دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۱

به گزارش خبرنگار ایرنا ، نشست علنی شورای اسلامی شهر ساری عصر روز یکشنبه با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، نشست علنی شورای اسلامی شهر ساری عصر روز یکشنبه با حضور مسوولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد که در آن موضوع مشکلات آلودگی آب شرب ، ورود فاضلاب های خانگی به کانال های مخصوص آب سطحی شهر ، کمبود و فرسودگی تجهیزات بیمارستان های دولتی بویژه تجهیزات دیالیز مطرح شد.

ˈ علی اکبر ذلیکانی ˈ به نمایندگی از اعضای شورای شهر ساری در این نشست با بیان اینکه مدیریت اجرایی پسماند و زباله های عفونی با دانشگاه علوم پزشکی است اما نسبت به تولید و جمع آوری آن نظارت درستی نمی شود ، گفت : در حال حاضر پسماند عفونی هماند زباله های عادی تحویل می شود.

وی با انتقاد از بی توجهی تولید کنندگان زباله های عفونی ، افزود : در زباله های عادی که شهرداری جمع آوری می کند انواع زباله های عفونی بیمارستانی وجود دارد که نشان دهنده بی توجهی مسولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

عضو شورای اسلامی شهر ساری کنترل کیفیت آب آشامیدنی را از دیگر وظایف دانشگاه علوم پزشکی برشمرد و گفت : از آنجایی که آب شرب شهر ساری از چاه تامین می شود ، شبکه بهداشت نسبت به کنترل آلودگی احتمالی آن بی توجهی می کند.

وی از دفع فاضلاب بیمارستان ها در ساری انتقاد کرد و افزود : بر اساس مشاهدات عینی ، امکانات و تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان ها به روز نیست.

ˈ فرامرز نقیبی ˈ یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر ساری هم رها شدن فاضلاب خانگی در سطح شهر را از مشکلات بهداشتی شهر ساری عنوان کرد و گفت : یکی از دلایل آبگرفتگی معابر شهرها به دلیل ورود فاضلاب خانگی به کانال های ویژه آب سطحی است.

وی همچنین از کمبود دستگاه دیالیز و نوبت دهی طولانی و انتظار زیاد بیماران و فرسودگی بیمارستان های ساری انتقاد کرد.

ˈ علیجان شمشیر بندˈ دیگر عضو شورای شهر ساری هم به مشکلات طرح پزشک خانواده و بدهی دانشگاه علوم پزشکی به شهرداری ساری اشاره کرد و گفت : شهروندان در اجرای درست قانون پزشک خانواده با مشکلات زیادی مواجه هستند.

دکتر ˈقاسم جان بابایی ˈ رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تایید تهدید آمیز بودن زباله های عفونی مطب پزشکان برای شهروندان ساری ، گفت : نگرانی اعضای شورای اسلامی نسبت به مشکل پسماند زباله عفونی در مطب ها صحیح است.

وی با بیان اینکه زباله عفونی بیمارستان ها در زباله های عمومی شهر ساری وجود ندارد ، افزود : تمامی زباله های عفونی بیمارستان های دولتی بدرستی امحا می شود.

جان بابایی سازمان نظام پزشکی را مسوول نظارت بر جمع آوری و امحای زباله عفونی مطب پزشکان معرفی کرد.

وی با تایید فرسودگی ساختمان های بیمارستان های دولتی ساری و کمبود تجهیزات ، گفت : هر چند اوضاع بیمارستان های دولتی از ایده آل فاصله زیادی دارد ، اما به جرات می گویم ارایه خدمات پزشکی – درمانی در بیمارستانی های مازندران به مراتب بهتر از دیگر استان های کشور و مطلوب است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم اشاره کرد و اظهار داشت : در حال حاضر بیماران بستری در اورژانس و داخل بیمارستان حتی از 10 درصد هزینه کل کمتر پرداخت می کنند.

وی با بیان اینکه تمامی ملزومات پزشکی از جمله البسه ، دارو و دیگر تجهیزات مورد نیاز بیماران بستری در بیمارستان های دولتی از سوی خود بیمارستان تامین می شود، افزود : پزشکان متخصص و فوق تخصص نیز بر اساس برنامه ریزی در بیمارستان ها حضور مداوم دارند.

جان بابایی ضریب اشغال تخت در بیمارستان های دولتی مازندران را تا 90 درصد اعلام کرد و گفت : مازندران در تمامی بیماری ها بویژه سرطان ها به جزء سرطان مغز و استخوان خدمات ارایه می کند.

وی از اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشتی در آینده نزدیک خبر داد و افزود : بر اساس این طرح تمامی مراکز بهداشتی استان تجهیز و نوسازی می شوند و اعتبار آن نیز تامین شده است.

جان بابایی با بیان اینکه خانه های بهداشت استان مازندران با تجهیز شدن به امکانات خدمات مطلوب تری ارایه خواهند کرد، گفت : در طرح تحول سلامت بخش بهداشت به مقوله پیشگیری از جمله فشار خون، چربی خون و تغذیه مردم توجه جدی می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پاسخ به مشکلات اجرای طرح پزشک خانواده در استان هم گفت : بسته جدید اجرای این طرح به دولت ارسال شده است و تا آینده نزدیک طرح پزشک خانواده در مازندران با رویکرد جدید و با تحولات اساسی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه اشکالات اجرای این طرح بررسی شده است، افزود : طرح پزشک خانواده با رویکرد پیشگیری باید اجرا شود که تا کنون مقوله درمان آن مطرح بود.

جان بابایی همچنین با تایید وجود مشکلات برای بیماران دیالیزی گفت : 50 دستگاه دیالیز خریداری شده است اما برای نصب آن در بیمارستان ها با کمبود فضای مناسب مواجه هستیم.

وی از اعضای شورای شهر و شهردار ساری خواست تا در انتخاب زمین و ساختمان ویژه دیالیز برای بیماران این شهر به دانشگاه علوم پزشکی کمک کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به وجود پنج خوابگاه دانشجویی در بهترین مکان شهر ساری اشاره کرد و گفت : دانشگاه آمادگی دارد تا این خوابگاه های غیر استاندارد را به شهرداری و یا دیگر اشخاص با مشارکت شهرداری واگذار کند و یک ساختمان خوابگاه دانشجویی استاندارد را در زمینی که در دانشگاه پیامبر اعظم در اختیار است ساخته و تحویل دهند.

وی بیمارستان ها زیر 400 تختخواب را مقرون به صرفه ندانست و گفت : با توجه به هزینه بالای نگهداری ، بیمارستان های کمتر از 400 تختخوابی جوابگو نیست.

ˈ مهدی عبوری ˈ شهرداری ساری هم در این جلسه بدون اعلام مبلغ بدهی دانشگاه علوم پزشکی به شهرداری بابت عوارض و جرایم بیمارستان های تحت پوشش ، گفت: اعضای شورای اسلامی و شهرداری ساری به هیج عنوان حاضر به کم شدن خدمات درمانی و بهداشتی به شهروندان نیستند.

وی با بیان اینکه شهرداری در دیافت بدهی با دانشگاه تعامل و همکاری می کند، افزود : شهرداری آمادگی خرید زمین خوابگاه دانشجویی دانشگاه را با مشارکت انبوه سازان و یا نظام مهندسی را دارد.

شهرستان ساری دارای بیش از 540هزار نفر جمعیت است.ک/4

2585/1654

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.