یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۲۳

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان گفت: رودخانه باهو کلات، عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب استان محسوب می‌شود. علیرضا زاهدی در…

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان گفت: رودخانه باهو کلات، عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب استان محسوب می‌شود.

علیرضا زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: این رودخانه یکی از پرآب‌ترین رودهای استان محسوب می شود و محل زیست بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری در استان نیز شناخته شده است.

این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: این رودخانه در 90 کیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر در دریای عمان سرازیر می شود.

به گفته وی رودخانه باهوکلات در طی مسیر به سمت جنوب استان است و کیلومترها آب و آبادانی حاصل این رودخانه است.

زاهدی همچنین ادامه داد: این رودخانه منابع بدیع شالیزارها و نخلستان‌ها را توامان در مسیر خود خلق کرده و به نعمت وجود این رودخانه زیستگاه آبی به نوعی با زیستگاه خاکی درهم و آمیخته است.

وی بیان کرد: رودخانه باهوکلات با توجه به زیبایی خاص خود باعث جذب بسیاری از گردشگران و مسافرین از دیگر نقاط کشور به استان شده است.

زاهدی با تاکید بر حفظ منابع طبیعی استان اظهارکرد: استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شرایط خاص خود دارای منابع آبی محدود است و با توجه به این محدودیت، لازم و ضروری است که همه مردم استان در حفظ و نگهداری این منابع و نعمات خدادادی کوشا باشند تا حیات گیاهی و جانوری استان به خطر نیفتد.

این مدرس دانشگاه افزود: رودخانه باهو کلات از بهم پوستن رودخانه‌های کاجو و سرباز بوجود می آید و پس از گذشتن از دشت های باهوکلات و دشتیاری به خلیج گواتر و به دریای عمان می‌ریزد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *