشبین هستند.

رییس جمهوری تصریح کرد: گام اول خوب برداشته شده و تا امروز هم گام ها مناسب برداشته شده است و با این روند اگر جلو برویم، می توانیم با تامین حقوق ملت ایران با در نظر گرفتن همه خطوطی که به عنوان خطوط قرمز نظام است انشاءالله با عزت، حکمت و مصلحت کارمان را پیش ببریم.

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود گفت: نه تنها در مساله هسته ای و روابط ما با اروپا، بلکه امروز روابط ما با کشورهای دیگر هم رو به توسعه است؛ من به روسیه و چین اشاره کردم اما شما می دانید که امروز روابط ما با عمان، ترکیه، عراق و آذربایجان بسیار گسترش پیدا کرده است.

*** ما با عربستان مشکلی نداریم

رییس جمهوری درباره روابط با عربستان نیز اظهار داشت: عربستان هم از طرف ما مانعی نیست؛ ما مشکلی با عربستان نداریم، مشکل آنها برای منطقه است و امیدواریم آنها شرایط منطقه را خوب لمس کنند و بدانند بهترین راه برای منطقه صلح، برادری، امنیت و کنار زدن تروریست ها از این منطقه است.

روحانی ابراز امیدواری کرد که عربستان هم به این نتیجه برسد که قاعدتا به آن می رسد، روابط ما هم با آنها مشکلی نخواهد داشت.

***به جز آمریکا، با سایر اعضای 1+5 درباره مسایل مختلف بحث می کنیم

به گزارش ایرنا، یکی از دو مجری گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم، از دکتر روحانی پرسید: آیا در مذاکرات با 1+5 تنها موضوع تحریم ها و هسته ای مطرح می شود یا مسایل حاشیه ای هم ممکن است مطرح شود؟

رییس جمهوری پاسخ داد: ما با غیر از مساله آمریکا که روابط ما پیچیدگی خاص خود را دارد، با بقیه اعضای 1+5 مساله ای نداریم، مذاکره می کنیم و راجع به مسایل مختلف بحث می کنیم.

وی یادآور شد: دو کشور از گروه 1+5 روسیه و چین هستند که ایران روابط خوبی با این کشورها دارد.

***در سیاست داخلی به آینده خوش بین هستم

یکی دیگر از مجری ها درباره سیاست داخلی کشور، تعامل قوا و مخالفان و موافقان دولت سوال پرسید و با خنده خطاب به رییس جمهوری گفت: آیا همچنان در عرصه سیاست داخلی به آینده خوش بین هستید؟

رییس جمهوری نیز با لبخند پاسخ داد: من همچنان خوش بین هستم.

روحانی ملت ایران را ملتی بزرگ، رشید و فهیم توصیف کرد و گفت: اولا ما باید بپذیریم که جناح ها و احزاب مختلف در این کشور حضور دارند و نظرات مختلفی دارند که ما باید نظرات مختلف را تحمل کنیم و آستانه تحمل خود را بالا ببریم.

رییس جمهوری با بیان این که نباید به خاطر یک نکته جزئی روبه روی هم قرار گیریم، شرایط سال های گذشته را یادآور شد و گفت: در سال های قبل شرایطی بود که قوا رو به روی هم بودند و حتی از هم شکایت می کردند.

*** قوای سه گانه روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و به کمک هم می شتابند

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، روحانی با بیان این که اکنون دولت روابط بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی دارد، اظهار داشت: حال بحث یک نماینده، یک نطق یا یک کلام را مردم باید کنار بگذارند؛ کلیت مجلس شورای اسلامی به عنوان قوای مقننه با دولت روابط بسیار صمیمی است.

رییس جمهوری روابط دولت با قوه قضاییه را نیز بسیار خوب توصیف کرد، اظهار داشت: امروز قوای سه گانه روابط بسیار خوبی دارند، به کمک هم می شتابند، تفاهم و تعامل دارند.

روحانی با بیان این که امروز در زمینه اقوام و اقلیت ها نیز شرایط خوبی در کشور حاکم است، گفت: در سفر سیستان و بلوچستان برای من لذت بخش بود که شیعه و سنی در کنار هم بودند، بلوچ و زابلی و سیستانی در کنار هم زندگی می کنند و برادرانه در کنار هم هستند و در جلسه علما و فرهیختگان از یکدیگر تعریف و تجلیل می کردند و با یکدیگر کارهای مشترک انجام می دهند.

