سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۴

به گزارش ایرنا، ابوالقاسم شفیعی عصر دوشنبه در حاشیه بازدید رییس انجمن سنگ جمهوری خلق چین از معدن سنگ مرمریت کوه سفید فنجان…

به گزارش ایرنا، ابوالقاسم شفیعی عصر دوشنبه در حاشیه بازدید رییس انجمن سنگ جمهوری خلق چین از معدن سنگ مرمریت کوه سفید فنجان شهرستان بوانات استان فارس افزود: نیمی از صادرات طرح ریزی شده به سنگ های فرآوری شده و نیمی دیگر نیز به سنگ های نیمه فرآوری شده اختصاص خواهد داشت.

وی اظهار کرد: ایران در تنوع سنگ مقام اول و از نظر میزان ذخیره نیز مقام چهارم دنیا را دارد.

رییس انجمن سنگ ایران اظهار کرد: هدف از دعوت گروه چینی برای سفر به کشورمان، افزایش سهم سنگ از سبد صادرات کشور و نیز افزایش سهم فراوری سنگ های مرغوب ایرانی وهمچنین راغب کردن این کشور برای سرمایه گذاری در فرآوری سنگ در کشورمان بود.

وی تصریح کرد: در حوزه سنگ های فرآوری شده فعالیت زیادی انجام نشده و حجم زیادی از سنگ استخراجی از معادن به صورت نیمه فرآوری شده، صادر می شود.

شفیعی با بیان اینکه تنها 20 درصد از سنگ تزئینی صادراتی در کشور فرآوری می شود، اظهار کرد:سفر هیات چینی به ایران برای سرمایه گذاری در زمینه فرآوری سنگ تزئینی استخراجی از معادن است.

وی افزود: با توجه به اینکه قیمت انرژی در ایران یک چهارم قیمت انرژی در چین است و با توجه به هزینه های حمل و نقل و گمرکی، از سرمایه گذاران چینی خواستیم تا برای سرمایه گذاری در ایران اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، هیات 14 نفره چینی متشکل از بزرگترین خریداران مواد معدنی، معدن داران، معدنکاران، کارشناسان وسرمایه گذاران سنگ چین در سفر به استان فارس همچنین با استاندار این استان دیدار کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هیات چینی را در بازدید از معدن سنگ شهرستان بوانات همراهی می کرد.

شهرستان بوانات در 230 کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد. ک/2

2026/ 667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.