جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۰۷:۴۴

حسین نجاتی عصر روز پنجشنبه در همایش یک روزه رییسان اتحادیه های صنفی شهرستان تبریز در مجتمع مس سونگون در شهرستان ورزقان افزود:…

حسین نجاتی عصر روز پنجشنبه در همایش یک روزه رییسان اتحادیه های صنفی شهرستان تبریز در مجتمع مس سونگون در شهرستان ورزقان افزود: این استان بعد از تهران و اصفهان رتبه سوم تعداد واحدهای فعال صنفی را در کشور به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: 150 هزار واحد صنفی با سرانه اشتغال 5/2 نفر در حدود چهارصد هزار نفر در استان مشغول خدمات رسانی در بخش های گوناگون هستند.

وی گفت: از این تعداد 4/32 درصد تولیدی، 1/17 خدمات فنی، 39 توزیع و 5/11 درصد در عرصه خدمات مختلف فعالیت می کنند.

نجاتی افزود: آذربایجان شرقی در اعطای تسهیلات، صدور پروانه و ساماندهی املاک و مستغلات در کشور مقام اول را دارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی در تولید کیف و کفش، قنادی، فرش، طلا و جواهر، شکلات و آجیل و خشکبار در کشور جزء اولین هاست، افزود: در صورت اجرای قانون رونق کارگاه های کمتر از 5 نفر کارگر، حدود 28 هزار نفر افراد متخصص که سال ها در صنوف مختلف فعالیت داشته و خبره هستند، اشتغال پایدار خواهند داشت.

وی با تاکید براینکه اصناف در تنظیم بازار نقش تعیین کننده ای دارند، گفت: سیاست دولت بر این است که در تنظیم بازار دخالت نداشته باشد و این امر مهم در بخش نظارت به اصناف واگذار شود.

نجاتی با بیان اینکه در استان در پخش مواد مورد نیاز مردم کمبود داریم، از بخش خصوصی، اصناف و اتحادیه ها خواست در امر تاسیس شرکت های بزرگ پخش در استان اقدام نمایند.

وی همچنین از تاسیس بانک اصناف در آینده نزدیک با هدف ارایه خدمات و تسهیلات برای اصناف در استان خبر داد و گفت: با ایجاد این بانک اصناف و بازاریان در دسترسی و دریافت تسهیلات به صورت آسان مشکل خاصی نخواهند داشت.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: باتوجه به وجود منابع مهم صنعت مس و طلا در استان حضور فعال اصناف و سرمایه گزاران در رونق این صنعت ضروری است.

الله وردی دهقانی افزود: متاسفانه با وجود این همه نعمت خدادادی دراستان و تولید سالانه بیش از 300 هزار کنسانتره مس در مجتمع مس سونگون شهرستان ورزقان سرمایه گزاران استان در ایجاد صنایع پایین دستی مس و طلا در این شهرستان وارد میدان توسعه و اشتغال نشده اند.

وی اظهار کرد: خوشبختانه با شروع احداث بزرگراه تبریز – ورزقان و آماده بودن شهرک صنعتی، تخصصی مس و با عزم ملی و مشارکت همه جانبه و با حمایت از بخش خصوصی شاهد تحقق و رونق صنعت مس و طلا در استان خواهیم بود.

وی افزود: البته باید دولت هم با ایجاد بستر مناسب و کوتاه کردن بروکراسی اداری در امر پذیرش و اعطای تسهیلات برای سرمایه گذاران در ایجاد اشتغال و آبادانی شهرستان و استان برنامه ریزی کند.

7235/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.