شنبه، ۰۳ آبان ۹۳ - ۰۷:۰۳

‌ساماندهی میوه‌فروشان شهر ایلام، بلااستفاده ماندن باکس‌های زباله در روستاهای بخش سیوان، انتقاد از کیفیت آرد و نان در ایلام، عدم تفکیک زباله‌ها…

‌ساماندهی میوه‌فروشان شهر ایلام، بلااستفاده ماندن باکس‌های زباله در روستاهای بخش سیوان، انتقاد از کیفیت آرد و نان در ایلام، عدم تفکیک زباله‌ها و آبیاری غیربهداشتی سبزیجات در مهدی‌آباد مهمترین موضوعاتی بود که در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان ایلام بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، دکتر «علیرضا شریفی» رییس شبکه بهداشت شهرستان ایلام در این جلسه اظهارکرد: فاضلاب پارکینگ شهرداری ایلام که بخشی از آن به میوه‌فروشان اختصاص دارد نیازمند ساماندهی و توجه مسئولان شهرداری است.

وی با بیان اینکه برخی از فروشندگان میوه و تره‌بار در این پارکینگ فاقد پروانه کار و کارت سلامت صنفی هستند، افزود: تخریب سبزی‌کاری‌های روستای بانقلان که از فاضلاب شهری برای آبیاری آنها استفاده شده از جمله اقدامات انجام شده است و باید مقرر شود که در زمان کاشت سبزی‌ در این منطقه باید با ایجاد گشت‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها از فعالیت آنها جلوگیری شود.

رییس شبکه بهداشت شهرستان ایلام اضافه کرد: نظارت بر تخلیه زباله‌ها و پسماندهای شهری در محل سایت زباله شهر ایلام نیازمند نظارت بیش از پیش است چرا که این سایت در حوزه آبریز سد ایلام قرار دارد.

شریفی با اشاره به اینکه در روستاهای بخش سیوان باکس‌های زباله خریداری شده و تنها در انتظار نصب سکوهای استقرار آنها هستند، تصریح کرد: سرویس‌های بهداشتی پارک‌های سطح شهر و معابر عمومی نیازمند پیگیری است.

وی کیفیت آرد و نان در سطح شهر ایلام را بسیار پایین ارزیابی کرد و ادامه داد: این مهم نیازمند بررسی است چرا که سبوس موجود در آرد نان در ایلام ناچیز است.

رییس شبکه بهداشت شهرستان ایلام کشتار غیر مجاز دام در روستای مهدی‌آباد را تهدید کننده سلامت جامعه دانست و گفت: اجرای ناقص طرح‌های هادی در روستاها و مشکلات فاضلاب آنها نیز باید ساماندهی شود.

«محمد علی‌رحمی» رییس دامپزشکی شهرستان ایلام نیز در این جلسه گفت: اخیراً 1 هزار و 800 کیلوگرم گوشت مرغ که به صورت غیربهداشتی در یکی از سردخانه‌های شهر ایلام منجمد شده بود کشف و معدوم شد.

وی با بیان اینکه کشتار غیرمجاز دام در چوار و روستای هفت‌چشمه ساماندهی شده ولی روستای مهدی‌آباد به تهدیدی برای سلامت جامعه تبدیل شده است یادآور شد: کشتار دام در روستای مهدی‌آباد باید از سوی مسئولان مورد رسیدگی جدی قرار گیرد.

«نادری» نماینده غله استان نیز در این جلسه گفت: هر 3 ماه یکبار بازرسی کیفیت نان در سطح نانواها شهر ایلام را داریم که البته ماهانه به صورت دوره‌ای نیز از سیلوهای ذخیره گندم بازدید می‌شود.

وی افزود: برای نان‌های تافتون و لواش 15 درصد سبوس باید در آرد وجود داشته باشد ولی متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ مناسب مردم برای استفاده از نان سبوس‌دار در ایلام و تیرگی نان به دلیل وجود سبوس در آن با عدم استقبال مردم مواجه هستیم و برای نان‌های بربری و صمون نیز آرد باید حاوی 12 درصد سبوس باشد.

«یزدانبخش پورنصرت» کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت شهرستان ایلام نیز اظهار کرد: آرد نانواهای ایلام از مغز گندم تهیه می‌شود که در حقیقت نشاسته و قند است و این در حالی است که آرد باید از پوسته و لایه درونی گندم که حاوی سبوس است تهیه شود.

«رئوفی» نماینده تربیت بدنی شهرستان ایلام نیز خاطرنشان کرد: نظارت بر مسایل بهداشتی باشگاه‌های خصوصی باید بیشتر مد نظر قرار گیرد چرا که استفاده از داروهای نیرو‌زا از سوی برخی از ورزشکاران باید با نظارت صورت پذیرد چرا که نسل جوانان ورزشکار ما در معرض آسیب‌های جدی و عوارض ناشی از مصرف نادرست این داروها قرار دارند.

