یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۹:۲۷

به گزارش خبرنگار مهر، علی باقرزاده یکشنبه شب در شورای آموزش و پرورش فارس افزود: دیگر امکان آموزش کلاسی مانند گذشته وجود ندارد…

به گزارش خبرنگار مهر، علی باقرزاده یکشنبه شب در شورای آموزش و پرورش فارس افزود: دیگر امکان آموزش کلاسی مانند گذشته وجود ندارد و هر تشکل مردم نهاد و دستگاهی که مایل باشد می تواند در حوزه سوادآموزی همکاری کند.

وی گفت: در کشور ما تعداد زیادی افراد که دو سوم آنها خانم محسوب می شوند جویای کار هستند و اگر هر یک از این افراد جویای کار به هشت نفر از بی سوادان کشور آموزش دهند فرصت خوبی برای ایجاد شغل به وجود می آید.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان کرد: اسنادی که منتشر شده نشان دهنده آن است که آموزش و پرورش اولویت از روی باور عینی یا همراهی با رویکرد جهانی اولویت کشورها معرفی شده است.

باقرزاده اظهار کرد: میزان توجه به آموزش و پرورش مسائل مختلفی را دنبال می کند که یکی از آن ها میزان سرمایه گذاری در این حوزه است و رابطه مستقیم این سرمایه گذاری با جریان توسعه را به خوبی می توان لمس کرد.

وی گفت: کشورهای آفریقایی به ویژه کشورهای حوزه آفریقای سیاه با دارا بودن 15 درصد دانش آموزان جهان فقط 2.4 درصد منابع آموزشی را در اختیار دارند ولی کشورهای آمریکای شمالی با کمتر از 10 درصد دانش آموزان جهان بیش از نیمی از منابع آموزشی را به خود اختصاص داده اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: کشورهای جنوب و جنوب غرب آسیا با 28 درصد جمعیت دانش آموزان هفت درصد میانگین منابع آموزشی و کشورهای لاتین با 9 درصد دانش آموزان هشت درصد منابع را در اختیار دارند.

باقرزاده عنوان کرد: در بین کشورهای جهان ایالات متحده بزرگ ترین سرمایه گذار در آموزش و پرورش شناخته شده و میزان سرمایه گذاری حدود 45 کشور آفریقایی در این بحث کمتر از سرمایه گذاری کشورهایی چون فرانسه است.

وی اظهار کرد: در کشورهایی که عمده سرمایه گذاری را در آموزش و پرورش دارند، یک سوم منابع آموزشی خود را به ابتدایی اختصاص داده اند و در بعضی کشورها نیمی از منابع به مقطع ابتدایی و مابقی به دیگر مقاطع اختصاص یافته است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با عنوان اینکه کشورهایی که بالاترین سرمایه گذاری را در آموزش و پرورش دارند بالاترین تولید علمی را به خود اختصاص داده اند، گفت: کشور آمریکا با 480 هزار رکورد علمی بالاترین رتبه تولید علم را در دنیا دارد که کشور دیگری با رتبه 240 هزار بعد از آن قرار گرفته و فاصله بین رتبه نخست و رتبه دوم زیاد است.

باقرزاده افزود: ایران با 19 هزار رکورد علمی رتبه 16 تولید علم را دارد که این از عوارض کم گذاشتن برای آموزش است.

وی گفت: 801 میلیون نفر بزرگسال و 250 میلیون نفر کودک در دنیا از آموزش بی بهره اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: نبود آموزش در کشورها باعث خاموشی مردم آن ها و بی توجهی شان نسبت به رخدادهای اطرافشان می شود.

باقرزاده با بیان اینکه کشورها در حوزه آموزش و پرورش به فکر مکانیزم های جبرانی سوادآموزی افتاده اند تا سه نتیجه از آن حاصل کنند، گفت: اگر آموزش حق اولیه و بدیهی افراد است آن را در جریان سوادآموزی به آن ها برگردانند، زمینه مشارکت در همه امور را برای افراد و برابری فرصت های رویش و رشد استعداد آنها را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه تاثیر مسئله آموزش در اقتصاد و فرهنگ بسیار برجسته است، گفت: نتایج بعضی از پژوهش های داخل کشور نشان دهنده آن است که افرادی که حداقل تا دوره متوسطه تحصیل می کنند یک دهه بیشتر از بقیه عمر می کنند و درآمدافرادی که تا پایان دوره متوسطه تحصیل می کنند، 27 درصد بیشتر از افرادی با تحصیلات کمتر است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تاکید کرد: تحقق اهداف خیلی از دستگاه ها به ارتقا سطح اطلاعات مردم گره خورده است و خیلی از کشورها سوادآموزی را به عنوان مکانیزم جبرانی می بینند و سوادآموزی بزرگسالان را از زاویه ارتقای سطح علمی ودر دیگر مقوله ها در دستور کار دارند.

باقرزاده بیان کرد: 20 درصد جمعیت غیرمحصل کشور ما خواندن و نوشتن نمی دانند، 20 درصد جمعیت غیرمحصل کشور در حد ابتدایی تحصیلات دارند، حدود 17 درصد جمعیت کشور نیازمند توسعه و تحکیم سواد تشخیص داده شده اند، نیمی از جمعیت غیرمحصل بزرگسال ما در معرض آموزش نبوده اند، 83 درصد کشاورزان و بهره برداران کم سواد و بی سواد هستند و 90 درصد سرپرست خانوار خانواده های محروم از سواد بی بهره اند.

وی افزود: بی سوادی دلیل دو سوم حادثه های جاده ای منجر به مرگ کشور است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با عنوان اینکه بعد از مطالعه 41 کشور به سه محور مشترک در تجارب سوادآموزی موفق رسیده ایم، گفت: مدیران این کشورها به اراده قاطعی در بحث سوادآموزی رسیده اند که در نتیجه آن بسیج امکانات و منابع رخ داده است و در تمام برنامه های موفق دنیا به نیازهای جامعه هدف توجه کرده اند و سوادآموزشی را با شغل فرد گره زده اند به شکلی که حتما سوادآموزی منجر به ارتقا و بهبود درآمد فرد شده است.

باقرزاده با بیان اینکه وضعیت سوادآموزی در هر استان کشور متفاوت است، گفت: هر استان باید متناسب با وضعیت استان خود در این زمینه برنامه ریزی کند.

وی با اشاره به اینکه 2.5 میلیون دانش آموز در کشور دارای اولیای بی سواد و کم سواد هستند، عنوان کرد: بین مهارت ها و سطح سواد والدین  با موفقیت های شغلی و تحصیلی دانش آموزان ارتباط مستقیمی وجود دارد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: برای شتاب بخشی به وضعیت سوادآموزی در استان فارس طرحی تدوین شده است.

باقرزاده بیان کرد: تا پایان برنامه پنجم توسعه فاصله چندانی نداریم و باید برای محقق کردن ریشه کنی بی سوادی تلاش کنیم.

وی گفت: در استان فارس 540 هزار نفر اعلام کرده اند که خواندن و نوشتن بلد نیستند و 640 هزار نفر فقط در حد ابتدایی تحصیلات دارند و 90 هزار نفر زیر 50 سال در استان فارس پالایش شده اند که تعدادی باسواد شده و عده ای نیز از رده سنی جامعه هدف خارج شده و 80 هزار نفر باقی مانده اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: تا پایان سال تحصیلی، یعنی تا پایان نیمه اول سال 94، به هر تعداد افرادی که در استان فارس تحت پوشش سوادآموزی بروند، منابع را تامین می کنیم و اعتبار لازم را در اختیار می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.