سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۰۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن رونمایی از جدیدترین آثار منتشرشده توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) گفت: برای معرفی فرهنگ رضوی،…

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن رونمایی از جدیدترین آثار منتشرشده توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) گفت: برای معرفی فرهنگ رضوی، باید بتوانیم در سال حداقل 50 عنوان کتاب را به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشست شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدجواد جعفری دبیر جشنواره و اعضای شورا در دفتر وزیر ارشاد برگزار شد.

جنتی در ابتدای این مراسم ضمن تبریک میلاد امیرالمومنین(ع) گفت: جشنواره امام رضا(ع) که اینک در آستانه دوازدهمین دوره آن قرار داریم، یکی از گسترده‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور است که در طول 11 دوره به تدریج سیر تکاملی را طی کرده و هر سال دستاوردهای جدیدی را بر توفیقات گذشته خود می‌افزاید.

وی افزود: در جشنواره یازدهم همه کشور درگیر برگزاری آن بودند و بسیاری از مجامع شیعی در خارج کشور مشارکت داشتند و فرصت بسیار مناسبی در سایه نام مبارک امام رضا(ع) به وجود آمد تا بسیاری از پژوهشگران، فرهیختگان و هنرمندان آثار فاخر خود را عرضه کنند.

مشارکت داوطلبانه دستگاه‌ها در جشنواره امام رضا(ع) جزء نادرترین رویدادهای فرهنگی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: شور و نشاطی که در طول سال در همه استان‌های کشور شاهد هستیم همه به برکت جشنواره حضرت رضا(ع) است. این جشنواره جزء نادرترین رویدادهای فرهنگی کشور است که همه دستگاه‌ها نه بر اساس وظایف که بر اساس عقیده، باور و علاقه خود در آن تلاش می‌کنند.

جنتی، مشهد مقدس را به دلیل وجود مقدس حضرت رضا(ع) پایتخت معنوی ایران دانست و افزود: جشنواره امام رضا(ع) محلی برای عرض ارادت همه اهالی هنر، ادب، فرهنگ و پژوهش به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) است. خوشبختانه طی این مدت اقدامات خوبی انجام گرفته و بر خود لازم می‌دانم از همه دست اندرکاران به ویژه جناب آقای جعفری(دبیر جشنواره) تشکر کنم.

وی اظهار امیدواری کرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتواند خدمات ارزنده‌تری به جشنواره امام رضا(ع) ارائه دهد تا آوازه این جشنواره در تمام شهرها و حتی روستاهای کشور بپیچد، ضمن اینکه تأثیر و توسعه خود را در خارج کشور نیز داشته باشد.

جشنواره امام رضا(ع) نیاز به نهادسازی، مردمی کردن و بومی شدن دارد

جنتی در بخش دیگری از این نشست به بررسی پیشنهادهای مطرح شده پرداخت و گفت: تصور می‌کنم بایستی برخی دستاوردهای جشنواره امام رضا(ع) در طول 11 سال گذشته بازشناسی و روی آن تکیه شود؛ یکی از آن‌ها بحث «نهادسازی» است که اخیراً نیز مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران اعتکاف مطرح کردند.

وزیر ارشاد اضافه کرد: باید روی نهادسازی بیشتر کار کنیم تا فرهنگ رضوی را به غیرمسلمانان نیز معرفی کنیم. ترجمه کتاب‌های رضوی در این راستاست و باید بیشتر بدان پرداخت. در این راه، انتخاب نوع کتاب و نوع ترجمه بسیار مهم است؛ گاهی با یک ترجمه نامطلوب فرصت سوزی می‌شود.

جنتی ادامه داد: باید بتوانیم در سال حداقل 50 عنوان کتاب رضوی را به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه کنیم، در کتاب‌ها نیز مناسب است روی مناظرات و احتجاجات حضرت تأکید شود که راه مقابله با جریان‌های سلفی است. البته از دوبله فیلم و سریال هم نباید غافل شد، چرا که به کمک آنها بهتر می‌توان فرهنگ را منتقل کرد.

پیشنهاد تولید «مستند از مدینه تا مرو» به زبان بین المللی

وی جشنواره امام رضا(ع) را در فرهنگ‌سازی و جریان سازی فرهنگی موفق دانست و مسیر نهادینه شدن جشنواره را طولانی توصیف کرد.

به گفته وزیر ارشاد، در بحث سبک زندگی که مورد توجه رهبر معظم انقلاب است، باید با استفاده از سیره رضوی جلو رفت. در بحث اقتصاد هم که آقا امسال مطرح کردند، می‌توان از سیره حضرت رضا(ع) بهره برد.

جنتی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ان‌شاءالله کار مطالعاتی «مستند از مدینه تا مرو» را که مسیر هجرت امام رضا(ع) است، انجام می‌دهیم تا بر اساس آن یک مستند به زبان بین المللی ساخته شود.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: باید از روح بلند حضرت رضا(ع) الهام بگیریم و از ایشان استمداد بطلبیم تا عنایاتشان نصیب حال ما شود، انشاءالله.

تجلیل از فعالان فرهنگ رضوی و رونمایی آثار جدید انتشارات بنیاد امام رضا(ع)

در پایان این نشست از سردار عبدالرضا آزادی، احمد کریمی اصفهانی، جلال درخشه، محمدعلی ندایی، حجت‌الاسلام سید لطف‌الله سپهر و سیدسعید سرایی به عنوان فعالان فرهنگ رضوی تجلیل شد.

همچنین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جدیدترین آثار منتشرشده توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) رونمایی شد.

کتاب‌های رویای هشتم، رایحه رضوی و مجموعه تفسیری امام رضا(ع) تازه‌ترین عناوین منتشر شده توسط بنیاد امام رضا(ع) است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.