یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۱:۴۷

وی با بیان اینکه مردم بار امانت سنگینی را بر دوش ما گذاشته اند، افزود: ضمن واقف بودن به وظیفه سختی که پیش…

وی با بیان اینکه مردم بار امانت سنگینی را بر دوش ما گذاشته اند، افزود: ضمن واقف بودن به وظیفه سختی که پیش رو داریم، باید افتخار کنیم به اینکه مردم عزیز و بزرگ، ما را لایق دانستند که بار مسئولیت اداره کشور را بر دوش بگیریم.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر از دولت و حل معضلات مردم سخن گفته می شود بحث یک فرد به عنوان رییس جمهوری یا یک کابینه نیست؛ همه آنهایی که در مجموعه دولت تعهدی را بر دوش داشته و وظیفه خدمتگزاری مردم را بر عهده گرفته اند، وظیفه واحدی را بر دوش دارند و آن خدمت بی منت برای مردم شریف و در شرایط بسیار سخت منطقه، جهان و شرایط سخت داخلی است.

روحانی با تاکید بر اینکه همه چیز ما بر مبنای امید بوده و امید ما بر مبنای تدبیر است، اظهار داشت: اگر انسان در همه اموری که مسئولیتش را بر دوش دارد، آینده نگر باشد و پایان و نتیجه و آثار آن کاری را که شروع کرده به دقت مد نظر قرار دهد، این به معنای تدبیر است و چنانچه کار را با تدبیر انجام دهیم در وجود خودمان و در جامعه امید را ایجاد می کنیم.

روحانی گفت: امروز همگی رسالت سنگینی را بر عهده گرفته ایم لذا باید یکصدا و همدل بوده و دست به دست هم دهیم و مطمئن باشیم که می توانیم؛ خداوند این نعمت را بر ما ارزانی خواهد داشت تا بتوانیم بار امانتی که بر دوش گرفته ایم را به خوبی و به سلامت به مقصد و مقصود برسانیم.

رییس جمهوری با تاکید بر تسهیل شرایط برای حضور و مشارکت مردم در اداره امور، تصریح کرد: به مردم قول دادیم که کار مردم را به خود مردم می سپاریم؛ قول دادیم که هر کاری که امکانپذیر باشد و مردم توان انجام آن را داشته باشند به آنها واگذار کنیم؛ از این رو شما به عنوان مسئولان رده بالای دولت باید به گونه ای حرکت کرده و مشاوره دهید که در نتیجه آن هر کاری که مردم می توانند، انجام دهند، به آنان واگذار شود.

رییس جمهوری، مسئولان دستگاه های اجرایی را به تقویت سازمان های مردم نهاد دعوت کرد و گفت: همه باید تلاش کنند تا سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی و تعاونی ها بتوانند به مردم خدمت کنند و برای این کار وظیفه دارند پیچ و خم های اداری را از پیش پای مردم بردارند.

روحانی با تاکید بر ضرورت چابک سازی دولت، مسئولان را به حرکت در این مسیر فرا خواند و گفت: بیایید همه در ماه مبارک رمضان با خدای خود عهد کنیم که اگر کاری را با سه نفر می شود انجام داد با چهار نفر انجام ندهیم.

وی ادامه داد: یک دولت با اعضای بسیار زیاد برای کار محدود معنایش این است که وقت مردم را تلف می کند و کار یک روز را چند روزه انجام می دهد.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت ایجاد و تقویت دولت الکترونیک و تأکید بر فعال تر شدن وزارت ارتباطات در این خصوص اظهار داشت: دولت اگر الکترونیک شود، مردم کمتر نیاز پیدا می کنند تا پای میز مسئولان حاضر شوند و چقدر سخت است پاسخ دادن در پیشگاه خداوند در روز قیامت که اگر فردی در کنار میز مسئولی ،ثانیه ای بیش از آنچه لازم بوده، وقت او تلف شده باشد و خدای ناکرده بر سر او منت گذاشته و عزت و کرامت او مخدوش شده باشد.

روحانی خطاب به همه مدیران مسئولان مجموعه دولت تصریح کرد: باید این نکته را باور کنیم که خادم مردم هستیم و این باورمان باشد که کشور و منابع و بیت المال، از آن مردم است و ما صرفا باید به مردم خدمت کرده و اجیر و خدمتگزار مردم هستیم و این عین بیان پیامبر اسلام(ص) است که فرمود «انا اجیرکم» وقتی پیغمبر اسلام چنین می فرمایند، دیگر تکلیف ما روشن است.

تاکید کرد: باید خادم مردم باشیم؛ البته نه در زبان بلکه باید به گونه ای عمل کنیم که مردم عزتمند و قدرتمند بوده و کشورمان آباد باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه ظرفیت های زیادی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: چنانچه این ظرفیت ها به فعلیت در نمی آید همه ما مسئول و مقصریم.

وی خاطرنشان کرد: کشوری مانند ایران با تمدنی کهن و سابقه تمدنی هزاران ساله با دین بزرگی مثل اسلام، با الگوهایی چون پیامبر و اهل بیت(ع) و کتابی چون قرآن و انقلابی مثل انقلاب اسلامی، با شخصیت بزرگی چون امام راحل و با شخصیتی که امروز می تواند همه ما را پیوند بزند به نام رهبری عزیز نظام، اگر در این شرایط نتوانیم کشور را به پیش ببریم، مقصر هستیم.

