دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۵۷

ˈمسعود رهنماˈ روز یکشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در نشست خبری به خبرنگاران ایرنا افزود: شهرستان شهریار با وجود باغ…

ˈمسعود رهنماˈ روز یکشنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی در نشست خبری به خبرنگاران ایرنا افزود: شهرستان شهریار با وجود باغ ها و مزارع حاصل خیز و محل گذر بادهایی که به سمت تهران می وزد در واقع ریه تنفسی شهر تهران تلقی می شود.

وی ادامه داد: مسوولان با وضع قوانین و مقررات غلط، باعث شده اند باغ های سرسبز و زمین های حاصل خیز شهریار خشک و از بین برود و یا اراضی کشاورزی با قطعه قطعه شدن تبدیل به ساختمان های مسکونی شدند.

رهنما با اشاره به اینکه قدمت شهرداری شهریار به سال 1331 برمی گرد اظهار کرد: شهریار به عنوان دومین شهرستان بزرگ استان تهران دارای جاذبه ها و ظرفیت قابل توجهی در زمینه سرمایه گذاری در طرح ها مختلف اقتصادی است.

وی این شهر را به عنوان یکی از شهرهای اقماری مهاجر پذیر و سرریز بار جمعیتی شهر تهران عنوان کرد و افزود: براساس برنامه پنج ساله شهرداری شهریار مقرر شده بود که در عرض 10 سال جمعیتی معادل 350هزار نفر را در خود جای دهد در صورتیکه در حال حاضر این جمعیت پیش بینی شده به 300 هزار نفر رسیده است.

رهنما ادامه داد: با توجه به فرهنگ خاص مردم شهریار اگر امکانات مناسبی برای حفظ باغ ها در اختیار شهروندان شهریاری قرار داده شود شاهد خشک شدن درخت ها و تفکیک باغ به قطعات کوچک برای ساختمان سازی نخواهیم بود.

وی با اشاره به مقررات موجود که باغداران حق ندارند اطراف باغ های خود حصار کشی کنند افزود: این امر مغایر با اصول مالکیت داری است.

رهنما تاکید کرد: باغ هایی در شهرستان شهریار سالم مانده اند که صاحبان آنان توانسته اند پیرامون باغ حصار و سرایی در وسط آن بسازند.

این مقام مسوول با اظهار تاسف از اینکه در طرح تفصیلی شهرستان شهریار باغ ویلا در نظر گرفته نشده است گفت: مشاوران و طراحان شهرسازی با الگوبرداری تکراری و غربی یک نسخه را برای طراح تمام شهرها می پیچند.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی هر شهری باید با فرهنگ، آداب و رسوم و توانمندی های موجود در آن شهر مطابقت داشته باشد اظهار کرد: این شهرستان با داشتن باغ ها و مناطق سرسبز این ظرفیت را دارد که طرح باغ ویلا به عنوان پایلوت و نمونه باغ ویلاهای شهری در آن اجرا شود تا هم بافت شهری آن زیاد تغییر نکند و هم سرانه فضای سبز نیز در آن حفظ و تامین شود.

شهردار شهریار با بیان اینکه شهرها موجودات زنده هستند اظهار کرد: شهرها دارای رشد و تکامل هستند و حتی مریض می شوند و همانند محله خاک سفید در تهران نیاز به جراحی نیز دارند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از شهرها نیاز به رشد متوازن دارند افزود: توازن در مدیریت شهر بر روی سلامت شهروندان نیز تاثیر گذار است به عبارتی سلامت یک شهر سلامت شهروندان آنرا به دنبال دارد.

رهنما تصریح کرد: مدیران شهری باید بدانند اگر یک شهر سلامتش را از دست بدهد حتی اگر پارکی نیز در آنجا ساخته شود درون آن پارکی معضلاتی به وجود می آید که شهروندان جرات استفاده از آن رانخواهند داشت.

وی افزود: با دید علمی و مدرن به شهر نگاه نمی شود مدیران شهری شهرها راهنوز خشت وگل می بینند.

رهنما همچنین گفت: در مدیریت نوین با ایجاد مدل های اقتصادی مدیریت شهری به دنبال درآمدهای پایدار به جای شهرفروشی با ترویج فروش تراکم، اخذ جرایم از ساخت و سازهای غیرمجاز و صدور مجوز، وبه طور کلی شهرفروشی است.

وی با تاکید بر اجرای این نوع مدل در شهرداری شهریار تصریح کرد: در حال حاضر حدود یک هزار و 200میلیارد تومان طرح های اقتصادی برای شهر شهریار در نظر گرفته شده است که به شدت مورد استقبال سرمایه گذار قرار گرفته است.

شهردار شهریار در مورد مراحل اجرایی این طرح گفت: در مرحله اول زمین های مختلف چه متعلق به شهرداری و چه سرمایه گذار شناسایی شد.

رهنما خاطر نشان کرد: ظرفیت و توانمندی های اقتصادی مورد نیاز هر کدام از زمین ها را بر مبنای مدل خاص خودش تدوین و بر مبنای آن یک بسته (پکیج) سرمایه گذاری تعریف شد با این ساز و کار تفکر ایجاد درآمد مستمر در شهرداری است عملیاتی شد.

تهرام564/1699

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.