سه شنبه، ۰۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۲

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیسا استان بوشهر روز سه شنبه به نقل از حسین دلشب افزود: جنگل حرای…

به گزارش ایرنا، روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیسا استان بوشهر روز سه شنبه به نقل از حسین دلشب افزود:

جنگل حرای نای بند آخرین محدوده پراکنش طبیعی و وسیع حرا در کشور است.

وی اضافه کرد: این جنگل ها تنها منطقه گردشگری قابل دسترس برای همگان درشهرستان صنعتی عسلویه است که روزانه مورد بازدید عموم مردم و گردشگران قرار می گیرد.

دلشب یادآورشد: درسال های اخیر به دلیل جاده سازی، محدود شدن ورودی های جزر و مدی دریا به خور، فعالیت های گسترده صنعتی و به تبع آن آلودگی های تخلیه شده به دریا جنگل حرا دچار آسیب های شدیدی شده طوری که بخش اعظم جنگل حرای نایبند درخور بساتین خشکیده و عمق این خور به دلیل رسوب گذاری به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهارکرد: برای نجات خور بساتین و تبادل آب دریا حین جزر و مد در سفر پربرکت مقام معظم رهبری به شهرستان عسلویه مصوب شد برای کاهش اثرات زیست محیطی جاده احداث شده عسلویه – بساتین، روی دهانه این خور پل احداث شود.

وی گفت: برای ساخت این پل بناچار باید کنارگذر احداث می شد و تبادل جریان بوسیله لوله های بتنی کار گذاشته شده در زیر آن صورت می گرفت که این مساله تاثیرات نامطلوبی بر جای می گذاشت.

دلشب افزود: احداث پل (ولایت) آغاز و با وجود مشکلات بسیار زیاد به پایان رسید اما کنارگذر که در تعهدات مجریان بود جمع آوری نشد.

وی یادآورشد: در گذشته پیگیری های متعددی از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه و پارک ملی دریایی نای بند صورت گرفته و نشست هایی با اداره راه و شهرسازی، فرمانداری و استانداری برگزار شد اما به دلیل تامین نشدن اعتبار مالی این مهم تحقق نیافت.

دلشب ادامه داد: در حالی که وجود کنار گذر مانند سدی در مقابل جریان حیاتی جزر و مدی ایستاده بود و خطری بزرگ برای آینده درختان حرا به شمار می رفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: با پیگیری های موثر درسال جاری جدید موضوع درسطح استان به سرانجام رسید و عملیات اجرایی برداشت ˈکنار گذرˈ پل ولایت انجام شده و در روز های آتی به اتمام می رسد و امید است جنگل حرا دوباره بازیابی و احیا شود.

رییس اداره محیط زیست شهرستان عسلویه و پارک ملی دریایی نای بند گفت: درختان حرا سازگار یافته با آب دریا و استقرار یافته درساحل یکی از زیستگاه های حساس، تغییر پذیر و نادراست که ازشرایط طبیعی و انسان تاثیر می پذیرد. مصطفی موذنی افزود: هر گونه تغییر در این زیستگاه ها می تواند به نابودی آن بیانجامد.

وی ادامه داد: جنگل حرای نایبند دستخوش تغییرات شدیدی بواسطه فعالیت هایی انسانی شده است که باید در یک طرح جامع مورد بررسی قرار گرفته و تدوین برنامه جامع مدیریتی آن در دستور کار قرار گیرد.

موذنی اضافه کرد: هرچند احیای زیستگاه های نابود شده کاری بسیار مشکل و پرهزینه خواهد بود اما اجرای آن ضروری است. ک/1

539

انتهای پیام /*

Contact the editor:
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *