جمعه، ۲۵ مهر ۹۳ - ۱۱:۲۰

حفاظت از محیط‌زیست یعنی تلاش‌ برای حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها؛ که با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی، محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات…

حفاظت از محیط‌زیست یعنی تلاش‌ برای حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها؛ که با توجه به رشد جمعیت و تکنولوژی، محیط بیوفیزیکی گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلودگی محیط‌زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی اثر می‌گذارد و پیامدهای زیان باری برای زندگی انسان، حیوان، گیاه و بناها دارد. در جهان امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهم‌ترین و حادترین مشکل تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط‌زیست بسیار چشمگیر است. طبیعت، برای بقای نسل بشر آفریده شده است و پیوندی ناگسستی میان انسان و طبیعت وجود دارد، بنابراین ورود هرگونه آسیب به طبیعت حیات انسانی را نیز به خطر می‌اندازد.

جنبش‌های فعال زیست‌محیطی از سال ۱۹۶۰ ایجاد شده‌اند که از مسایل مختلفی در این زمینه اطلاع دارند. هیچ توافقی در مورد میزان اثر فعالیت‌های انسانی روی محیط زیست وجود ندارد و اقدامات حفاظتی گاهی مورد انتقاد قرار می‌گیرند. موسسات علمی اکنون دوره‌های آموزشی را پیشنهاد می‌دهند، مثل مطالعات زیست‌محیطی، مدیریت محیط‌زیست و مهندسی محیط‌زیست، که تاریخچه و روش‌های حفاظت از محیط زیست را آموزش می‌دهند. حفاظت از محیط زیست به توجه و فعالیت‌های مختلف انسانی احتیاج دارد. تولید زباله، آلودگی هوا و از بین رفتن تنوع زیستی (ناشی از معرفی گونه‌های مهاجم و گونه‌های در حال انقراض) بعضی از موارد مرتبط با حفاظت محیط‌زیست هستند. حفاظت از محیط زیست تحت تاثیر سه فاکتور در هم آمیخته است: قوانین زیست محیطی، اخلاق و آموزش و پرورش. هر کدام از این سه فاکتور، هم در سطح تصمیمات بین‌المللی و هم در سطح ارزش‌های رفتاری و شخصی، بر محیط زیست تاثیر می‌گذارند. برای این‌که حفاظت از محیط‌زیست به واقعیت تبدیل شود، مهم است که جوامع، در این زمینه‌ها پیشرفت کرده و تصمیمات زیست‌محیطی را اتخاذ کنند.

تاریخچه حفاظت از محیط‌زیست

حفاظت از محیط‌زیست در تانزانیا در طول اشغال شرق آفریقا به وسیلهٔ آلمان آغاز شد (۱۸۸۴-۱۹۱۹). قوانین استعماری برای حمایت از جنگل‌ها تصویب شد که به موجب آن فعالیت‌های سنتی بومی مانند شکار، جمع‌آوری هیزم و چرای گاوها محدود شدند. در سال ۱۹۴۸، Serengeti به طور رسمی به عنوان اولین پارک ملی برای گربه‌وحشی در شرق آفریقا تاسیس شد. از سال ۱۹۸۳، از طریق ایجاد شورای ملی مدیریت محیط‌زیست (NEMC) و توسعه اقدامات زیست‌محیطی، تلاش‌های گسترده برای مدیریت مسائل زیست‌محیطی در سطح ملی انجام شد.

دنیای امروز و بی‌مهری به محیط‌زیست

دنیای صنعتی امروز با تخریب جنگل‌ها و نابودی فضاهای سبز و پژمردگی و مرگ گل و گیاه روبه‌روست و زباله دردی دیگر بر این معضل است تا جای که زندگی حیوانات را مختل کرده که از آن جمله می‌توان به جدال غول و لاک‌پشت در جنگل‌های گیلان اشاره کرد. احیای دوباره محیط‌زیست و برگرداندن سرزندگی و شادابی زمین به آن، عامل مهمی در ایجاد روحیه نشاط و امید در انسان‌هاست.

تاریخچه رفتگران طبیعت

گروه رفتگران طبیعت در 28 خرداد سال 91 فعالیتش در صحنه اجتماعی را آغاز کرد و در دوم تیرماه همان سال اولین پاکسازی را از پارک جنگلی سوهانک تهران با حضور 50 تن از اعضا انجام داد. کاظم نجاریان معروف به “عمو کاظم” پایه‌گذار رفتگران طبیعت است. رفتگران طبیعت در تمام استان‌های کشور تاسیس شده است و تاکنون منطق مختلفی توسط این گروه، از زباله پاکسازی شده است. دوستداران طبیعت برای اطلاع از فعالیت این گروه می‌توانند به http://roftegaranetabiat.ir مراجعه کنند.

پاکسازی روستای آهار

به گزارش ایسنا، برنامه 94 پاکسازی رفتگران طبیعت تهران در روستای آهار با همکاری انجمن علمی آهار، اعضای گروه رفتگران طبیعت و حدود 30 تن از روستانشینان، انجام شد.

آهار از روستاهای دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران است که در ۲۳ کیلومتری شمال غرب گلندوک واقع است. این روستا در محل تلاقی دو تنگه‌ای که یکی به سمت شمال غرب به ده‌تنگه و گردنه زرگاه و دیگری به سمت جنوب‌غرب که به منطقه و مزارع و آبشار شکرآب و قله توچال و مرز شهرستانک منتهی می‌شود، قرار دارد. روستای آهار از روستاهای آباد و پر رونق منطقه بوده و به علت داشتن مزارع و باغات وسیع، بیشتر ساکنان این روستا به کار باغداری مشغول هستند. طبیعت این منطقه در دو فصل بهار (اردیبهشت‌ماه) و پاییز (آبان‌ماه) بسیار زیبا و دیدنی است.

عکس‌ها تزیینی و مربوط به مناطق مختلف آلوده در کشور است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.