چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه شبکه آبیاری سد چم شیر در استان کهگیلویه و بویر احمد در دست احداث است که کشاورزان استان…

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه شبکه آبیاری سد چم شیر در استان کهگیلویه و بویر احمد در دست احداث است که کشاورزان استان بوشهر نیز امید بسیار زیادی برای ساخت این سد و بهره‌مندی از آب ذخیره شده پشت این سد دارند.

بند انحرافی این سد نیز در استان خوزستان احداث در حال احداث است و با ساخت این سد و شبکه‌های آبیاری آن، 37 هزارهکتار از اراضی کشاورزی شهرستان‌های گناوه و دیلم آبیاری می‌شوند که این شبکه در 25 کیلومتری شهرستان گچساران واقع است.

حجم آب قابل ذخیره در پشت این بند انحرافی بیش از دو میلیون متر مکعب است و در این قسمت یک نیروگاه 20 مگاواتی برق آبی در 12 کیلومتری چهار راه بی‌بی‌حکمیه نیز احداث خواهد شد.

از مهمترین اهداف اصلی اجرای این طرح می‌توان به استفاده از حجم آب تخصیص یافته برای مصارف کشاورزی استان بوشهر در دشت لیراوی، تنظیم آب کشاورزی شهرستان های سردشت زیدون و هندیجان اشاره کرد و هدف ثانویه آن هم تولید انرژی برق آبی است.

بر اساس حجم آب تخصیص یافته بخشی از آب رها شده از سد چم شیر به وسیله یک بند انحرافی منحرف شده و از طریق سیستم انتقال شامل تونل و لوله به محل نیروگاه و در نهایت به شبکه آبیاری و زهکشی منتقل می شود. قسمتی دیگر نیز برای تنظیم آب کشاورزی شهرستان های سردشت زیدون و هندیجان در رودخانه رها می‌شود.

توجیه اقتصادی این سد آبرسانی به دو دشت بزرگ شمالی استان بوشهر یعنی دشت حیات داوود و دشت لیراوی است که امیدواریم در اینده نزدیک شاهد اجرای این سد باشیم.

لزوم توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز کشاورزان گناوه و دیلم

نماینده مردم بوشهر و گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: توسعه کشاورزی در شهرستان‌های گناوه و دیلم را با جدیت دنبال می‌کنیم و امیدواریم با رسیدن آب به این شهرستان‌ها شاهد تحقق اهداف مورد نظر در بخش کشاورزی باشیم.

عبدالکریم جمیری اضافه کرد: دشت حیات داوود و دشت لیراوی در شمال استان بوشهر در حال حاضر مشکل اب دارند که احداث سد چمشیر در استان کهگیلویه و سرازیر شدن اب به دشت‌های شمالی استان بوشهر می‌تواند آغازی در رونق گسترده کشاورزی در گناوه و دیلم باشد.

وی بر لزوم لزوم توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز کشاورزان گناوه و دیلم تاکید کرد و بیان داشت: از همه توان برای تسریع در اجرای پروژه‌های زیرساختی در این شهرستان استفاده خواهیم کرد و امیدواریم هر چه سریعتر شاهد رفع مشکلات به ویژه در بخش کشاوری باشیم.

نماینده مردم بوشهر و گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همه مسئولان عزمی جدی برای تسریع در اجرای سد چمشیر و شبکه های آبیاری آن دارند و ضروری است که شاهد حرکت سریعی در این بخش باشیم.

وی ادامه داد: آب یکی از مهمترین زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه است که باید تلاش کنیم تا آب مورد نیاز کشاورزان تامین شود و تولید محصولات کشاوری را در این نقطه شاهد باشیم.

تدوین مطالعات آمایشی در اجرای سد چم‌شیر

استاندار بوشهر نیز بعدازظهر سه‌شنبه در نشست بررسی وضعیت شبکه آبیاری و زهکشی سد چم شیر اظهار داشت: سد سازی در توسعه کشاوزی نقش بسیار مهمی دارد و برای توسعه زیرساخت‌های تامین و توزیع آب برای کشاورزان باید برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد.

مصطفی سالاری بر لزوم توجه به مسائل آمایشی در اجرای طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد چم شیر در مناطق گناوه و دیلم خاطرنشان ساخت: باید مشاوران توانمند در این راستا به‌کارگیری شوند تا شاهد کاهش مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی باشیم.

وی بر لزوم تلاش برای جلوگیری از بروز تعارض‌ها در اجرای این طرح تاکید کرد و ادامه داد: انجام مطالعات اجتماعی در مناطق تحت پوشش اجرای طرح ضروری است و دستگاه‌های اجرایی باید برای تسریع در اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند.

استاندار بوشهر افزود: باید تلاش کنیم تا در اجرای چنین طرح‌هایی ازانجام دوباره‌کاری جلوگیری کنیم، تاکید کرد: باید به صورت صحیح و اصولی تقسیم کار صورت بگیرد و در کارها نظم حاکم باشد و بر اساس کار کارشناسی طرح‌ها را به جلو ببریم.

وی با تاکید بر لزوم توجه به مسائل اقتصادی در تعیین الگوی کشت در این مناطق، اضافه کرد: جهاد کشاورزی باید در نحوه واگذاری اراضی منابع طبیعی در این مناطق ورود کند و برای واگذاری زمین‌ها ساز و کار مشخص تعیین شود.

پیشرفت 32 درصدی سد چمشیر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر نیز به اهمیت اجرای این پروژه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: همه دست اندرکاران اجرای این سد با تمام توان برای اجرای آن در تلاش هستند و امیدواریم در زمان مشخص شده به بهره‌برداری برسد.

شاپور رجایی از پیشرفت 32 درصدی اجرای این سد خبر داد و اضافه کرد: اجرای شبکه آبیاری و زهکشی سد چم‌شیر نقش بسیار مهمی در ابرسانی به اراضی گناوه و دیلم دارد که به زودی اجرا خواهد شد.

وی از آبرسانی این شبکه‌ها به 110 هزار هکتار اراضی تحت پوشش آن خبر داد و افزود: 36 هزار هکتار از این زمین‌ها در شهرستان‌های گناوه و دیلم واقع شده است که این سد نقش بسیار مهمی در آبرسانی به ان دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: با احداث یک سد انحرافی در پایین دست سد چمشیر و احداث یک تونل انتقال آب از این سد انحرافی، آب به شهرستان‌های گناوه و دیلم می‌رسد.

وی با اشاره به حجم بالای اعتبارات استفاده شده برای اجرای این پروژه خاطرنشان ساخت: برای ساخت سد و شبکه آبیاری و زهکشی در این منطقه بیش از یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.

اتمام شبکه اصلی آبیاری و زهکشی سد چم شیر نیازمند 8000 میلیارد ریال

مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد چمشیر با اشاره به پیش‌بینی 435 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه، گفت: برای اتمام طرح یاد شده به هشت هزار میلیارد ریال نیاز استکه امیدواریم شاهد تحقق این اعتبارات باشیم.

محسن طرزطلب با بیان اینکه تلاش داریم تا این پروژه تا سال 95 تکمیل شود، اضافه کرد: وزیر در این زمینه قول‌هایی را برای تامین مابقی اعتبار از محل فاینانس چین داده است.

وی با بیان اینکه استفاده مناسب از شبکه آبیاری سد چمشیر نیازمند احداث شبکه فرعی در کنار شبکه اصلی آبیاری است، خاطرنشان ساخت: بان کشاورزی به عنوان بانک عامل این پروژه علاقمند به عملیاتی شدن آن است.

مجری طرح شبکه آبیاری و زهکشی سد چمشیر خواستار همه دستگاه‌ها برای اجرای کامل این طرح شد و بیان داشت: 60 درصد از اراضی تحت پوشش این شبکه‌ها متعلق به منابع طبیعی است و مابقی زمین‌های مذکور سهم مردم است.

وی تاکید کرد: نیمی از زمین‌ها در شهرستان گناوه و نیمی نیز در شهرستان دیلم استان بوشهر واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.