یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یحیی آل اسحاق روز یکشنبه در همایش مدیران شرکت ها جهت بازپرداخت اقساط تسهیلات حساب ذخیره ارزی، تصریح…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یحیی آل اسحاق روز یکشنبه در همایش مدیران شرکت ها جهت بازپرداخت اقساط تسهیلات حساب ذخیره ارزی، تصریح کرد: عملکرد نظام بانکی کشور هم اکنون به گونه ای است که فضای کشور را به چالش کشانده و فضای اقتصادی را نامطمئن ساخته است.

وی با بیان آنکه در نظام بانکی کشور چهار رابطه وجود دارد، گفت: رابطه بانک ها با فعالان اقتصادی، بانک ها با بانک مرکزی ، بانک مرکزی با دولت و بانک ها با یکدیگر از جمله ارتباطاتی است که تا سامان نیابد فضای اقتصادی کشور بهبود نخواهد یافت.

رییس اتاق تهران اضافه کرد: این چهار رابطه در حال حاضر از اساس بهم ریخته و خروجی آن فشار بر فعالان اقتصادی و بخش خصوصی است.

آل اسحاق سپس با اشاره به شرایط گذر و فضای متلاطم داخلی و خارجی در حوزه های اقتصادی، گفت: با توجه به این شرایط، اکنون فضای اقتصادی برای فعالان نرمال و عادی نیست.

وی افزود: فعالان اقتصادی در حال حاضر نسبت به رقبا در یک مسیر ویژه و مدیریت خاص به فعالیت های خود ادامه می دهند.

رییس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: مجموعه فعالان بخش خصوصی و تصمیم گیران اقتصاد باید شرایط موجود را قبول کرده و با توجه به این شرایط به تعامل با یکدیگر بپردازند و تصمیم گیران نیز با این فعالان با یک مدیریت ویژه برخورد داشته باشند.

آل اسحاق با بیان اینکه باید به شناسایی علت ها پرداخت، نه آنکه تنها به معلول ها اعتراض کرد، گفت: برای حل مشکل باید ریشه ای برخورد کرد ضمن اینکه بخش خصوصی باید جسارت بیان مشکل را داشته باشد و برای برطرف کردن آن راه حل عملیاتی براساس اقتضائات روز ارایه کند.

نشست فعالان بخش خصوصی و مدیران شرکت هایی که از تسهیلات حساب ذخیره ارزی برای تاسیس و یا توسعه کارخانجات تولیدی و صنعتی استفاده کردند، روز جاری با حضور سیدضیاءالدین خرمشاهی رییس کمیسیون حقوقی و قضایی اتاق ایران، محمدمهدی رییس زاده و محسن حاجی بابا اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران برگزار شد.

شرکت کنندگان این نشست در بیانیه ای مشترک خواسته های خود را جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی از حساب ذخیره ارزی با حفظ و تداوم تولید، افزایش اشتغال، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و ورشکستگی صاحبان صنایع اعلام کردند.

در این بیانیه آمده است: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب به قوای سه گانه که حمایت از صنایع و تولیدات داخلی در اکثر بندهای 24 گانه آن تاکید شده است، اجباری کردن صاحبان صنایع به پرداخت بدهی های ارزی خارج از نرخ روز گشایش که توجیه اقتصادی، مالی و فنی طرح های صنعتی بر مبنای آن صورت گرفته، منجر به کاهش تولید، افزایش بیکاری و توقف و ورشکستگی صنایع خواهد شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: چون تمام بدهی های ارزی تهاتر شده توسط چهار بانک صادرات، ملت، رفاه و تجارت که به نرخ روز مبادله و تهاتر، تبدیل به ریال و در سررسید، اقساط آن مطالبه می شود، انتظار داریم که شورای پول و اعتبار با عنایت به بند ط تبصره 5 قانون بودجه سال جاری در جهت رفع تبعیض از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی برای تسویه بدهی سایر بانک ها از نظر تعیین نرخ، مدت زمان بازپرداخت، نحوه تسویه و بخشودگی تصمیم عادلانه ای اتخاذ شود.

همچنین اعتبارات اسنادی و بروات اعم از ریفاینانس، مدت دار، نقدی و حوالجات از منابع مختلف بانک ها و حساب ذخیره ارزی که جهت واردات مواد اولیه و ماشین آلات و تامین پروژه های صنعتی خدمات فنی مهندسی پرداخت شده است، براساس نرخ روز گشایش تسویه شود.

اقتصام(3)1574**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *