چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۴۳

به گزارش ایرنا، دکتر ˈمحمدرضا صفریˈ عصر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع 440 هزار هکتار وسعت کل این دشت،…

به گزارش ایرنا، دکتر ˈمحمدرضا صفریˈ عصر روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع 440 هزار هکتار وسعت کل این دشت، حدود 56 هزار هکتار آن به اراضی شوره زار مرکزی و حاشیه آن اختصاص دارد که از لحاظ مختصات جغرافیایی در جنوب شرقی دشت قرار گرفته است.

صفری اظهارکرد: طرح زهکشی شوره زار مرکزی قزوین با 70 میلیارد ریال اعتبار به طول 45 کیلومتر و با ایجاد 55 کیلومتر جاده‎های دسترسی با تعداد چندین سازه تقاطعی ساخته شده که روان شدن و خروج شورابه از زهکش احداثی موفقیت طرح را به همراه داشته است.

وی در ادامه، تصویب ردیف بودجه دشت قزوین برای اولین بار در کشور در بودجه سال 91 را یک حرکت بی نظیر خواند و گفت: ردیف دار شدن دشت قزوین در راستای مدیریت یکپارچه و همچنین احیای این دشت صورت گرفت.

صفری، تسطیح و یکپارچه سازی زمین های کشاورزی، مدیریت مزرعه، مدیریت آب و خاک را از دیگر طرح های شاخص این سازمان عنوان کرد و افزود: تنها راه نجات دشت های کشور مدیریت منابع آب و خاک است .

وی تصریح کرد: بهره وری آب و خاک یک موضوع مهم و استراتژیک در عرصه کشاورزی است، بطوریکه 35 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان قزوین زیر پوشش آبیاری نوین می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: همچنین به منظور استفاده بهینه از منابع آبی در استان، تاکنون سه هزار کیلومتر لوله گذاری برای آبرسانی به اراضی انجام شده است .

صفری تاکید کرد: یکی از کارهای محوری این سازمان افزایش راندمان آب، عملیات لوله گذاری و کانال های آبرسانی است که جزو اولویت های ما بوده تا بتوانیم در حد امکان از هدر رفت آب جلوگیری کنیم .

وی در ادامه به فعالیت واحد صنایع جهاد کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 20 فقره مجوز تاسیس صنایع و 9 فقره پروانه بهره برداری در این بخش در حوزه سردخانه و بسته بندی صادر شده است .

صفری اضافه کرد: با توجه به اینکه استان قزوین در تولید محصول ذرت در رتبه های اول و دوم قرار دارد، در صنایع تکمیلی نیز صنایع ذرت خشک کنی را در استان رونق بیشتری داده ایم، به نحوی که در تولید زیتون و فرآورده های آن، فرآورده های لبنی، بسته بندی و سردخانه، بسته بندی گیاهان دارویی، کمپوست قارچ و چیپس میوه جزو 10 استان برتر کشور در صنایع وابسته به بخش کشاورزی قرار داریم.

وی به تولید آبزیان در استان اشاره و خاطرنشان کرد: درحال حاضر در استان قزوین 183 واحد فعال ماهیان سردآبی با تولید سه هزار تن و 59 واحد ماهیان گرم آبی با تولید 443 تن ماهی وجود دارد .

صفری اضافه کرد: همچنین پنج واحد ماهیان خاویاری با تولید 15 تن و 14 واحد تکثیر ماهیان سردآبی با ظرفیت 5/3 میلیون قطعه در استان فعال است.

وی سرانه مصرف ماهی در استان را 5.3 کیلوگرم اعلام و تاکید کرد: مهمترین علت پیشرفت استان قزوین در میزان تولید ماهیان سردآبی و گرمابی استفاده از استخرهای کشاورزی دومنظوره است که موجب ارتقای بهره وری و افزایش کیفیت آب استخرها می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: همچنین 22 میلیون و 500 هزار قطعه ماهیان زینتی در استان قزوین تولید می شود .

صفری در ادامه از بازدید استادان و دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران از بخش کشاورزی استان قزوین خبر داد و گفت: این بازدید در برقراری ارتباط نزدیک و تعمیق بخش دانشگاه و کشاورزی بسیار موثر است .

وی افزود: امیدواریم این بازدید فرصتی ایجاد کند تا دشت قزوین با ویژگی های جدیدتری به عنوان الگویی برای کمک به کشاورزی کشور در محافل علمی و دانشگاهی تبدیل شود.

صفری در ادامه به برنامه های هفته جهاد کشاورزی در استان قزوین اشاره کرد و افزود: در این هفته 84 طرح تولیدی و عمرانی با بیش از 40 میلیارد ریال اعتبارات دولتی، 453 میلیارد ریال تسهیلات بانکی و 237 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد.

وی افزود: این طرح ها در بخش های آب و خاک، دام و طیور، باغبانی، زراعت، ترویج کشاورزی، صنایع، مکانیزاسیون و شیلات است که با اجرای آنها زمینه اشتغال 437 نفر در منطقه فراهم می شود.

هفته جهاد کشاورزی از 21 خرداد ماه سال جاری به مدت یک هفته با اجرای برنامه های مختلف در استان قزوین برگزار می شود.

استان قزوین با 470 هزار هکتار زمین کشاورزی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

7390/ 614

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.