دوشنبه، ۱۹ آبان ۹۳ - ۰۷:۰۰

به گزارش میهن پست – رکورد حاکم بر بازار مسکن بالاخره بر نرخ اوراق تسهیلات مسکن فرابورس تاثیر گذاشت و قیمت آن را…

به گزارش میهن پست – رکورد حاکم بر بازار مسکن بالاخره بر نرخ اوراق تسهیلات مسکن فرابورس تاثیر گذاشت و قیمت آن را به زیر ۹۰ هزار تومان کشاند.

نرخ اوراق تسهیلات مسکن این روزها رو به کاهش گذاشته است و به نظر می رسد رکورد بازار مسکن بر قیمت اوراق تاثیرگذار بوده است، به طوری که نرخ این اوراق که طی ماه های اخیر کمتر از ۹۰ هزار تومان نبوده است، روز گذشته به زیر ۹۰ هزار تومان رسید.

براساس آمارهای منتشر شده قیمت هر ورقه امتیاز تسهیلات مسکن دیروز بین ۰٫۲ تا ۲٫۵ درصد کاهش یافت و اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۱ با کاهش ۲٫۵ درصدی به نرخ ۸۸۶ هزار و ۶۹۰ ریال رسید.

برخی تحلیلگران بازار سرمایه مطرح می‌کنند که اقدامات صورت گرفته برای خروج بازار این اوراق از سفته بازی نرخ اوراق تسهیلات مسکن را کاهش داده و از سوی دیگر برخی نیز عنوان می کنند که با توجه به طولانی شدن رکود حاکم بر بازار مسکن کشور و بی توجهی بازارا مسکن به اقدامات دولت برای خروج این بازار از رکود، نرخ اوراق کاهش یافته است.

این تحلیگران مطرح می کنند در صورتی که بازار مسکن کشور از رکود خارج شود، نرخ اوراق مجددا افزایش خواهد یافت.

حدود دوماه پیش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به شدت افزایش یافته بود و قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در فرابورس تا مرز ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده بود و با اقدامات صورت گرفته از افزایش بیشتر نرخ آن جلوگیری بعمل آمد.

در حال حاضر اوراق تسهیلات مسکن به عنوان تنها کمک هزینه برای افرادی که می خواهند خانه دار شوند، مطرح است و به اعتقاد برخی از تحلیلگران بازار مسکن کاهش قیمت خرید این اوراق می تواند به عنوان یکی از عوامل محرک بازار مسکن کشور باشد.

برخی از فعالان بازار سرمایه می گویند که ممکن است بازار تمایل بیشتری برای کاهش قیمت اوراق از خود نشان ندهد؛ به این دلیل که دارندگان آن با توجه به اینکه اوراق را با قیمت‌های بالا خریداری کرده اند حاضر به فروش آن به قیمت های کمتر نباشند. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه دارندگانی که قبلا در بانک مسکن سپرده گذاری کردند و به این سپرده هایشان این امتیاز تعلق گرفته است، این اوراق را به نسبت شرایط بازار عرضه می کنند.

فرابورس و بانک مسکن تاکنون جلسات متعددی را برای یافتن راهکارهای جلوگیری از سفته بازی اوراق در فرابورس برگزار کرده اند و تدابیری را اندیشیده اند.

بررسی وضعیت قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن از آغاز انتشار آن در آبان ماه سال ۸۹ تاکنون نشان می دهد که قیمت هر برگه اوراق در مهر ماه همان سال در بازار غیررسمی حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بود، در اصل در آن زمان این اوراق در فرابورس معامله نمی شد و نرخ مجموعه اوراق وام مسکن در این بازار حدود ۵۰۰ هزار تومان بود.

پس از اینکه اوراق رسما در فرابورس عرضه شد نرخ ۹۰ هزار تومانی اوراق به ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان تقلیل یافت و حتی نرخ اوراق به ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان نزول کرده بود، اما پس از تصمیمات جدید به اعتقاد فرابورسی ها به دلیل افزایش تقاضای واقعی، کاهش زمان خرید وام، کاهش عرضه در برخی از ماه ها و افزایش میزان وام قیمت دوباره بالا رفت و البته در چند روز اخیر با کاهش محسوسی همراه شد.

تاکنون شورای عالی بورس، سازمان بورس، فرابورس و بانک مسکن برای تقویت بخش عرضه اوراق جلساتی را برگزار کرده اند، اما در نهایت این شورای پول و اعتبار و بانک مسکن است که تعیین کننده وضعیت و ضمانتهای اجرایی سیاست های اتخاذ شده دراین زمینه می باشد.

بر اساس جدیدترین آمارهای فرابورس ایران، حدود ۵۰۰ هزار نفر با استفاده از ساز و کار اوراق تسهیلات بانک مسکن تاکنون صاحب خانه شده اند و تمام معاملات در این بخش یعنی ۱۰۰ درصد به استفاده از وام منجر می شود و دیگر معاملات مازاد در این بخش وجود ندارد.

با محدویت‌های اعمال شده در فرابورس دیگر کسی نمی تواند به خرید اوراق با دید سرمایه گذاری بنگرد و در عین حال حجم خرید برای هر کد معاملاتی محدود شده و مدت زمان نگهداری اوراق دو ماه در نظر گرفته شده است و دیگر معاملات ثانویه ای در کار نیست، با این وجود باز هم قیمت وام مسکن کاهش نیافته است.

منبع:mehrnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.