شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۱:۱۵

سلامت نیوز: محققان آمریکایی طی مطالعاتی به این نتیجه رسیدند که 5 تا 10 دقیقه در روز دویدن، موجب کاهش خطر ابتلا به…

سلامت نیوز: محققان آمریکایی طی مطالعاتی به این نتیجه رسیدند که 5 تا 10 دقیقه در روز دویدن، موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، همه می‌دانیم فعالیت فیزیکی منظم برای سلامت بدن مفید است و اغلب دویدن برای حفظ شکل اندام خوب است.

به گفته محققان آمریکایی، افرادی که فرصت برای ورزش ندارند حتی اگر روزانه 5 تا 10 دقیقه بدوند برای سلامت بدن و شکل‌گیری اندام کافی است.

محققان دانشگاه Iowa در آمریکا مطالعه‌ای را در رابطه با دویدن و سلامت در مجله قلب و عروق منتشر کردند؛ این مطالعه در تگزاس به مدت 15 سال بر روی بیش از 55000 بزرگسال با سن متوسط 44 سال انجام شد.

به گفته این محققان 5 تا 10 دقیقه دویدن برای سلامت مفید است و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد در نتیجه این مدت کم نیز به سلامت بدن کمک می‌کند.

این مطالعه نشان می‌دهد، دویدن موجب طولانی شدن عمر می‌شود و به طور متوسط هر فرد فعال بیشتر از یک غیر فعال عمر می‌کند؛ نویسندگان این مطالعه همچنین نشان دادند تفاوت زیادی بین افرادی که 50 دقیقه یا 180 دقیقه در هفته می‌دوند، سریع یا آرام یا حتی کمتر از 10 کیلومتر در ساعت می‌دوند، نیست.

در این تحقیقات آمار قابل توجهی به دست آمده است: آهسته دویدن موجب 30% کاهش خطر مرگ زودرس می‌شود و نسبت به افراد غیر فعال، عمر را تا 3 سال افزایش می‌دهد و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

همانطور که می‌دانیم کمبود وقت، موجب می‌شود فعالیت بدنی افراد کم شود یا اصلا فعالیتی نداشته باشند؛ در حال حاضر به اثبات رسیده است 5 دقیقه دویدن مانند یک پیاده روی 15 دقیقه‌ای است.

محققان در طول این مطالعه به این نتیجه رسیدند: افرادی که طی یک هفته کمتر و با سرعت کمتری می‌دوند همان اثر طولانی مدت و سریع دویدن را دارد.

منبع: Le Journal of the American College of Cardiology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *