چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۰

بهزاد سلطانی روز سه شنبه در آیین گشایش دومین نمایشگاه فن آوری های نو و پیشرفته در تبریز، اظهار کرد : اقتصاد بر…

بهزاد سلطانی روز سه شنبه در آیین گشایش دومین نمایشگاه فن آوری های نو و پیشرفته در تبریز، اظهار کرد : اقتصاد بر سه پایه نفت، صنعت و دانش می تواند استوار شود، اما هر چه از اقتصاد منابع اولیه دور شده و به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم، ارزش افزوده افزایش و به توسعه اقتصادی بیشتر دست پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: سود حاصل از فروش دانش فنی بسیار بالاست و در برخی از شرکت های خارجی سود فروش از دانش فنی و نرم افزار حدود 80 درصد است و اگر کشور به این سمت حرکت کند، اقتصاد قویتر می شود.

سلطانی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی و وجود نیروی متخصص خاطرنشان کرد: پیک جمعیتی کشور و نیروی انسانی به لحاظ سطح دانش متوسط کارشناسی را گذرانده و در مرحله کارشناسی ارشد است که اگر از این ظرفیت نیرو و دانش استفاده مناسب شود، جهش خوبی در توسعه علمی و فن آوری خواهیم داشت.

وی گفت: در کشور به طور متوسط از یکهزار ایده، حدود یکصد سوژه رصد می شود، 10 مورد از آنها تولید و دو تا سه مورد در بازار عرضه شده و تجاری می شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح های دارای اهمیت باید به مرحله تولید و تجاری شدن برسند، اظهارکرد: یک طرح صنعتی و اقتصادی که به ثمر برسد می تواند کشوری را به لحاظ اقتصادی توسعه دهد و از جمله می توان به کشور فنلاند و تاثیر شرکت نوکیا را در اقتصاد این کشور نام برد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: براین اساس باید از شرکت های دانش بنیان حمایت و دولت از شرکت های ثبت شده خصوصی یا تعاونی دانش بنیان در حوزه فن آوری های برتر که قابلیت تولید ارزش افزوده اقتصادی بالایی را دارند، حمایت می کند.

سلطانی افزود: تاکنون یکهزار و 700 شرکت در سایت شرکت های دانش بنیان ثبت نام و درخواست دانش بنیان شدن را دارند که 178 شرکت مصوب شده تا به عنوان شرکت دانش بنیان معرفی شوند.

وی گفت: 30 هزار میلیارد ریال برای سه سال آینده فعالیت های صندوق نوآوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب شده است.

وی اظهارکرد: پنج هزار و 300 میلیارد ریال از این اعتبار برای امسال در نظر گرفته شده و یکهزار میلیارد ریال آن صرف لیزینگ شرکت های دانش بنیان خواهد شد.

سلطانی اضافه کرد: معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری از شرکت هایی که ثبت نشده اند ولی ایده های علمی و فن آوری مناسبی دارند به طور جداگانه حمایت می کند.

رییس مرکز همکاری های فن آوری و نوآوری ریاست جمهوری نیز در آیین گفت: تولید کنندگان فن آوری های تک باید به فکر برآورده کردن نیاز بازارهای بین المللی و منطقه ای باشند تا بتوانند رقابت کنند.

حمیدرضا امیری نیا افزود: خلق ثروت، رفاه اجتماعی، عزت و غرور ملی نتایج به ثمر رسیدن طرح های مختلف در زمینه نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی است.

وی گفت: بر این اساس هر فن آوری که قابلیت صادرات داشته باشد، در واقع تولید علم است و مورد حمایت خواهد بود.

امیری نیا خاطر نشان کرد: در تولید علم سرعت خوبی داریم که این سرعت قبل از انقلاب صفر بود و پس از انقلاب و در سالیان گذشته به سالی هشت مقاله در زمینه نانوتکنولوژی رسید و در زمان حاضر به 12 مقاله در روز رسیده است.

وی بااشاره به پیشرفت های خوب در زمینه بیو و نانوتکنولوژی در کشور، گفت: درون نوک سوزن لوگوی جمهوری اسلامی ایران را دوهزار بار حک می کنند و این تنها بخش کوچکی از توانایی فن آوری های پیشرفته درکشور است.

رییس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: 10 قلم اول صادرات کشور با علوم دانش بنیان و همچنین صادرات کشورهای پیشرفته تناسب ندارد.

رضا رحمانی با تاکید بر توسعه علوم دانش بنیان و فن آوری های نوین و سهم موثر آنها در صادرات کشور، اظهار کرد: سالانه دولت نیم درصد از بودجه خود را صرف اقتصاد و شرکت های دانش بنیان کند تا با برنامه ریزی مناسب توسعه اقتصادی خوبی داشته باشیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: جهت گیری ها درکشور برای رسیدن به توسعه اقتصادی با برنامه ریزی باید اصلاح شود.

رحمانی گفت: از مولفه های اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیان است و بر این اساس اقتصاد دیگر آسیب پذیر نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در سال 89 قانون شرکت های دانش بنیان مصوب شده و تا سه ماه باید آیین نامه آن نوشته می شد، بالاخره با تلاش مجلس و کمیسیون صنایع این آیین نامه نهایی شده است.

رییس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی همچنین با انتقاد از پایین بودن بودجه تحقیق، پژوهش و توسعه علمی در کشور خواستار توجه بیشتر به موضوع توسعه فن آوری و علمی کشور شد.

رحمانی همچنین خواستار توجه بیشتر به استادان، دانشمندان و نخبگان برای حفظ این منابع انسانی در کشور شد و

گفت: برای اجرایی کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز تا پایان خرداد امسال مجلس با همکاری دولت جمع بندی و همچنین شناسایی موانع کار را به پایان می رساند.

دومین نمایشگاه فناوری های نو و پیشرفته در تبریز عصر امروز همزمان با سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص) در نمایشگاه بین المللی این شهر آغاز به کار کرد.

590 طرح فناورانه در 125 غرفه در مدت سه روز در این محل برای بازدید مردم و علاقه مندان دایر خواهد بود.

هدف از برپایی این نمایشگاه بستر سازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا تجاری سازی و نیز شناسایی توانمندی های علمی و پژوهشی و فناوری استان و زمینه سازی برای توسعه صادرات دانش فناوری و تقویت و توسعه شرکت های دانش بنیان عنوان شده است.

همچنین در حاشیه برپایی این نمایشگاه نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی با موضوعات مختلف در حوزه پژوهش و فناوری از قبیل نانوفناوری و صنعت، تبدیل ایده به محصول، مالکیت فکری، موفقیت و شکست شرکت های دانش بنیان و ارزش گذاری فناوری برگزار می شود.

برپایی شش کارگاه مهارتی کشت بافت، مکاترونیک، ابزار دقیق، بازرسی جوش، BMS و رباتیک از دیگر برنامه های جنبی این نمایشگاه است.

7223/587/ 3404

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.