سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۶

به گزارش ایرنا عصر دوشنبه زوجوانشینگ ( zou chuansheng ) پس از بازدید سنگ مرمریت کوه سفید فنجان شهرستان بوانات استان فارس گفت…

به گزارش ایرنا عصر دوشنبه زوجوانشینگ ( zou chuansheng ) پس از بازدید سنگ مرمریت کوه سفید فنجان شهرستان بوانات استان فارس گفت که با بازدید صورت گرفته، تجربه ملموس تری از معادن ایران پیدا کردم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران منابع معدنی بسیار غنی دارد و فعالیت های چین در این حوزه هم در امر صادرات وخرید این منابع غنی بسیار گسترده است.

رییس انجمن سنگ چین اظهار کرد: بنا داریم ارتباطات هدفمندی را با انجمن سنگ ایران برقرار کنیم تا زمینه همکاری های گسترده دو کشور در حوزه معدنی و نیز بازاریابی محصولات تولیدی فراهم شود.

** فروش سنگ مرغوب ایران به نام ترکیه در بازارهای جهانی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه فارس قطب تولید سنگ مرمریت کشور است گفت: در این بازدید هیات چینی از نزدیک با ظرفیت ها، توانمندی ها و پتانسیل معادن سنگ در شهرستان بوانات واستان آشنا شد.

علی همتی اظهار کرد: این هیات با توجه به بازار خوب چین در زمینه انواع مختلف سنگ های تزئینی، نسبت به واردات این محصولات از استان فارس ابراز تمایل کرد.

وی در ادامه از پایین بودن میزان استخراج واستحصال انواع معادن سنگ های موجود وشناخته شده استان فارس ابراز ناخرسندی کرد و گفت: با وجود برخورداری از ذخیره 200 میلیون تنی سنگ معدنی استان فارس، سالانه تنها حدود سه میلیون تن استخراج می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس تصریح کرد: در اختیار نداشتن بازارهای هدف دنیا سبب شده است تا سنگ مرغوب ایران در بازارهای جهانی به نام ترکیه به فروش برسد.

وی گفت: اگرچه ایران از نظر ذخیره تنوع و تولید سنگ تزئینی در دنیا دارای رتبه شاخص است اما درامر صادرات نقش در خور توجهی در بازارهای جهانی ندارد.

همتی توضیح داد: در استان فارس تعداد 135 معدن سنگ تزئینی با میزان سرمایه گذاری یک هزارو 110 ملیارد ریال ونیز استخراج سالیانه بیش از سه هزار تن با ذخیره قطعی 188 هزارتن واشتغال سه هزار و214 نفر در حال فعالیت است.

وی اضافه کرد: 490 معدن فعال با ذخیره قطعی 2000 میلیون تن وبا میزان سرمایه گذاری دو هزارو 893 میلیارد ریال واستخراج سالیانه 43 میلیون تن ونیز اشتغال بیش از هفت هزار نفر در این استان فعالیت دارند.

این مقام مسوول از تعداد 248 فقره پروانه اکتشاف خبرداد و گفت: همچنین تعداد 124 فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی 398 میلیون تن و میزان سرمایه گذاری 40 میلیارد تن موجود است.

بر اساس این گزارش، هیات 14 نفره چینی متشکل از بزرگترین خریداران مواد معدنی، معدن داران، معدنکاران، کارشناسان وسرمایه گذاران سنگ چین در سفر به استان فارس همچنین با استاندار این استان دیدار کرد. ک/2

2026/ 667

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.