پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۳۲

سلامت نیوز :«آتوسا سپهری» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: در پایان ماه مبارک رمضان، رژیم غذایی افراد پس از یک…

سلامت نیوز :«آتوسا سپهری» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: در پایان ماه مبارک رمضان، رژیم غذایی افراد پس از یک ماه روزه داری دوباره به روال معمول قبل باز می گردد و به جای دو وعده سحر و افطار، سه وعده غذای اصلی و سه میان وعده خواهند داشت.

وی افزود: بنابراین برای اینکه ناگهان فشار زیادی به دستگاه گوارش وارد نشود، باید نسبت به مواد غذایی ای که مصرف می شود، توجه بیشتری داشته باشیم و فشار ناشی از مصرف مواد غذایی حجیم را کاهش دهیم.

این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان برخی عادت های زندگی و حتی الگوی تغذیه ای افراد تغییر می کند، به عنوان نمونه بسیاری از افراد در این ماه سیگار کشیدن را کنار می گذارند، کمتر نوشابه می خورند یا مصرف لبنیات را افزایش می دهند که خوب است این رفتارهای مثبت در روزهای پس از پایان ماه مبارک رمضان هم ادامه یابد.

سپهری افزود: همچنین با توجه به فرارسیدن عید سعید فطر بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند ناهار یا شام را در رستوران میل کنند و همراه با دیگر اعضای خانواده، فرارسیدن این عید را جشن بگیرند، درحالیکه بهتر است از مصرف غذاهای آماده (فست فودها) پرهیز شود.

وی تصریح کرد: مصرف اینگونه غذاها می تواند مشکلاتی برای سلامت ایجاد کند زیرا این غذاها ممکن است بسیار چرب و شور باشد و با خوردن آنها، بدن نیازمند مصرف آب زیادی شود.

این کارشناس تغذیه گفت: ادویه جات موجود در غذا، ترشح دستگاه گوارش به ویژه اسید معده را افزایش می دهد.

سپهری افزود: به همین دلیل بهتر است در روزهای اول پس از پایان ماه رمضان اجازه دهیم دستگاه گوارش استراحت بیشتری داشته باشد و آن را به تدریج به رژیم های غذایی پرحجم عادت دهیم.

وی اضافه کرد: با توجه به افزایش مصرف لبنیات در ماه رمضان، خیلی از افراد در این ماه عادت کرده اند با یک لیوان شیر افطار کنند که خوب است پس از پایان یافتن این ماه، همچنان مصرف شیر را در وعده صبحانه ادامه دهند.

سپهری با اشاره به کاهش مصرف نوشابه در این ماه، تصریح کرد: خیلی از افراد در این ماه فرصت کافی برای مصرف نوشابه ندارند و به همین دلیل آن را موقتا کنار گذاشته یا حداقل مقدار مصرف آن را کاهش داده اند، اما باید دقت کنیم اگر می شود برای یک ماه نوشابه را کنار گذاشت یا کمتر از آن استفاده کرد، پس حتما می توان این عادت را در روزهای دیگر سال هم رعایت کرد.

وی تاکید کرد: گاز موجود در نوشابه می تواند به دستگاه گوارش آسیب بزند و به همین دلیل بهتر است بویژه در یک هفته اول پس از ماه رمضان، مصرف نوشابه را کنار بگذارید.

سپهری با اشاره به اهمیت مصرف نان های سبوس دار یادآور شد: بسیاری از مردم در طول این ماه در وعده افطار از نان های سبوس دار استفاده می کردند، اما متاسفانه پس از پایان یافتن ماه رمضان به راحتی و بی توجه به تاکید متخصصان، مصرف نان های سبوس دار را حذف می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.