دوشنبه، ۱۵ شهریور ۹۵ - ۱۲:۲۵
ریزگرد فضایی به ماهواره سازمان فضایی اروپا آسیب زد

یک ریزگرد فضایی به ماهواره سازمان فضایی اروپا آسیب زد . این ریزگرد فضایی که گفته می شود  اندازه آن کوچکتر از یک…

یک ریزگرد فضایی به ماهواره سازمان فضایی اروپا آسیب زد . این ریزگرد فضایی که گفته می شود  اندازه آن کوچکتر از یک شن است ، آسیبی به اندازه چند صد برابر قطر خود به یک ماهواره مدارگرد وارد کرد . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

یکی از قانون های  نیوتن بصورت خیلی ساده می گوید برخورد یک جسم کوچک با سرعت و شتاب بالا می تواند آسیب هایی خیلی بزرگ تر از آنچه که ما می توانیم تصور کنیم به وجود بیاورد . حالا این مسئله در یک ماهواره مدارگرد سازمان فضایی اروپا  به وجود آمده .

یک ریزگرد فضایی به اندازه یک شن کوچک با سرعتی معادل ۳۸۰۰۰ کیلومتر در ساعت با ماهواره سازمان فضایی اروپا برخورد کرد . این برخورد که به ظاهر کوچک و بی اهمیت بود یک فرورفتگی به قطر ۴۰ سانتی متر روی پنل خورشیدی این ماهواره ایجاد کرد .

پنل خورشیدی کمی آسیب دیده و کمتعر از قبل انرژی الکتریکی تولید می کند . اما مجموعا  این برخورد مشکلی در روند کاری ماهواره به وجود نیاورده اما بسیاری از دانشمندان این سازمان را در مورد سفر های  آینده نگران کرده است .

ریزگرد فضایی به ماهواره سازمان فضایی اروپا آسیب زد

نگرانی اصلی از سفر های آینده به فضا است . اگر چنین جرم کوچکی می تواند این آسیب بزرگ را به بدنه یک ماهواره برساند ، اشیای بزرگ تر و حتی با سرعت بیشتر چه بلایی می توانند سر ماهواره ها و یا فضا پیماهای آینده بیاورند . قطعا انفجار های بزرگی رقم خواهد خورد .

داشنمندان سازمان فضایی اروپا اعلام کرده اند که باید در آینده فکری برای این مشکل داشته باشند . فضاپیماها و ماهواره هایی که قرار است در آینده ساخته شوند باید دارای بدنه ای با ابرومواد محافظ باشند تا از انفجار ها و آسیب های بزرگ جلوگیری شود .

جالب است بدانید آنها با بررسی دوربین های روی ماهواره حدس می زنند که ممکن است این ریزگرد حاصل پسماند غذا و یا باقی مانده از یک فعالیت انسانی باشد  .

[highlight]منبع : popsci[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.