سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۰۴

یک افسر سابق سرویس اطلاعاتی کا. گ. ب فاش ساخت که جاسوس‌های سرویس اطلاعاتی روسیه هنگامی که ادوارد اسنودن در هنگ کنگ به…

یک افسر سابق سرویس اطلاعاتی کا. گ. ب فاش ساخت که جاسوس‌های سرویس اطلاعاتی روسیه هنگامی که ادوارد اسنودن در هنگ کنگ به سر می‌برده، خود را به عنوان دیپلمات جا زده و او را برای پرواز به مسکو فریب داده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، بوریس کارپیچکو، یک سرگرد سابق سرویس اطلاعاتی کا.گ.ب در دوران شوروی سابق، اخیرا در مصاحبه‌ای گفت: جاسوسان سرویس اطلاعاتی روسیه اسنودن را فریب دادند و او نیز فریب آنها را خورد.

کارپیچکو که یک افسر ضد اطلاعاتی بوده تاکید کرد:‌ در حال حاضر روس‌ها در حال بیرون کشیدن همه اطلاعاتی هستند که ادوارد اسنودن در اختیار دارد.

کارپیچکو در سال 1998 پس از آنکه برای سرویس‌های اطلاعاتی کا.گ.ب و همچنین سرویس اطلاعاتی اف.اس.بی علیه منطقه زادگاه خود یعنی لاتویا جاسوسی کرد از مسکو فرار کرد.

این افسر اطلاعاتی سابق 55 ساله گفت که همچنان با چند تن از همکاران اطلاعاتی سابق خود در ارتباط است.

ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در 20 مه 2013 از هاوایی آمریکا به هنگ کنگ فرار کرد و در تاریخ 9 ژوئن با افشاگری های خود علیه این آژانس خود را به دنیا معرفی کرد.

کارپیچکو تاکید کرد:‌ کرملین پرواز برنامه‌ریزی شده اسنودن به مسکو را افشا کرد تا آمریکا را به لغو گذرنامه اسنودن تحریک کند و واشنگتن نیز در تاریخ 22 ژوئن همین کار را انجام داد.

همچنین کارپیچکو گفت که جولیان آسانژ، مدیر وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس نیز به اسنودن توصیه کرد که به روسیه برود چرا که امن‌ترین جا برای وی روسیه خواهد بود.

کارپیچکو خاطرنشان ساخت: اسنودن در یک منطقه تحت کنترل سرویس اطلاعاتی روسیه موسوم به اف. اس.بی در حومه مسکو زندگی می‌کند.

وی افزود: آپارتمان اسنودن به شدت تحت حفاظت است تا جلوی رخداد هرگونه اتفاقی برای وی گرفته شود. اسنودن هفته‌ای دوبار با مقامات اف.اس. بی دیدار می‌کند و مقدار زیادی غذا و نوشیدنی دریافت می‌کند.

این در حالی است که اخیرا اولگ کالوگین، یکی دیگر از مقامات سابق سرویس کا.گ.ب نیز فاش ساخت که روس‌ها بسیار از بابت هدایایی که اسنودن در اختیار آنها گذاشته خوشحال هستند.

کارپیچکو همچنین مدعی شد مسکو در سال 2007 اسنودن را به عنوان کاندیدای فرار از آمریکا شناسایی کرده و هنگامی که او برای سازمان سیا کار می‌کرده، پرونده‌ای را در خصوص او گشوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.