سرهنگ «یوسف جمالوندی» نماینده نیروی انتظامی شهرستان ایلام نیز در این جلسه افزود: در مهر ماه امسال 338 عدد قلیان جمع‌آوری و معدوم شد که در همین راستا 15 مکان عرضه قلیان پلمپ و 48 نفر نیز در این زمینه دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

مهندس «مصطفی کرمی» از شهرداری ایلام نیز در این جلسه اظهارکرد: تعدادی از مغازه‌های پارکینگ شهرداری ایلام که میوه‌فروشان در آن استقرار دارند فاقد پروانه هستند که به دادگاه معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه ساختمان ناظری در این پارکینگ غیرمجاز بوده و باید تخریب شود گفت: 15 باکس زباله به دهیاری‌های بخش سیوان برای جمع‌آوری زباله داده شده که سکوهای محل استقرار آنها هنوز احداث نشده است.

کرمی ادامه داد: ماشین حامل زباله دانشگاه علوم پزشکی ایلام شرایط حمل زباله را نداشته و به جایگاه اصلی تخلیه زباله نمی‌رسد و در مسیر زباله‌ها را تخلیه می‌کند که این مسلئه نیز از سوی ماشین حمل زباله نیروی انتظامی نیز دیده می‌شود که نیازمند توجه مسئولان است چرا که این منطقه حوزه آبریز سد ایلام است.

وی با اشاره به اینکه روزانه 2.5 تن زباله عفونی در ایلام تولید می‌شود که متاسفانه در مطب پزشکان تفکیک و مشخص نمی‌شوند تاکید کرد: در خصوص این مسئله برخی از پزشکان رعایت و همکاری نمی‌کنند و زباله مطب خود را در باکس‌های زباله شهری می‌اندازند که سال گذشته 15 پزشک متخلف را به دادگاه معرفی کردیم.

نماینده شهرداری ایلام در شورای سلامت شهرستان عنوان کرد: چرا پزشکان ما با این همه درآمد حاضر نیستند که تعرفه جمع‌آوری زباله‌های خود را به شهرداری پرداخت کنند که این تعرفه‌ها از 10 تا 90 هزار تومان است و متاسفانه و از همه بدتر برخی از پزشکان در ایلام زباله‌های عفونی را که باید در نایلون‌های زرد رنگ باشند را در نایلون‌های مشکی انداخته و آنها را در داخل باکس‌های زباله شهری می‌اندازند که در هنگام جدا سازی توسط کارگران سایت زباله موجب زخمی و بیماری شدن کارگران ما شده که تنها دلیل آن فرار از پرداخت تعرفه ناچیز شهرداری است.

کرمی میزان تولید زباله خانگی در ایلام و حومه شهر در روز را 350 تن اعلام و اظهار کرد: متاسفانه منابع طبیعی و امور اراضی 2 هکتار از سایت زباله ما را که 25 سال است زباله در آنجا ریخته می‌شود به شخص واگذار کرده است.

«مجید کاکی» معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ایلام نیز در این جلسه گفت: بحث سلامت به اندازه‌ای مهم است و اهمیت دارد که با مقوله امنیت همراه شده است.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید در بحث مقابله با سبزی‌کاری‌های غیر مجاز که با فاضلاب آبیاری می‌شوند نظارت بیشتری داشته باشد تصریح کرد: برای افزایش کیفیت نان نیز باید با برنامه‌ریزی منسجم و تاکید بر ساعات کاری دقیق فعالیت این واحدهای صنفی مورد نظارت قرار گیرد.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ایلام خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از نانوایان غیر بومی در داخل خود واحد نانوایی اقامت دارند که نیازمند نظارت و بازرسی هستند.

کاکی یکی از مشکلات را بحث زباله‌های عفونی مطب‌ها دانست که متاسفانه پزشکان رعایت نمی‌کنند عنوان کرد: برخی از ادارات سطح شهرستان اقداماتی انجام می‌دهند و آن را فقط به اداره کل خود گزارش می‌دهند که این مهم باید به فرمانداری نیز گزارش داده شود.

وی در پایان اضافه کرد: نصب باکس‌های زباله در روستاهای بخش سیوان در دستور کار قرار گرفته چرا که زباله روستاهای این بخش در حوزه آبریز سد ایلام قرار دارند.

به گزارش ایسنا، اعضای شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان ایلام از عدم حضور صداوسیمای مرکز ایلام در این جلسه انتقاد کردند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *