پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۸

به گزارش خبرنگار ایرنا، اوزدبیر در این دیدار که عصر چهارشنبه در محل اتاق صنعت آنکارا برگزار شد ، گفت: دو ملت بزرگ…

به گزارش خبرنگار ایرنا، اوزدبیر در این دیدار که عصر چهارشنبه در محل اتاق صنعت آنکارا برگزار شد ، گفت: دو ملت بزرگ ایران و ترکیه که بیش از یک هزار سال است که در کنار یکدیگر زندگی کرده و دارای اشتراکات فراوان تاریخی، دینی، فرهنگی ، قومی و زبانی هستند، امروز بیش از هر زمان دیگری به همگرایی و استفاده از توان و نیروهای یکدیگر نیاز دارند.

او با اشاره به پیشرفت های ترکیه در سال های اخیر ، گفت: ما پیشرفت های علمی و صنعتی ایران را نیز از نزدیک دنبال می کنیم و بر این باور هستیم که دو کشور اگر بتوانند بطور هوشمند ظرفیت ها و توانایی های انسانی خود را یکسان کرده ، قدرت رقابت آنها در مقابله با هجمه فرهنگی و اقتصادی غرب دو چندان شده و دو کشور خواهند توانست در عرصه منطقه ای و بین المللی با قدرت بیشتری حرکت کنند.

رییس اتاق صنعت آنکارا گفت: در این همگرایی، نهادهای مدنی فعال در حوزه اقتصاد و تجارت مانند اتاق بازرگانی تهران و اتاق صنعت آنکارا مسوولیت خطیری دارند و باید مشوق و راهنما و راهگشای دولتها برای همگرایی و ادغام باشند.

او با اشاره به تلاش های محافلی در غرب در اسلام هراسی و توطئه های بیگانگان علیه ایران و ترکیه اظهار داشت : ایران و ترکیه با تحکیم و توسعه روابط خود در همه زمینه ها می توانند، نقش پیشرو و برجسته ای را در مبارزه با اسلام هراسی و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در منطقه و جهان اسلام داشته باشند.

یحیی آل اسحاق نیز در این دیدار با تشریح فرایند اقتصادی و تجاری در جمهوری اسلامی ایران و برنامه توسعه پنج ساله کشورمان در سرمایه گذاری 500 میلیارد دلاری در حوزه نفت و گاز و 300 میلیارد دلاری در حوزه غیر نفتی گفت: وضعیت تولیدات صنعتی ایران روبه بهبود است و حجم تجارت غیرنفتی ایران به 120 میلیارد دلار رسیده است.

رییس اتاق تهران فعالیت شرکتهای ساختمانی و عمرانی برون مرزی ایران در دوره اخیر را روبه رشد توصیف کرد و گفت: ایران از نیروی انسانی قوی برخوردار است و همکاری شرکتهای دوکشور در ایران و ترکیه و کشورهای ثالث می تواند قدرت رقابت این شرکتها در سطح بین المللی را افزایش دهد.

او با تاکید بر روابط استراتژیک ایران و ترکیه تصریح کرد : ایران برنامه توسعه پایداری را در روابط با ترکیه دنبال می کند و بخش خصوصی نیز حمایت قاطعی از این رویکرد دارد.

آل اسحاق گفت: اگر ما به عنوان اتاقهای بازرگانی و صنعت بتوانیم در رفع موانع تجاری و اقتصادی بین دوکشور کوشا و کارساز باشیم، جاده ارتباطی دوکشور هموارتر خواهد شد. سفر سال اخیر نخست وزیر ترکیه به تهران و امضای موافقتنامه ترجیحات تجاری بین دوکشور گام مهمی است که باید با پیگیری جدی بخش خصوصی و تصویب سریع آن در مجالس دوکشور هرچه زودتر اجرایی شود.

خاورم/2011**230** 3404

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *