جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۵

جمال ناصحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: هم اکنون 355 روستا با 15 هزار و 508 خانوار و…

جمال ناصحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: هم اکنون 355 روستا با 15 هزار و 508 خانوار و جمیعتی بالغ بر 88 هزار و 269 نفر در این استان از آب آشامیدنی سالم بهره مند نیستند و لزوم رعایت نکاتی برای پیشگیری از بروز بیماری فصلی الزامی است.

وی، یادآورشد: مردم این روستاها آب مورد نیاز خود را از منابع مختلف به ویژه چشمه های غیر بهداشتی تهیه می کنند و سالم سازی بهینه و منظم وجود ندارد.

ناصحی افزود: معمولا برای سالم سازی آب شرب از محلول پر کلرین استفاده می شود که روستاییان به ازای یک لیتر آب مصرفی سه تا پنج قطره از این محلول به آب اضافه می کنند که این آب پس از نیم ساعت قابل مصرف می شود.

مدیر گروه بهداشت محیط استان زنجان،گفت: در صورت عدم دسترسی روستاییان به کلر مورد نیاز و برای پیشگیری از بروز بیماری های مختلف باید به جوشاندن آب به مدت یک تا سه دقیقه اقدام و پس از خنک شدن آن را مصرف کنند.

وی همچنین شاخص دسترسی به آب آشامیدنی سالم در روستاهای شهرستانهای زنجان، ابهر و خدابنده را به ترتیب 6/53، 7/50 ،5/65 درصد اعلام و خاطرنشان کرد: این شاخص در روستاهای شهرستانهای خرمدره، ماهنشان، طارم، ایجرود و سلطانیه به ترتیب 75، 5/70، 3/67، 70 و 31 درصد اعلام شده است.

ناصحی افزود: شاخص دسترسی روستاهای این استان به آب آشامیدنی سالم درمجموع 7/60 درصد است.

596/7320

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.