پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۵۹

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک چهارشنبه طی سخنرانی…

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین دهقانی سفیر و سرپرست نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک چهارشنبه طی سخنرانی در نشست بحث آزاد شورای امنیت سازمان ملل پیرامون عدم اشاعه هسته‌ای و اجرای قطعنامه 1540 این شورا مبنی بر جلوگیری از دسترسی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های کشتار جمعی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعتقاد راسخ به لزوم انجام تدابیر لازم برای جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی در چارچوب حقوق بین‌الملل، بر این باور است که تلاش‌های جاری برای رفع تهدید دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی، نباید توجه ما را از تهدید واقعی که همانا وجود هزاران سلاح هسته‌ای در زرادخانه‌های کشورهای دارنده آنها است، منحرف سازد.

دهقانی افزود: یکی از مهمترین نقاط ضعف قطعنامه مذکور که برخی کشورها از جمله کشور اینجانب در زمان تصویب به آن اشاره کرد، سکوت قطعنامه 1540 در رعایت الزامات خلع سلاح و همچنین عدم شناسایی ارتباط بین عدم اشاعه و خلع سلاح بوده است.

وی گفت: در همین ارتباط لازم است توجه ویژه‌ای صرف جامعیت چنین اسنادی شود، به ویژه در منطقه حساس خاورمیانه با حضور رژیم اسرائیل که سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی آن نه تنها کشورهای منطقه را تهدید می‌کند، بلکه تاکنون مانعی در به ثمر نشستن تلاش‌ها برای ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی بوده است.

دهقانی با تاکید بر مفاد پیمان‌های بین‌المللی ناظر بر موضوع سلاح‌های کشتار جمعی، اظهار داشت: ما قویا اعتقاد داریم تلاش‌های جاری برای جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به این قبیل سلاح‌ها نبایستی به هیچ وجه بهانه‌ای برای اعمال محدودیت علیه کشورها و مانع همکاری‌های بین‌المللی در استفاده از اینگونه مواد، تجهیزات و تکنولوژی برای مقاصد صلح‌آمیز شود، زیرا حق مسلم کشورها تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی از پیمان‌های عمده بین‌المللی کاملا خود را نسبت به هدف از بین بردن کامل تمامی این سلاح‌ها متعهد می‌داند و در این راستا قوانین داخلی لازم در تضمین جلوگیری از دستیابی گروه‌های تروریستی به مواد و تکنولوژی مربوطه را تصویب کرده است.

وی گفت: ایران گزارش‌های درخواست شده بر اساس قطعنامه 1540 را ارائه کرده و همچنان به حمایت از قطعنامه‌های صادره از سوی مجمع عمومی در این خصوص ادامه می‌دهد.

دهقانی همچنین در این جلسه در پاسخ به اتهامات بی اساس سفیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: مایلم به اطلاع حضار محترم در جلسه برسانم رژیم اسرائیل به عنوان حکومتی تروریستی و مسئول اقدامات بی شمار تروریستی نمی‌تواند و اجازه ندارد تا انگشت اتهام علیه دیگران دراز کند و در واقع چنین روشی صرفا تلاشی برای انحراف اذهان عمومی از سیاست‌های خشونت آمیز و افراطی این رژیم ارزیابی می‌شود. شبکه ترور این رژیم مرتکب فهرستی از عملیات مرگبار در سراسر جهان از جمله قتل دانشمندان بی گناه ایرانی است که صرفا برای میهن خود خدمت میکرده‌اند و این رژیم همچنان به تهدیدات خود برای  کشتار بیشتر ادامه می‌دهد.

سفیر کشورمان افزود: لازم است جامعه بین‌المللی در وهله اول نسبت به توقف چنین اقدامات بیشرمانه تروریستی که توسط این رژیم حمایت می‌شود و اکنون نماینده آن با طرح ادعاهای واهی سعی در جلوگیری از آشکار شدن واقعیت دارد، کند. این رژیم در طول 65 سال گذشته عامل بیش از 10 جنگ در منطقه بوده است و تنها رژیمی است که در منطقه مسلح به سلاح‌های کشتار جمعی است. این رژیم تاکنون از پذیرش کلیه پیمان‌های مربوط به منع سلاح‌های کشتار جمعی سرباز زده و تنها مانع ایجاد منطقه عاری از این سلاح‌ها است.

وی ادامه داد: رژیمی که تاکنون به تاسیسات صلح آمیز هسته‌ای دو کشور در منطقه حمله کرده که یک مورد از آنها توسط شورای امنیت نیز شدیدا محکوم شده است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.