دوشنبه، ۲۹ آبان ۹۶ - ۰۸:۰۷

ریش و سبیل چه فایده‌ای برای مردها دارد و چرا زن ها ریش و سبیل ندارند ؟ این حتما سوالی بی پاسخی است…

ریش و سبیل چه فایده‌ای برای مردها دارد و چرا زن ها ریش و سبیل ندارند ؟ این حتما سوالی بی پاسخی است که شاید بارها به ذهن هر مردی خطور کرده باشد؟ البته مدت ها است مردهایی که ریش داشته، معتقدند که ریش عایق‌بندی طبیعی برای صورت مردها است. حتی در یک مقاله فلسفی در سال ۱۸۵۴، یک فیلسوف مدعی شد که عملکرد ریش و سبیل به گونه‌ای است که از برخی قسمت‌های حساس بدن انسان در مقابل سرما محافظت می‌کند. با میهن پست همراه شوید.

ریش و سبیل مردها شاید آنقدر اهمیت دارد که چینی‌ها از سال ۲۰۱۲ تا کنون مطالعاتی روی این مبحث را شروع کرد و پوست حدود ۱۰۰ مرد ریشو و بدون ریش و سبیل را با هم مقایسه کردند و متوجه شدند که دمای لب مردانی که ریش و سبیل دارند، یک درجه بالاتر از بقیه افراد است. این آزمایش نشان داد که مردانی که ریش و سبیل ندارند، تا حدودی حرارت بدن خود را از دست می‌دهند.

حال برخی دانشمندان این موضوع اسرارآمیز را حل کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که ریش و سبیل بدن مردان را گرم‌تر نگه می‌دارد. که در این میان مایکل کاباناک، متخصص فیزیولوژی می‌گوید: «تنها خطری که ممکن است ریش و سبیل ایجاد کند، افزایش بیش از حد دمای مغز است».

ریش و سبیل چه فایده‌ای برای مردها دارد

ریش و سبیل چه فایده‌ای برای مردها دارد

اما جالب اینجاست که وی معتقد است که تکامل انسان به نوعی است که این گرم شدن را به شکل دیگری جبران می‌کند و آن کچلی ارثی در مردان است! که در این میان کاباناک بر این باور است که کم شدن موی سر، شبیه به تهویه هوا عمل می‌کند و گرمای حاصل از ریش و سبیل را متعادل می‌کند. وی نام فرضیه خود را «تعادل تنظیم حرارتی» گذاشته است و برای این فرضیه هم ۱۰ سال است که روی ۳۹ مرد مطالعه می‌کند و با اطمینان بسیار می‌گوید که مردانی که ریش بلندتری دارند – یا ریش خود را نمی‌زنند- پس‌روی خط مو دارند.

[highlight]منبع[/highlight]   popsci

یک دیدگاه برای “ریش و سبیل چه فایده‌ای برای مردها دارد ؟”

  1. معين گفت:

    خب حرارت نباشه چی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.