سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۴

ˈکیخسرو چنگلواییˈ روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان 960هزار تن به نرخ تضمینی و 70 هزار…

ˈکیخسرو چنگلواییˈ روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان 960هزار تن به نرخ تضمینی و 70 هزار تن به نرخ توافقی از کشاورزان گندمکار استان خریداری و به انبارها و سیلوهای داخل و خارج خوزستان انتقال یافت.

به گفته ی وی میزان خرید گندم از کشاورزان استان خوزستان در مقایسه با سال گذشته 310 هزار تن افزایش داشته است.

وی میزان برداشت و تولید نهایی گندم استان خوزستان را یک میلیون و 680 هزار تن عنوان کرد و افزود: گندم تولیدی استان 70 هزار تن بیش از پیش بینی کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی بود.

چنگلوایی دلیل افزایش تولید گندم در سال زراعی 93-92 در استان را بارندگی های نسبتاˈ مناسب و اعلام بهای تضمینی گندم پیش از شروع کشت این محصول عنوان کرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان گفت: این استان از نظر میزان خرید گندم برنیاز کشاورزان در کشور رتبه نخست را کسب کرد که افتخاری برای کشاورزان سختکوش استان است.

چنگلوایی نرخ خرید تضمینی گندم معمولی را 10هزار و 500ریال و گندمˈدورمˈ که بیشتر در صنایع غذایی کاربرد دارد 10هزار و 800 ریال عنوان کرد.

وی گفت: گندم تولیدی استان به لحاظ کیفیت نیز در کشور در رتبه ممتاز قرار دارد به گونه ای که بخش مهمی از گندم ˈدورمˈ استان برای صنایع ماکارونی،بیسکویت و تهیه شیرینی خریداری شد.

در سال زراعی گذشته 280هزار هکتار از اراضی استان به صورت دیم و 450 هزار هکتار به صورت آبی زیرکشت گندم قرار گرفت.

میزان مصرف سالانه گندم برای جمعیت چهار میلیون و 600هزار نفری استان خوزستان حدود 650هزار تن است.

استان خوزستان با 1،2میلیون هکتار اراضی زیرکشت و تولید سالانه 13،2میلیون تن محصولات زراعی و باغی رتبه نخست را از نظر میزان تولیدات در کشور دارا می باشد.

بنا بر آمارسازمان جهاد کشاورزی خوزستان، ارزش تولیدات سالانه محصولات کشاورزی و باغی استان 60هزار میلیارد ریال است.

گندم، نیشکر، برنج ، ذرت دانه ای و علوفه ای، دانه ها روغنی، محصولات جالیزی و صیفی جات ، خرما و انواع مرکبات مرغوب از مهمترین محصولات زراعی و باغی خوزستان محسوب می شود.

646/538

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.