سه شنبه، ۰۴ شهریور ۹۳ - ۰۷:۲۶

برای اولین بار در کشور سامانه اطلاع رسانی هوشمند وضعیت آب و هوایی و پیش‌بینی وضعیت جوی در کاشمر با حضور جمعی از…

برای اولین بار در کشور سامانه اطلاع رسانی هوشمند وضعیت آب و هوایی و پیش‌بینی وضعیت جوی در کاشمر با حضور جمعی از مسئولان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، مدیرکل اداره هواشناسی خراسان رضوی در حاشیه این مراسم که در محل سالن کنفرانس دانشگاه آزاد برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: اداره کل هواشناسی خراسان رضوی با تعاملی که با سایر دستگاه‌های مختلف به لحاظ فناوری اطلاعات داشت اقدام به طراحی و اجرای سامانه هوشمند اطلاع رسانی رضوی و پیش‌بینی آب و هوایی کرد.

مجید حبیبی بیان کرد: این سامانه در شرایط مختلف از پایداری بالایی برخوردار است.

وی، دریافت اطلاعات از مرکز هواشناسی و گذاشتن آنها در اختیار کاربران با سرعت و دقت بالا را از ویژگی‌های این سامانه دانست و افزود: این سامانه با نام هوای رضوی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد.

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی با اشاره به اینکه این سامانه طی شش ماه آماده‌سازی شده است، ادامه داد: سیستم پشتیبان این سامانه کاملا ایرانی است.

حبیبی اظهار کرد: اگرچه در حال حاضر این سامانه از طریق اینترنت به روز رسانی می‌شود اما با همکاری اداره مخابرات درصدد هستیم از پهنای اینترنت خارج و از پهنای مخابرات استفاده شود.

وی، این سیستم را قابل ارتقاء دانست و گفت: سایر استان‌ها هم می‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

حبیبی به سیستم تهک یا سیستم ترویج هواشناسی کشاورزی که این هم برای اولین بار در سطح کشور رونمایی شد اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه خراسان رضوی قطب کشاورزی در کشور است، این سیستم، طراحی و راه اندازی شد. سیستم تهک می‌تواند در اطلاع رسانی و کاهش خسارت ناشی از اتفاقات تأثیرگذار باشد و در میزان تولید و بالا بردن راندمان کشاورزی موثر است.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن این سامانه را به مرحله اجرا بگذاریم و بتوانیم با کاربران نهایی که کشاورزان هستند مستقیمأ ارتباط برقرار کنیم و از این طریق اطلاعات و وضعیت‌های مختلف آب و هوایی را در اختیارشان قرار دهیم. در گذشته از نمونه‌های خارجی این سامانه استفاده می‌شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.