چهارشنبه، ۲۶ شهریور ۹۳ - ۰۷:۱۵

استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد، در آینده نزدیک در استان روستاهایی قدرتمند و توسعه‌یافته به عنوان کانون‌های رشد اجتماعی ایجاد شود. به…

استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد، در آینده نزدیک در استان روستاهایی قدرتمند و توسعه‌یافته به عنوان کانون‌های رشد اجتماعی ایجاد شود.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان صبح امروز 26 شهریورماه، در نشست بررسی مسائل فرهنگی روستاهای استان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در دفتر استاندار برگزار شد، با بیان این‌که نقش روستاییان به عنوان جمعیت مولد کشور در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری حائز اهمیت است، اظهار کرد: در همین راستا با توجه به تغییرات محیطی و تحول سبک و شرایط زندگی باید زمینه ارتقای شاخص‌های زندگی در روستاها فراهم شود.

وی با اشاره به این‌که بهبود شرایط محیطی راهکار اصلی توسعه پایدار روستایی برای بالا بردن ضریب ماندگاری روستاییان و مقابله با حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ است، ادامه داد: بدین ترتیب اشتیاق روستاییان برای ادامه زندگی در روستاها افزایش یافته و معضل حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ همچون مشهد به حداقل کاهش پیدا خواهد کرد.

رشیدیان در همین راستا تقویت نقاط قوت روستاها و مقابله با معضلات و مشکلات موجود را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی برای اجرایی شدن فرآیند توسعه 29 روستا به عنوان نمونه انتخاب و طرح هادی روستایی به عنوان پایلوت در آنها اجرایی می‌شود.

استاندار خراسان رضوی افزود: در قالب طرح هادی روستایی مقابله با بلایای طبیعی، خشکسالی، کم‌آبی و توسعه صنایع تبدیلی برای پیشرفت اقتصاد روستاها در دستور کار قرار دارد.

رشیدیان لزوم مدیریت کانون‌های شکل‌گیری مهاجرت از روستاها به شهرها را ضروری دانست و تصریح کرد: به همین منظور دستگاه‌های اجرایی استان باید در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برای خدمات‌رسانی و رسیدگی به مشکلات بیش از گذشته تلاش کنند.

وی با بیان این‌که در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به دستگاه‌های اجرایی لزوم اجرای سیاست‌های حمایتی از روستاها مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: به همین منظور مقابله با مشکلات موجود در روستاها از جمله افزایش سن کشاورزان و بهره گیری از ظرفیت موجود برای افزایش تولیدات داخلی برای مقابله با تحریم‌ها ضروری است.

استاندار خراسان رضوی از تلاش برای تدوین سند توسعه فرهنگ روستایی در شورای فرهنگی عمومی استان خبر داد و گفت: در این سند متناسب با شرایط موجود در استان حمایت از روستاییان در مقوله‌های فرهنگی و اجتماعی در دستورکار قرار دارد.

حمایت از هسته‌های فرهنگ جوان روستایی، استفاده از ظرفیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به عنوان هسته مرکزی رونق روستاها، ایجاد و تجهیز خانه‌های معلم و عالم در روستاها با کمک بنیاد برکت و بسیج سازندگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی کسب زندگی و جشنواره‌های مسابقات و ورزش‌های محلی، توجه به اوقات فراغت جوانان روستایی، ایجاد بانک اطلاعاتی نخبگان روستایی و پیگیری بیمه سلامت روستاییان از دیگر تاکیدات استاندار در این جلسه بود.

سنت‌ها در روستاها کمرنگ شده است

ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز در این جلسه با اشاره به این‌که امروز در روستاها شاهد کمرنگ شدن سنت‌ها و روحیه همدلی هستیم، گفت: با همکاری تمامی دستگاه‌های اجرای باید زمینه مقابله با مشکلات موجود در روستاها از جمله اشتغال و معاش فراهم شده تا بدین ترتیب شاهد کاهش مهاجرت به شهرهای بزرگ و رشد حاشیه نشینی باشیم.

وی بر لزوم حفظ میراث فرهنگی موجود در روستاها تاکید و خاطرنشان کرد: در همین راستا بازنگری در فرهنگ اشاعه‌یافته در روستا در دهه‌های گذشته و انجام اقدامات فرهنگی با بهره‌گیری از ظرفیت روستاییان ضروری است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان این‌که در تدوین برنامه ششم توسعه برای اولین بار مسائل توسعه روستایی در یک شورای جداگانه بررسی می‌شود، از تمامی دستگاه‌های اجرایی استان خواست تا با همکاری و نظارت استاندار محترم نظرات خود را به این شورا ارسال کنند.

رضوی از برگزاری جلسه روسای شوراهای اسلامی بخش‌های کل کشور در 14 و 15 مهرماه سال جاری با حضور رئیس جمهور در تهران خبر داد.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه بر لزوم ارتقای شاخص‌های فرهنگی برای تحقق توسعه در روستاها تاکید کرد و گفت: در این زمینه استفاده از جایگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد برای تجهیز کتابخانه‌ها، افزایش خانه‌های عالم و ظرفیت موجود در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ضروری است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.