شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۴۸

به گزارش‌ گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران؛  آخرین نشست کارگروه پسماند وابسته به کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در حالی…

به گزارش‌ گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران؛  آخرین نشست کارگروه پسماند وابسته به کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در حالی برگزار شد که حاضران به راهکار مشترکی برای مشکل این روزهای پسماند و زباله در تهران نرسیدند، این مشکل که چگونه تفکیک پسماندها در مبدا تولید زباله اجرایی شود؟

بنا بر این گزارش، در ابتدای این نشست، حجت، رئیس کارگروه پسماند درباره لزوم تفکیک در مبدا زباله، توضیح داد: کار ما سیاست گذاری است و بهترین کار این است طرح جامعی درباره تفکیک زباله در مبدا در این کارگروه تصویب شود تا در صحن علنی شورای شهر به رای اعضای شورا گذاشته بود و پس از آن، شهرداری تهران، موظف شود دستورالعمل تفکیک پسماند در محل را تهیه و جهت تصویب نهایی به شورای شهر تقدیم کند.

در ادامه این نشست، معاون امور مناطق سازمان پسماند شهرداری تهران با اشاره به وضعیت تفکیک پسماند شهری تهران در حال حاضر گفت: در هر شبانه روز به طور متوسط شبانه 2هزار و 500 تن زباله خشک در تهران جمع آوری می‌شود که قابل بازیافت است و این میزان پسماند به شدت ارزشمند تلقی می‌شود، زیرا هر تن آن در حال حاضر به مبلغ 400 هزار تومان توسط پیمانکاران بازیافت پسماند فروخته می‌شود.

به گفته علیرضا جهانبگلو، شهردار تهران اصرار دارد از این میزان پسماند، درآمدزایی شود، زیرا ارزش ریالی این پسماندهای خشک، روزانه یک میلیارد تومان است که در حال حاضر، دفن می‌شود و استفاده‌ای از آن نمی‌شود. به گفته او، قالیباف، شهردار تهران اصرار دارد “ماهی در روغن خود سرخ شود” یعنی درآمد پسماند تهران، صرف خدمات شهری شود که روزانه حدود 900 میلیون تومان، از خزانه شهر، صرف هزینه نظافت، شستشوی المانهای شهری و پاکیزه سازی معابر می‌شود.

جهانبگلو که به نمایندگی از سازمان پسماند شهرداری تهران در این نشست حاضر شده بود، ادامه داد: “منتهی در عمل می‌بینیم اشخاص غیر مجاز، بخشی از این پسماندها را به صورت بهداشتی در مناطقی ماننند خلازیل، گردنه تنباکویی و … بازیافت می‌کنند و به زندگی مردم شهر برمی‌گردانند، در حالی که این کار، خلاف مقررات است و باعث از بین رفتن ثروت شهروندان می‌شود.”

وی همچنین گفت: “منطقی است به جای این هزینه 480 میلیاردی صرف سازمان پسماند شود، درآمد بازیافت علمی و بهداشتی به این سازمان برسد تا از این طریق هزینه خدمات شهری نیز جبران شود. در اتریش شهری به نام گراتس وجود دارد که در آن، این اتفاق افتاده است. در آنجا یک کوره زباله سوز احداث کرده‌اند و پیمانکار، پس از بازیافت، هر چه از زباله خشک باقی‌مانده را می‌سوزاند و از کوره، حرارت می‌گیرد و با آن، توربینهای نیروگاه برق را می‌چرخاند و از این طریق نیز برق تولید می‌کند و می‌فروشد. ولی در حال حاضر 17 هزار کارگر شاغل در سازمان پسماند درآمد چندانی برای شهرداری به همراه ندارند و کارشان، فقط پاکسازی، جمع‌آوری و انتقال زباله‌هاست.”

در ادامه این نشست، حجت، رئیس کارگروه گفت: د ر حال حاضر دو گروه پیمانکار برای برای تفکیک پسماندهای خشک و تر در شهرداری قرارداد دارند که این مسئله درست نیست، چون به نظر می‌رسد پیمانکار جمع‌آوری پسماند تر، انگیزه‌ای ندارد.

پورسخا، کارشناس کارگروه پسماند نیز درباره مشکلات مربوط به پسماند در تهران گفت: مدیریت پسماند، رفت و روب و شستن المان شهری و پل و عابر پیاده نیست. زباله تر و خشک باید با همدیگر جمع شود و پیمانکاران باید از ابتدا تا انتها این فرآیند را مدیریت کنند. اگر کار به صورت درست انجام شود پیمانکاران، سعی می کنند مردم را آگاه کنند تا زباله کمتر تولید شود و تفکیک زباله های خشک و تر به خوبی انجام شود. ولی در حال حاضر به دلیل نیروی فراوان کارگران، سازمان پسماند لخت و سنگین شده است.”

وی گفت: باید پیمانکاران این توانایی را داشته باشند که پسماند تر و خشک را با هم جمع کند و در رسته‌های تجاری و بیمارستانی نیز باید این برنامه‌ریزی شود تا انتقال پسماندهای عفونی و خطرناک به درستی انجام شود. هر قدر این فرآیند بهتر عمل کند هزینه‌ها بهتر مدیریت می‌شود.”

وی در ادامه پیشنهاد کرد از کیسه‌های پسماند با رنگ بندی‌های متفاوت و نرخ عوارض مختلف برای مردم استفاده شود که این پیشنهاد به تصویب نرسید.

در بخش دیگری از این کارگروه اردستانی، کارشناس کارگروه پسماند گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی پیمانکاران شهری جمع آوری زباله، دیده شده است زباله‌های عفونی و ویژه را به همراه زباله‌های شهری، انتقال می دهند که این کار بسیار خطرناک است.

در پایان این نشست، مقرر شد سازمان پسماند شهرداری، پیش نویس برخی از آیین نامه‌های تفکیک پسماند در مبدا را تهیه و جهت تصویب اولیه به نشست آینده کارگروه ارائه کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.