رییس جمهوری افزود: دولت موتور پیش ران کشور و نظام است و باید سینه خود را سپر کرده و راه را برای حضور و مشارکت مردم در اداره امور باز کند. هیچ تردیدی ندارم اگر همه دست به دست هم داده و از ظرفیت های خود استفاده کنیم و در کنار سفره مهمانی خدا ،دستمان را به سوی خدا دراز کنیم واز او بخواهیم، موفق خواهیم شد.

روحانی در ادامه با یادآوری وعده های دولت به مردم و اهتمام جدی تمام مسئولان به اجرای آنها گفت: ما به مردم وعده دادیم که این کشور را از آن مسیر بسیار سخت دیروز به مسیری آسان تر و راحت تر بازمی گردانیم.

وی ادامه داد: یک سال از وعده ما گذشته است و از آن روزهایی که به مردم قول دادیم یک چهارم زمان مان صرف شده، باید بررسی کنیم که آیا به یک چهارم وعده ای که به مردم دادیم عمل شده است؟ اگر نشده باید از مردم عذر خواهی کنیم.

رییس جمهوری اضافه کرد: ما به مردم وعده دادیم و گفتیم که ارتباط این کشور را با دنیا و با همسایگان بهتر و بیشتر می کنیم؛ ما به مردم وعده دادیم راهی را انتخاب می کنیم که امیدواری شما را حفظ می کنیم؛ به مردم وعده دادیم به گونه ای رفتار می کنیم که اعتماد شما به دولت باقی بماند و وعده دادیم زندگی شما را بهبود می بخشیم و خزانه خالی را به تدریج پر می کنیم؛ شرایط اخلاقی جامعه را بهتر می کنیم و به شما دروغ نمی گوییم، که اگر روزی خطا کردیم به شما می گوییم خطا کردیم و از شما عذر خواهی می کنیم و شرایط زندگی فرزندانتان را برای آینده امیدبخش می کنیم،

روحانی افزود: آیا به وعده هایمان عمل کرده و توانسته ایم در بخش های مختلف شرایط بهتری را برای جامعه ایجاد کنیم. در این باره باید مردم بزرگ ما قضاوت کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر امروز شرایط جامعه ما به گونه ای است که مردم احساس می کنند که اگر امروز کالا را ذخیره نکنند فردا قیمت آن با امروز خیلی تفاوت ندارد و دیگر ارز به صورت یک سرمایه قابل قبول نیست و آینده روشنی هست و به سمت پیشرفت حرکت می کنند و این دولت بدون دقت و مشورت و بدون آنکه از متخصصان و صاحبنظران نظر بخواهد، تصمیمی را اتخاذ نمی کند، معنایش این است که به آنچه به مردم قول داده ایم عمل کرده ایم و اگر این چنین نباشد باید برای سال دوم کمربندها را محکم ببندیم تا جبران کمبودهای سال اول را بکنیم.

رییس جمهوری خطاب به مسئولان تاکید کرد: امشب همه ما در پیشگاه خداوند با خدای خود عهد ببندیم که کمبودهایمان را در سال گذشته در سال پیش رو جبران کنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فضایل ماه مبارک رمضان و ضرورت بهره مندی از برکات این ماه عزیز گفت: خوشحالم از اینکه دولت یازدهم در ماه رمضان شروع شد و خوشحالم که اولین جلسه جمعی که بنا بود بعدا به عنوان وزیران کابینه باشند، در شب ۲۳ ماه رمضان پارسال دور هم جمع شدیم، صحبت کردیم و تصمیم گرفتیم بار سنگین دولت را بر دوش بگیریم و این همه لطف خدا بود.

** باید مسابقه همگرایی در دستگاه های اجرایی ایجاد شود

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری نیز در ابتدای این مراسم در سخنانی با بیان اینکه معاونان وزرا و رئیسان سازمان های تابعه مسئولیت ستادی و مدیریت اجرایی کشور را بر عهده دارند،گفت: تحقق سیاست های دولت تدبیر و امید عملاً مرهون تصمیم گیری های روزانه این جمع است و تک تک معاونان وزرا، مسئولیت پیگیری سیاست ها و اهداف دولت را بردوش دارند و نباید توجه به این نکته کم رنگ شود.

رییس دفتر رییس جمهوری با تأکید بر ضرورت همگرایی و هم افزایی در اداره امور کشور، خاطر نشان کرد: مدیران ارشد دستگاه های اجرایی باید خود را اعضای خانواده واحد دانسته از این رو غیر از مسئولیت حوزه کاری خود، باید مراقبت کنند تا تصمیم هایشان کلیت سیاست های دولت را مد نظر داشته باشد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: باید فضایی ایجاد کنیم که مسابقه همگرایی در دستگاه های اجرایی به راه بیفتد و این دولت باید نشان دهد که می توان به عصبیت های سیاسی و سازمانی فائق آمده و منافع ملی را بر منافع سازمانی ترجیح داد.

وی خاطرنشان کرد که این موارد در منشور اخلاقی دولت به آن تأکید شده است.

نهاوندیان با تأکید بر اهمیت منشور اخلاقی دولت اظهار داشت: باید همه خودمان را پاسبان و احیاگر این منشور بدانیم و فضای این دولت باید فضای مراقبت عمومی باشد و فریضه امر به معروف و نهی از منکر که همگی نسبت به جامعه داریم باید نسبت به خودمان بیشتر مد نظر قرار دهیم.

وی همچنین ضرورت ارتباط مسئولان با مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید ارتباط مان با مردم ضعیف شود؛ باید خدمات خود را به دور از اغراق به صورت صادقانه و با بهترین شیوه با مردم در میان بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.