***همه اقوام و اقلیت های دینی از حقوق برابر شهروندی برخوردارند

روحانی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان استعداد بسیار زیادی برای شکوفایی دارد و اساسا تمام ساحل جنوبی ایران از سیستان و بلوچستان تا خوزستان استعداد بسیاری برای شکوفایی دارد و هر چه شکوفاتر، توسعه بیشتر و رشد فرهنگی بیشتر شود، اختلافات هم کمتر می شود.

رییس جمهوری با تاکید بر این که امروز کشور نیازمند وحدت و انسجام است، اظهار داشت: شیعه و سنی و اقلیت های دینی و تمام اقوام ایرانی، ایرانی هستند و همه از حقوق برابر شهروندی برخوردارند.

روحانی گفت: همه جناح هایی که قانون اساسی را قبول دارند و در چارچوب قانون اساسی و قانون فعالیت می کنند همه عزیز و محترم هستند؛ موافق و مخالف دولت برای ما محترم هستند و از حقوق برابر برخوردارند.

رییس جمهوری ادامه داد: تنها حرف ما این است که چارچوب منافع ملی، اخلاق و دیانت را رعایت کنیم.

*** به وعده هایم به مردم وفادارم

روحانی افزود: از همه جناح ها، احزاب و گروه ها و آنهایی که تخریب می کنند و عددشان بسیار کم است و قابل ذکر نیستند، می خواهم که چون زیر یک سقف و داخل یک قایق هستیم، نقدشان روی چشم ما است اما نگذارند اخلاق صدمه ببیند.

وی با یادآوری این که اخلاق، تعامل سازنده با دنیا و احیای اقتصاد از جمله شعارهای اصلی من در انتخابات بود، گفت: من امروز در حال دنبال کردن و پیگیری همه آن شعارها هستم و فراموش نکرده ام که چه شعارها و وعده هایی داده ام. من به همه قول هایی که به مردم در 22 فروردین سال 92 و روز ثبت نام ریاست جمهوری در همه سخنرانی های خودم اعلام کردم، وفادار خواهم بود.

*** برخی امور کشور یک روزه حل نمی شود

به گزارش ایرنا، روحانی تاکید کرد: مردم بدانند برخی موارد یک روزه حل نمی شود؛ یکسری مسایلی داریم که به سیاست داخلی، انسجام و وحدت و جناح ها مربوط می شود، زمان بر است و همه باید کمک کنیم و شرایط را آماده تر کنیم، عجله برخی کار ما را سخت می کند.

وی افزود: برخی مرتب اینجا و آنجا می نویسند که فلانی یادش رفته اما من هیچ چیز یادم نرفته است؛ الحمدلله حافظه من خوب بوده و هنوز هم خوب است و به خوبی می دانم چه قولی داده ام و چه کار باید بکنم.

*** به بزرگان احترام بگذاریم / بزرگ ها را شکستن هنر نیست

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری گفت: همه ما باید به بزرگان احترام کنیم، بزرگ ها را شکستن هنر نیست و این کار با مروت، فرهنگ اسلامی و فرهنگ ایرانی ما سازگار نیست.

روحانی افزود: باید به بزرگان خود احترام بگذاریم و اگر اختلاف نظری نیز داریم آن را بیان کنیم اما احترام به همدیگر را نگه داریم و به اخلاق خود پایبند باشیم که انشاءالله این چنین خواهیم بود.

*** به اقتصاد، مهار تورم، اشتغال و سیاست خارجی خوشبین هستم

وی ادامه داد: ملت ما ملتی زنده، بزرگ و رشید است و من به ملت بزرگ و عزیز اطمینان می دهم که دولت در مسیری که انتخاب کرده و قول داده مستحکم قدم ها را برخواهد داشت.

رییس قوه مجریه گفت: من هم به اقتصاد و رونق اقتصادی که امسال سال رونق اقتصادی است خوشبین هستم و هم به ادامه مهار تورم و هم به اشتغال خوشبین هستم.

روحانی افزود: من در سیاست خارجی بدبین نیستم چرا که تعامل ما با دنیا ادامه خواهد یافت و همچنین در مساله هسته ای قدم به قدم مشکل را حل خواهیم کرد.

