چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۱:۳۶

محمود حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیستم‌های استروتاکسی که سیستم‌های راهبر پانتوگرافیک نیز نامیده می‌شوند امروزه کاربرد وسیع‌تری در…

محمود حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیستم‌های استروتاکسی که سیستم‌های راهبر پانتوگرافیک نیز نامیده می‌شوند امروزه کاربرد وسیع‌تری در مراکز پیشرفته مغز و اعصاب جهان دارند به گونه ای که این نوع سیستم ها به جراح امکان می دهد تا بتواند با دقت هر چه بیشتر به یک نقطه و یا نقاطی از پیش تعیین شده در مغز دسترسی پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: از سیستم‌های اخیر در زمان عمل جراحی برای راهبری استفاده می‌شود که یکی از پیشرفته‌ترین آنها سیستم MKM است.

عضو انجمن مخترعین کشور و یکی از نخبگان اصفهان با اشاره به اجزای تشکیل دهنده سیستم استروتاکسی، اظهار کرد: در این سیستم که بر روی استخوان جمجمه بیمار ثابت می‌شود برای هر بیمار شامل ۳ عدد پین راهنما است.

وی سیستم استروتاکسی را به عنوان رفرنس برای ایجاد و گذراندن یک صفحه فرضی از کف مغز معرفی کرد و گفت: توسط ۳ عدد فیکساتور به سر بیمار ثابت می‌شود و فیکساتورها امکان برداشت و نصب مجدد دایره مرجع را با حفظ اطلاعات قبلی در اختیار جراح می‌گذارند.

حاجی بابایی اعلام کرد: در این سیستم صفحه LCD که برای نشان دادن تصاویر MRI و CTS طراحی شده و قلم نشانگر که بر روی یکی از دو بازوی پانتوگراف قرار دارد دارای ۴ درجه آزادی است.

وی تاکید کرد: سیستمی که برای راهبری حین عمل استفاده می‌شود و بازوی دیگر پانتوگراف محسوب می‌شود از ۴ درجه آزادی تشکیل شده و دقت عملکرد آن برای جراح بسیار مهم است.

حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه سیستم استروتاکسی برای راهبری و برداشت بیوپسی از مغز طراحی شده است، اظهار داشت: اساس استفاده از این سیستم بر این نکته است که هدف مورد نظر که به صورت مجازی در محیط خارج ایجاد شده را به صورت زنده در محیط واقعی و فضای داخل جمجمه‌ای دنبال می‌کند.

عضو سازمان مالکیت فکری ملل متحد WIPO به مزایای استروتاکسی و راهبری پانتوگرافیک اشاره کرد و بیان داشت: توانایی استفاده برای نمونه‌گیری و راهبری حین عمل، سهولت به کارگیری آن قبل و حین عمل برای بیمار و جراح، هزینه تمام شده بسیار اندک آن در مقایسه با سایر سیستم‌های موجود از جمله آنها است.

وی خاطر نشان کرد: سیستم قابل برداشت و گذاشت مکرر است و با برداشت چرخه (Circle) امکان نصب مجدد با حفظ اطلاعات قبلی وجود دارد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه سیستم استروتاکسی و راهبری پانتوگرافیک با تمام قابلیت‌های مورد نیاز به شماره ثبت اختراع ۵۵۵۰۴ ثبت شده است، گفت: هم اکنون وسیله بسیار پیشرفته دیگری در حال ساخت است.

وی اظهار کرد: این وسیله به جراح امکان بایوپسی، خروج تومور، جسم خارجی و هماتوم از داخل جمجمه بیمار را با کمترین تهاجم فراهم می‌سازد.

عضو انجمن مخترعین کشور تاکید کرد: پزشک توسط ام آر آی و یا سی تی اسکن اولیه و مشخص شدن هدف ( تومور ، جسم خارجی ، هماتوم ) اقدام به نصب چند نقطه به عنوان رفرنس بر روی جمجمه بیمار می‌کند که این نقاط تا زمان جراحی ثابت هستند.

وی اضافه کرد: این نقاط به عنوان نقاطی حیاتی برای بیمار و نقاط راهبر برای جراح به حساب می‌آیند که بعد از نصب این نقاط اقدامات ام آر آی صورت می‌گیرد.

حاجی‌بابایی در ادامه تصریح کرد: برش‌ها در ۳ صفحه اگزیال، ساجیتال و فرونتال انجام می‌شود و تعامد صفحات الزامی است و جراح دارای آزادی عمل در انتخاب صفحات مرجع و موقعیت آنها خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: بعد از انجام ام آر آی اقدام به شبیه سازی جمجمه، بافت مغز و هدف می‌‌شود و جراح می‌تواند هدف را به صورت کامل، با ابعاد حقیقی و با فواصل واقعی نسبت به جمجمه در خارج از جمجمه بیمار مشاهده، لمس و حتی این امکان برای جراح فراهم است که جراحی را از مسیرهای مختلف امتحان کند تا بهترین مسیر بدون ریسک عمل انتخاب شود.

عضو سازمان مالکیت فکری ملل متحد WIPO یادآور شد: این وسیله آزادی عملکرد جراح را در حین عمل بسیار بالا می‌برد، به طوری که جراح می‌تواند میزان برداشت تومور را به هر مقداری که نیاز است تنظیم کند و یا مسیر عمل را تغییر دهد و حتی مسیر جراحی را به صورت زنده در حین عمل، خارج از جمجمه دنبال نماید و همچنین عمل را چند جراح دیگر در نقاط دیگر تحت نظر داشته باشند.

وی دقت عملکرد بالا و درصد خطای پائین را مهم‌ترین مزیت این وسیله خواند و گفت: این وسیله به جراح امکان می‌دهد تا با در دست داشتن توپوگرافی عروق مغز از آسیب احتمالی جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *