جمعه، ۲۵ مهر ۹۳ - ۰۷:۱۷

از نخستین دستگاه چاپگر بریل ملی در اصفهان رونمایی شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، سعید صادقی، مدیرکل بهزیستی…

از نخستین دستگاه چاپگر بریل ملی در اصفهان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، سعید صادقی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در آیین رونمایی از نخستین دستگاه چاپگر بریل ملی اظهار کرد: رونمایی از چاپگر بریل که توسط شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفته می‌تواند حداقل 20 میلیون تومان نسبت به مدل مشابه خارجی، صرفه جویی ارزی داشته باشد.

وی تاکید کرد: امیدوارم نمایندگان مجلس و بنیاد ملی نخبگان از این گونه فعالیت‌ها و خلاقیت‌ها و کارآفرینی‌ها که می‌تواند در تولید وسایل کمک توانبخشی و ارتقای کیفیت زندگی نابینایان و معلولان موثر باشد، حمایت کند.

صادقی با بیان اینکه در حوزه معلولین نیازمند تولید دانش، اختراع و ابتکار هستیم، اظهار کرد: از همه نخبگان و روشندلان تقاضا می‌کنم تا با پیشنهادها و انتقادهای سازنده کمک کنند تا یک بهزیستی نوینی را پایه گذاری کنیم. بهزیستی‌ای که بر اساس تعامل، احترام متقابل، مشارکت جامعه هدف و به کارگیری تمام ظرفیت‌ها و منابع موجود در استان اصفهان بتواند تحول ایجاد کند.

وی افزود: امیدوارم این جلسه رونمایی از چاپگر بریل بتواند یک گام بلند در نیل به توانمندسازی معلولان باشد. در حال حاضر 6500 نفر نابینا و کم بینا تحت پوشش خدمات مستمر و یا غیر مستمر بهزیستی استان اصفهان هستند.

وی با بیان اینکه معلولان مطالبات خاص خود را دارند، افزود: غفلت و نادیده گرفتن نیارهای این قشر باعث خسارت‌های مادی و کاهش خودباوری این قشر می‌شود. همچنین عزت نفس آنها را پایین و مشکلاتی در توانمندسازی این افراد بوجود خواهد آورد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان اضافه کرد: قانون حمایت از معلولان با ویرایش جدید در راه مجلس است و امیدواریم این قانون تنها در قالب الفاظ و کلمات نگنجد زیرا پشتوانه و ضمانت اجرایی هر قانونی مهمتر از قانون است.

صادقی با بیان اینکه روز نابینایان (عصای سفید) را باید سمبلی برای یادآوری این موضوع دانست که روشندلان نیز به عنوان یک شهروند با حقوق برابر مطرح هستند، ادامه داد: در استان 40 سازمان مردم نهاد (NGO) حامی معلولان وجود دارد و برخی از این NGOها را خود معلولین تشکیل داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در استان اصفهان و در کشور مشاور امور معلولان استاندار از بین معلولان انتخاب شده که این فرد را NGOها معرفی کرده‌اند.

سید مرتضی نیکزاد، مدیر مسوول بنیاد فرهنگی و قرآنی روشندلان نیز اظهار کرد: تا به امروز منابع علمی، فرهنگی، قرآنی و آموزشی برای نابینایان در سراسر کشور توسط دستگاه‌های چاپگر بریل وارداتی، چاپ و منتشر می‌شد این کار باعث از دست رفتن منابع ارزی قابل توجهی از کشور می‌شد.

وی افزود: همچنین این قضیه وابستگی‌های زیادی به وجود می‌آورد، به گونه‌ای که هر زمان چاپگر دچار مشکل می‌شد، روزها و حتی ماه‌ها باید منتظر می‌ماندیم تا قطعات یدکی وارد شوند و خوشبختانه امروز یکی از شرکت های دانش بنیان با حدود یک سال فعالیت شبانه روزی توانست نخستین چاپگر بریل را در کشور تولید کند.

هم چنین در این مراسم، شقایق حق جو، رییس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان خاطرنشان کرد: آن چه در توان بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری باشد برای حمایت از طرح انجام خواهیم داد تا این چاپگر به تولید انبوه برسد و بتواند در رفع نیازهای داخلی و حتی رفع مشکلات نابینایان سایر کشورها کارساز شود.

به گزارش ایسنا، این چاپگر با نام تجاری چاپگر بریل دارکوب توسط شرکت صنعت نما در طول یک سال ساخته و در این مراسم با حضور نمایندگان، مدیران، مسئولان و روشندلان رونمایی شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.