*** برای حرکت شرکت های دانش بنیان قدم های خوبی برداشته شده است

به گزارش ایرنا، مجری برنامه در ادامه از رییس جمهوری پرسید: شما گفتید سعی می کنید در بخش فرهنگ کمتر دخالت کنید، آیا این جمله شما به معنی این است که می خواهید بخش فرهنگ را از چتر حمایتی خود خارج کنید و به آن کم توجهی کنید یا می خواهید دخالتی نکنید و مسوولیتی نسبت به آن برعهده نگیرد؟

روحانی گفت: دخالت که غیر از کمک است، ما که باید به بخش فرهنگ کمک کنیم و حتما کمک می کنیم.

روحانی گفت: من از وضع دانشگاه های کشور راضی هستم، دانشگاه های ما بسیار آرام، پرنشاط و فعال بوده است و من لازم می دانم از همه اساتید دانشگاه، همه دانشجویان و فرهنگیان تشکر کنم.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در زمینه فرهنگ در حال برداشتن گام های خوبی هستیم و برای حرکت شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی آنها معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه ها و وزارت علوم گام های خوبی برداشته اند.

*** کارشناسان و پیشکسوتان فرهنگ در این عرصه به صحنه بیایند

وی ادامه داد: در زمینه فرهنگ اینکه من می گویم دولت می خواهد مداخله خود را کم کند، نظرم این است که کارشناسان، پیشکسوتان و انجمن های تخصصی فرهنگ، خودشان به صحنه بیایند و بار بر دوش بگیرند و ما دلمان می خواهد در مواردی که دولت وارد می شود آنان در چارچوب قانون وارد شوند.

رییس جمهوری گفت: قانون باید شفاف باشد و در کشور ما اجرا شود و همه ما باید به قانون احترام بگذاریم.

روحانی افزود: در زمینه فرهنگ و ورزش که اسمی از ورزش آورده نشد و شاید هم برخی جوانان می خواهند برنامه ورزشی را ببینند و منتظر هستند تا برنامه ما (گفت و گوی زنده تلویزیونی) زودتر ختم شود.

وی اظهارداشت: من از ورزش هم تشکر می کنم، افتخارات فراوانی را در ماه های اخیر آفریدند، انشاءالله بازهم می آفرینند.

***منتقدان دولت به پیروزی ها احترام بگذارند

رییس جمهوری با بیان اینکه هفته قبل به نام زنان بود و ما امسال نشاط خاصی را در میان آنها شاهد بودیم، گفت: برای نخستین بار نهاد ریاست جمهوری از همه زنان سفرا در تهران دعوت و روز زن را معرفی کرد که بعضی ها مثل اینکه از این شادمانی و از این قدم مثبت ناراحت شدند.

روحانی افزود: پیروزی ملت ما پیروزی همه است و آنهایی هم که منتقد دولت هستند به پیروزی ها احترام کنند، این ها همه قدم های موفقی بود که برداشته شد، انشاءالله در همه این زمینه ها به کمک و حمایت مردم راه را ادامه خواهیم داد.

وی اظهارداشت: من کاملا امیدوارم و کاملا موفقیت را پیش روی ملت بزرگ ایران می بینیم و انشاءالله به زودی شاهد موفقیت های بیشتر در همه زمینه ها خواهیم بود.

رییس قوه مجریه گفت: ما قول می دهیم در آینده نزدیک فرصتی فراهم شود و انشاءالله در خدمت خبرنگاران عزیز و نمایندگان محترم صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران بنشینیم و صحبت کنیم و آنها به نمایندگی از مردم سوالات را مطرح می کنند.

روحانی افزود: من از صدا و سیما و هم از بینندگان و شنوندگان عزیزی که تا کنون سخنان ما را تحمل و گوش کردند تشکر می کنم و برای همه آنها آرزوی توفیق دارم.

وی ادامه داد: انشاءالله در پناه اسلام همواره هویت ایرانی و اسلامی خود را حفظ کنیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس جمهوری در ابتدای این گفت و گوی زنده تلویزیونی، سلام و درود به مردم و بینندگان و نیز همه عزیزانی که در مسیر پیشرفت کشور تلاش می کنند، به ویژه کارگران و معلمان فرستاد.

سیام**9012*2025*9189*1429*9103*1058*9254*1572

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.