دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۲

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در روز دوشنبه، ˈرضا نعیمیˈ اظهار کرد: به علت وجود خشکسالی در…

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در روز دوشنبه، ˈرضا نعیمیˈ اظهار کرد: به علت وجود خشکسالی در منطقه، آب پشت سد ˈچریˈ در شهرستان فاروج به کلی خشکیده است.

وی مقدار ذخیره آب این سد در زمان مشابه سال قبل را یک میلیون و 800 هزار متر مکعب و میانگین ذخیره آب این سد در دوره درازمدت 10 ساله را یک میلیون و 630 هزار متر مکعب اعلام کرد.

نعیمی افزود: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 92) تاکنون تنها 620 هزار متر مکعب آب وارد سد چری شده، در حالی که در همین مدت 980 هزار متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی منطقه از این سد رها شده است.

وی وسعت زمین های زیر پوشش این سد را یکهزار و 100 هکتار ذکر کرد و گفت: در سال جاری به علت خشکسالی کمتر از 700 هکتار از این زمین ها زیر کشت رفته است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: رودخانه چری فاقد جریان دائمی است و در سال های اخیر به علت خشکسالی با بحران آب مواجه شده است.

سد چری که در سال 76 به بهره برداری رسیده از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن 404 متر و ارتفاع آن از بستر رودخانه 30 متر است و گنجایش مخزن آن سه میلیون و 360 هزار متر مکعب و توان تنظیم آن شش میلیون متر مکعب در سال است.

نعیمی با اشاره به وضعیت دیگر سدها افزود: در شرایط کنونی تراز آب حاکی از وجود هفت میلیون و 300 هزار متر مکعب آب در مخزن سد شیروان و حدود هشت میلیون متر مکعب آب در مخزن سد اسفراین است و این درحالی است که شش میلیون و 500 هزار متر مکعب از آب این سدها رسوب و غیرقابل استفاده است.

به گفته او متوسط بارندگی در استان خراسان شمالی برمبنای ایستگاه های باران سنج مبنا در مقایسه با سال قبل بیش از 15 درصد و در مقایسه با دوره درازمدت بیش از 17 درصد کاهش یافته است.

در استان خراسان شمالی واقع در شمالشرق کشور سدهای ساخته شده ˈشیرین درهˈ، شیروان، اسفراین، ˈشورکˈ و ˈچریˈ با توان تنظیمی 168 میلیون و 300 هزار مترمکعب آب برای مهار سیلاب، مصارف کشاورزی و آب آشامیدنی ساخته شده است. ک/1

623/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.