یکشنبه، ۲۹ تیر ۹۳ - ۰۲:۱۷

به گزارش خبرگزاری مهر، دوره مسئولیت کاترین اشتون در پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اکتبر سال جاری میلادی به پایان می…

به گزارش خبرگزاری مهر، دوره مسئولیت کاترین اشتون در پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اکتبر سال جاری میلادی به پایان می رسد و وی باید جای خود را به فرد دیگری بدهد اما با این وجود کشورهای 1+5 خواهان آن هستند که وی همچنان به عنوان مسئول این گروه هدایت مذاکرات با ایران را در اختیار داشته باشد.

در همین رابطه امروز جمعه یک دیپلمات غربی اعلام کرد که اشتون همچنان این سمت را به رغم خداحافظی از اتحادیه اروپا در اختیار خواهد داشت.

قرار بود در نشست هفته گذشته اتحادیه اروپا مسئول جدید سیاست خارجی این اتحادیه انتخاب شود اما گویا در این نشست تصمیمی در این رابطه اتخاذ نشده است.

در این میان، در حالیکه اغلب رسانه ها از شانس بالای “فدریکا موگرینی” وزیر امور خارجه ایتالیا، برای تصدی پست مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سخن می گویند اما جمعی از کشورهای اروپای شرقی همچون لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان با انتخاب موگرینی مخالف هستند. 

همین مخالفت موجب شد تا در نشست روز چهارشنبه هفته گذشته امکان انتخاب جانشین اشتون فراهم نشود.

دلیل مخالفت این کشورها با موگرینی آن است که ایتالیا در مورد بحران اوکراین موضع سختی را در قبال روسیه اتخاذ نکرده بود و بویژه آنکه در هفته های گذشته موگرینی، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه را به رم دعوت کرده بود. این موضوع موجب شده تا این کشورها در مخالفت خود جدی تر شوند. 

مسئولیت کاترین اشتون که از اول دسامبر سال 2009 آغاز شده تا چندی دیگر به پایان می رسد و از آنجا که وی اشتیاقی برای حضور مجدد در این پست ندارد فرد جدیدی باید برای این سمت انتخاب شود. 

بر اساس این گزارش به غیر از موگرینی دو نامزد دیگر نیز برای تصدی این پست وجود دارد. این دو نامزد عبارتند از “رادوسلاو سیکورسکی” وزیر خارجه لهستان و “کارل بیلدت” وزیر خارجه سوئد. 

سیکورسکی تا کنون مواضع سختی علیه روسیه در خصوص بحران اوکراین اتخاذ کرده و از همین رو از حمایت کشورهای اروپای شرقی برخوردار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.