شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۱۱:۲۵

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: زبان بلوچی در میان لهجه‌های مختلف پارسی، قدیمی‌ترین شکل و ترکیب را دارد. ابراهیم‌زاده در…

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: زبان بلوچی در میان لهجه‌های مختلف پارسی، قدیمی‌ترین شکل و ترکیب را دارد.

ابراهیم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، افزود: زبان بلوچی به تحقیق از جمله گویش‌های مهم ایران است و از این جهت که بر اثر دشواری رفت و آمد در تمام قرن‌های گذشته ناآمیختگی با دیگر لهجه‌ها، صورت اصلی کلمات و لغات اصیل را نگه داشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: شگفت نیست که بسیاری از کلمات در لهجه اصیل بلوچی همانگونه که ساکنان کناره جنوبی کویر مرکزی در لهجه گویش نا آمیخته خود بکار می‌بردند تلفظ می‌شود.

به گفته وی، نکته دیگر آن‌که، بلوچ‌ها در زمان قدیم از شمال به جنوب در آمده‌اند و در سرزمینی که اکنون به نام آنها در پاره ای از سرزمین ترکمنستان که قسمتی از جایگاه دیرین آنان است نشانه‌هایی برجاست.

ابراهیم زاد بیان کرد: لهجه‌های مردم بلوچستان چندان هم از همدیگر دور نیست که مردمان ساکن گوشه ای از منطقه زبان هم نژاد خود را که دور از هم زندگی می کنند درنیابند.

وی بیان کرد: زبان‌های ایرانی شعبه ای از زبان هند و ایران، و آن شاخه‌ای از هند و اروپایی است که زبان‌های آریایی رایج در ایران و قسمت مهم زبان‌های آریایی افغانستان و آسیا و کردی را در بر می گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه سیستان وبلوچستان افزود: از سوی دیگر زبان‌های ایرانی از نظر تحولات و دگرگونی‌هایی که در آن روی داده به سه گروه زبان ایرانی کهن، زبان‌های ایرانی میانه و زبان‌های ایرانی کنونی تقسیم شده است که دانشمندان زبان شناسی، این زبان‌ها را بر حسب چگونگی آوا و نکات و دقایق دستوری یا صوتی به دو گروه شرقی و غربی تقسیم کرده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *