جمعه، ۳۰ خرداد ۹۳ - ۰۳:۱۳

به گزارش خبرنگار مهر، سالن پردیس سینما بهمن سنندج شامگاه پنج شنبه محل برگزاری مراسم رونمایی از شش عنوان کتاب و بزرگداشت هنرمند…

به گزارش خبرنگار مهر، سالن پردیس سینما بهمن سنندج شامگاه پنج شنبه محل برگزاری مراسم رونمایی از شش عنوان کتاب و بزرگداشت هنرمند برجسته کردستان عباس کمندی که یکم خردادماه امسال از میان ما رخت بربست، بود.

انتشارات کالج کردستان غرفه ای را برای توزیع شش کتاب تازه منتشرشده از عباس کمندی اختصاص داده بود وبیشتر شرکت کنندگان در این مراسم قبل از ورود به سالن  ابتدا اقدام به خرید این کتاب ها می کردند و سپس گام در محل برگزاری مراسم می نهادند.

با وجود اینکه ساعت برگزاری مراسم در بنرها و کارت های دعوت 15 و 30 دقیقه قید شده بود ولی مردم علاقمند به این هنرمند نام آور از ساعت 15 در سالن حضور یافته بودند به طوریکه ساعت 15:30 دیگر صندلی خالی در سالن وجود نداشت.

سالن پردیس سینما بهمن سنندج بندرت از زمان افتتاح آن تاکنون چنین ازدحامی را به خود دیده بود، تعدادی از شرکت کنندگان  در این مراسم به دلیل نبود جا روی پلکان های اطراف ردیف های صندلی ها نشستند و عده زیادی هم ایستاده مراسم را تاپایان دنبال کردند.

 این مراسم نیز هم چون روال همیشگی تمامی برنامه ها با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و بعد از آن کلیپی از مراسم تشییع جنازه پیکر عباس کمندی پخش شد که منجر به جاری شدن اشک از چشمان تعداد زیادی از دوستداران این هنرمند شد .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها مدیری  بود که در این مراسم سخنرانی کرد و مابقی برنامه مختص ارائه مطالب و گفته های هنرمندان، دوستان ونزدیکان مرحوم عباس کمندی بود.

عدنان برزنجی مدیرموسسه زبان کردی راژه، پیام کمیته برگزار کننده این مراسم را قرائت کرد،که  در بخشی از این پیام  اشاره شده بود که یک هفته قبل از مرحوم شدن عباس کمندی قرار بود طی مراسمی از شش کتاب منتشر شده وی رونمایی شود، که متاسفانه با مرگ نابهنگام او  این امر محقق نشد ولی خوشبختانه توانست آثارش را قبل از فوت ببیند.

در قسمت بعدی این برنامه پانلی متشکل از اساتید و پیشکسوتان عرصه هنر اسعد اردلان ، قطب الدین صادقی ، بختیار سجادی ، شهرام علی محمدی ، صدیق تعریف و کلثوم عثمان پور تشکیل شد و هر کدام از این افراد در خصوص شخصیت و هنر عباس کمندی سخنانی را بیان کردند.

آثار عباس کمندی چراغ راهنمایی برای سرمایه های فرهنگی کردستان است

اسعد اردلان یکی از اساتید دانشگاه کردستان که مدیریت پانل را هم برعهده داشت، گفت: این مراسم علاوه بر بزرگداشت و گرامیداشت یاد عباس کمندی،فرصت ارزشمندی برای دقت و توجه بیشتر به آثار تولید و منتشر شده این هنرمند است.

وی عنوان کرد: فردی که قابلیت ایجاد تولیدات فرهنگی دارد سرمایه فرهنگی محسوب می شود و باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه کردستان سرمایه های فرهنگی زیادی دارد که با مرگ عباس کمندی تمام نمی شود و آثار به جا مانده از این هنرمند که نشان از قابلیت ها وتوانمندی های او است همواره چراغ و راهنمای سایر سرمایه های این استان خواهد بود.

این استاد دانشگاه کردستان افزود: سرمایه فرهنگی زمینه اجتماعی رشد سرمایه های اجتماعی را هم فراهم می کند و بنابراین از این لحاظ بسیار حائز اهمیت است.

اردلان عنوان کرد: کسب منزلت اجتماعی هنرمندان که در نتیجه فعالیت ها و کارهای حرفه ای آنها ایجاد می شود منجر به قدرت اجتماعی و در نتیجه توسعه انسانی می شود.

وی اظهار داشت: بنابراین برای توسعه انسانی سرزمین خود باید از سرمایه های فرهنگی نهایت استفاده و بهره برده شود.

کار عباس کمندی در موسیقی مایه سربلندی اجتماعی است

قطب الدین صادقی نیز بیان کرد: عباس کمندی دوران کودکی تلخ و سختی داشت و می توان سپری کردن  این مرحله از زندگی اش را بزرگترین هنر زندگی او دانست چراکه از شرایط اقصادی واجتماعی پایینی خود را بالاکشید.

وی با بیان اینکه کمندی هنرمندی اصیل بود که هیچ گاه کار ترجمه ای و به عبارتی از هیچ شخصی تقلید نکرد،اظهارداشت: خطرکردن و روی پای خود ایستادن نیز از کارهای بزرگ و ارزشمندی است که کمندی در طول عمر خود انجام داد.

این نویسنده وکارگردان مطرح کشور بیان کرد: نبود امنیت کاری در این منطقه موجب شده بود عباس کمندی در بعضی جاها و شرایط کوتاه بیاید.

صادقی اظهارداشت: کمندی در رشته های مختلف هنر اعم ازسرودن شعر، نویسندگی،نقاشی، دوبله، نمایش نامه نویسی فعالیت داشت ولی ای کاش تمام توان و انرژی خود را به موسیقی اختصاص می داد.

وی با اشاره به اینکه  عباس کمندی در موسیقی کار مهم وارزشمندی انجام داد،عنوان کرد:  کارهای موسیقی این هنرمند برجسته از تمامی فعالیت های هنری دیگر او بهتر و حرفه ای تر است.

وی اظهارداشت: کار عباس کمندی در موسیقی حرفه ای و مایه سربلندی اجتماعی است.

عباس کمندی در حوزه موسیقی به درستی جایگاه خود را یافته بود

یکی از خوانندگان ونوازندگان کرد مطرح موسیقی کشور هم در این مراسم با اشاره به اینکه یکی از علت های ماندگاری هنر در هررشته ای چند لایه بودن آن است، گفت: شعر در موسیقی آکادمیک جنبه های علمی و چند لایه دارد.

صدیق تعریف عنوان کرد: عباس کمندی در انتخاب شعرها برای موسیقی های خود بسیار عالی عمل می کرد و در حوزه موسیقی به درستی جایگاه خود را یافته بود.

وی ادامه داد: چه بسا انسان های هوشمند زیادی به دلیل عدم مدیریت و شناسایی توانمندی های آنها  در مسیر دیگری که دور از استعدادهایشان بوده است، قرار گرفته اند.

این نوازنده مطرح موسیقی کشور افزود:  یکی از نیازهای ضروری جامعه ما پرداختن گسترده به مباحث ذکر شده است و انتظار می رود نشست ها و هم اندیشی هایی در این راستا برگزار شود.

یکی از اساتید دانشگاه کردستان نیز گفت: رمان نویس درجه سه در کشوری مانند فرانسه تا آخر عمر خود وخانواده اش از حق چاپ اثرش بهره می برند و این درحالی است که هنرمند درجه یک کشور ما از نظر مالی همواره در مضیقه است.

وی ادامه داد: اگر هنرمندان کشور ما به سختی مایحتاج ضروری زندگی خود را تامین می کنند در صورتیکه هنرمندان سایرکشورها اصلا دغدغه مالی ندارند حاکی از وجود مشکل و نقض در سیستم مدیریتی است که باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 1711 میلادی حق چاپ را برای هنرمندان دنیا قائل شدند،بیان کرد: متاسفانه در کشور ما به حق چاپ توجهی نمی شود و این امر در ایجاد شرایط و وضعیت نامناسب مالی آنها بسیار تاثیرگذار بوده است.

پانل دوم این مراسم هم با حضور فعالان عرصه فرهنگ و هنر عدنان برزنجی، جمال احمدی آیین، رحیم لقمانی و رضا زینالی تشکیل شد و هر یک از این افراد در خصوص آثار کمندی مطالبی را بیان کردند.

جلال ملکشاه یکی از شاعران برجسته کرد و از دوستان نزدیک عباس کمندی هم در این مراسم به پشت تریبون رفت و گفت: به اندازه 50 سال با کمندی  خاطره دارم و از دوران کودکی با هم دوست و رفیق بودیم.

وی یکی از شعرهای خود را که در سال 60 برای دوستش عباس کمندی نوشته و تقدیمش کرده بود بار دیگر برایش خواند ولی اینبار به روح  رفیقش تقدیم کرد.

سیمین چایچی و افشین محمدی نیز از دیگر شعرای حاضر در این مراسم بودند که قطعه هایی از اشعار خود را قرائت کردند.

یکی از دختران عباس کمندی نیز در این مراسم شعری در رثای پدرش خواند و سپس  ازتمامی دست اندرکاران برگزاری این مراسم قدردانی کرد و گفت: پدرم متعلق به تمامی مردم کرد بود و در تمامی سال های عمرش با علاقه در حوزه هنر کار کرد و به راستی عشق وعلاقه و استعداد ،پدرم را به مسیر هنر کشانده بود.

در این مراسم از تابلوی خیابانی در سنندج(میدان حجاب تا پارک کودک) که به نام عباس کمندی نامگذاری شده بود توسط شهردار،رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سنندج و جلال ملکشاه رونمایی شد.

رونمایی از شش عنوان کتاب عباس کمندی شامل کوچه باغ گل یاس، زهر افعی، سارال، حماسه سنجرخان، پس کوچه های سنندج، هه وارگه ی هه وار توسط جلال ملکشاه انجام شد.

به گفته مدیرمسئول انتشارات علمی کالج کردستان 16 هزار جلد از این 6 عنوان کتاب استاد کمندی منتشر شده است.

شهرداری سنندج یک هزار و 200 جلد،اداره کل امورکتابخانه های کردستان 300 جلد و سازمان نظم مهندسی ساختمان کردستان نیز 120 جلد را در همین مراسم خریداری کردند.

این مراسم که تا ساعت 22 به طول انجامید  با تجلیل از خانواده مرحوم عباس کمندی و تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم بزرگداشت به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.