یکشنبه، ۲۳ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۶

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: برای جلوگیری از گسترش مناطق حاشیه‌نشین نسبت به ساماندهی و مقاوم‌سازی این مناطق اقدام شده…

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: برای جلوگیری از گسترش مناطق حاشیه‌نشین نسبت به ساماندهی و مقاوم‌سازی این مناطق اقدام شده است.

هوشنگ عطاپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه آذربایجان‌غربی، افزود: برای مقاوم‌سازی خانه‌ها در حاشیه شهرها باید مالکان این مناطق با دستگاه‌های اجرایی همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از گسترش حاشیه‌نشینی باید از مهاجرت بی‌رویه مردم به این مناطق خودداری کرد، افزود: برای اجرایی شدن چنین برنامه‌ای باید از فروش اراضی توسط زمین‌خواران به قیمت‌های کم جلوگیری شود تا شهروندان به مناطق حاشیه‌ای شهر به دلیل ارزان بودن اراضی در این مناطق روی نیاورند.

وی تصریح کرد: بیشترین آمار مهاجرت به سکونتگاه‌های غیرمجاز از روستاها است که می‌توان با رونق دادن زندگی روستایی و تقویت کردن اقتصاد روستاییان از مهاجرات آنها به شهرها و زندگی در مناطق حاشیه‌ای جلوگیری کرد.

عطاپور با اشاره به اینکه وجود افراد سودجو برای فروش زمین‌های این مناطق نیز به نوبه خود ایجاد مشکل می‌کند، افزود: هیچ گونه اطلاعاتی در رابطه با برخورد نهاد های ذی ربط با این دست افراد متخلف نداریم.

وی اظهار کرد: حاشیه‌نشینی یک آسیب اجتماعی است که در صورت عدم رسیدگی به آن زمینه ساز مشکلات فرهنگی و اجتماعی زیادی می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی خاطرنشان کرد: نهادهای مربوطه نیز برای جلوگیری از زمین‌خواری اقداماتی انجام نداده و نظارتی نیز نمی‌کنند که این امر خود باعث سوء استفاده افراد سودجو و افزایش حاشیه‌نشینی می‌شود.

عطاپور در ادامه گفت: شهرستان‌های ارومیه، میاندوآب، خوی، مهاباد و بوکان به ترتیب بیشترین حاشیه‌نشینی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

وی تصریح کرد: وجود سکونتگاه‌های غیررسمی، مناطق بی‌دفاع شهری و وجود بافت‌های فرسوده جزء مناطق حاشیه‌نشین یا مناطق ویژه اجتماعی هستند که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

وی تاکید کرد: در ارومیه حدود 40 منطقه حاشیه‌نشین وجود دارد که رسیدگی به این تعداد مناطق حاشیه‌نشین بسیار سخت است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی در رابطه با افزایش مساحت ارومیه نیز گفت: آمار دقیقی در این رابطه در دست نیست.

عطاپور در ادامه با اشاره به اینکه برای جلوگیری از افزایش حاشیه‌نشینی باید دستگاه‌های اجرایی وظایف خود را به خوبی انجام دهند، افزود: شهرداری اثربخش‌ترین دستگاه اجرایی است که در این رابطه توانایی انجام هرگونه فعالیت را برای ساماندهی و کاهش حاشیه‌نشینی را دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.