دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۴

– دهم تیرماه، بر اساس مصوبه‌شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده ‌است. – آمارها نشان می‌دهد که صنعت، معدن…

– دهم تیرماه، بر اساس مصوبه‌شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده ‌است.

– آمارها نشان می‌دهد که صنعت، معدن وتجارت بيش از 37 درصد توليد ناخالص ملي را برعهده دارد.

– در ابلاغيه سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي بيشترين تكاليف برعهده صنعت، معدن و تجارت است.

– مقام معظم رهبری سال ۹۳ را به نام «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند و تلاش مجاهدانه مردم و مسوولان را لازمه تحقق شعار سال دانستند.

گزاره‌های فوق اگرچه مخاطب عام دارد یا دست کم در حوزه صنعت، معدن و تجارت قشر وسیعی را شامل می‌شود اما عباراتی است که تکلیف مخاطب با آن‌ها روشن است. گزاره اول، دلالت بر اهمیت مضمونی تلاش در عرصه صنعت دارد، گزاره دوم دلیل این اهمیت را نشان می‌دهد، گزاره سوم با توجه به اهمیت صنعت و دلایل آن، ضرورت تلاش بیش‌تر و احساس مسوولیت را نمایان می‌کند و گزاره چهارم تعیین کننده بازه زمانی محدودی است که در آن حاصل عزم جدی و همتی جهادگونه قابل احصاء و ارزیابی است.

نکته مهم در این میان اما، نقش صنعت خودرو به عنوان زیرمجموعه‌ای مهم از صنایع کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین وظیفه آن در به اجرا درآمدن دستور کاری است که در سطح ملی برای سال جاری تعیین شده است. صنعت خودرو به دلایلی که بارها ذکر آن رفته است از جمله حجم بالا و گستردگی و همچنین اشتغال‌زایی آن در اقتصاد کشور یکی از موتورهای محرک صنعت و اقتصاد به شمار می‌رود. بنابراین طبیعی است که اولا خود را مخاطبی اصلی در گزاره‌های فوق بداند، و ثانیا به منظور تحقق تکالیفی که عهده‌دار آن است، معیت و همراهی تمامی‌بخش‌ها را نیز طلب کند.

ضمن این که بی‌شک اهتمام بر تولیدی که موجب سربلندی کشور باشد از وظایف اصلی اوست. و این وظیفه نیز بر دوش مجموعه متعهد و خلاقی است که باید با بهره‌گیری از استعداد و ظرفیت در اختیار خود، به ویژه سرمایه انسانی هوشمند و تلاشگرش با ارایه خدمت با کیفیت نسبت به تولید محصولات جدید که متضمن نشان ملی است، اهتمام کند. این همان تکلیفی است که گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان واحدی گسترده در صنعت کشور و یکی از بزرگترین خودروسازان  بر خود فرض دانسته و نسبت به آن متعهد بوده است.

از این رو خرسندیم که به عنوان عاملی موثر در عرصه صنعت، می‌توانیم به تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و ملت کمک کنیم و در خدمت آن باشیم. تردید نیست که در چنین صورتی هر روز برای جهادگران در این عرصه خدمت روز صنعت است. اما اختصاصا روز ملی صنعت و معدن شاید فرصت مغتنمی باشد که علاوه بر همدلی و همداستانی در عرصه تلاش برای اعتلای کشور، بتوان در آن  به تبيين فعاليت‌ها در هر بخش از صنعت، بيان مشكلات این بخش، استفاده حداكثري از ظرفيت‌هاي این بخش براي تحول و پويايي آن پرداخت. ضمن اینکه اختصاص این روز همچنین فرصت مناسبی است تا به مهم‌ترین موتور محركه‌اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن به ویژه زیرمجموعه آن مانند صنعت خودرو در کشور، نگاهی اندیشمندانه شود. چرا كه این بخش در مقام عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه، نقش بسزایی دارد.

تجربه نشان داده است که هرگاه با عزمی جدی و جهادگونه در تحقق آرمان‌های انقلاب وفادار بوده‌ایم، نتایج پیروزمندانه آن کام ملت و کشور را شیرین کرده است و حال که اهتمامان با توجه به شرایط بین‌المللی «اقتصاد مقاومتی» و تلاش برای تحقق آن است، رجاء واثق داریم که این عزم  و جهاد، حلاوتی دیگرگونه خواهد داشت.

* مدير ارتباطات و امور بين الملل گروه صنعتي ایران خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *