شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۱۱:۴۰

مدیر کل بحران استانداری ایلام گفت: بلایای طبیعی از دهه‌ی 1370 تا 1380 به طور متوسط 110 میلیارد تومان خسارت به اقتصاد کشور…

مدیر کل بحران استانداری ایلام گفت: بلایای طبیعی از دهه‌ی 1370 تا 1380 به طور متوسط 110 میلیارد تومان خسارت به اقتصاد کشور وارد کرده‌اند و اگر به مسائل غیر مستقیم آن هم توجه شود، این مبلغ 10 درصد تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد.

میزگردی که به مناسبت هفته ایمنی و کاهش اثرات زلزله و بلایای طبیعی و با موضوع بررسی راه‌های بهتر مقابله با بلایای طبیعی با حضور مدیر بحران استانداری، مدیرکل جمعیت هلال‌احمر استان، رییس اورژانس و فوریت‌های پزشکی ایلام و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام در حال برگزاری بود، به دلیل زمین‌لرزه 5.6ریشتری آبدانان و ضرورت حضور مدیریت بحران و دیگر مهمانان در نشست ستاد بحران استانداری، نیمه تمام ماند.

آمادگی امدادی و آگاهی مردم اساس مدیریت بحران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، مهندس«احمد کرمی» مدیر ستاد بحران استانداری ایلام در این میزگرد در مورد فلسفه نامگذاری هفته ایمنی و کاهش اثرات زلزله و بلایای طبیعی اظهار کرد: انسان چون در دامن طبیعت زندگی می‌کند ناگزیر با بلایای طبیعی هم دست و پنجه نرم خواهد کرد، اما نامگذاری این هفته به زلزله سال‌ 1923 ژاپن با شدت 7.9 ریشتر برمی‌گردد که 140 هزار نفر کشته را برجای گذاشت و علاوه بر آن ثابت شده است که زلزله مخرب‌ترین بلای طبیعی است.

وی با بیان اینکه این هفته در سال 1989 توسط چند مجمع بین‌المللی نامگذاری شد، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بلایای طبیعی از دهه‌ی 1370 تا 1380 به طور متوسط 110 میلیارد تومان خسارت به اقتصاد کشور وارد کرده‌اند و اگر به مسائل غیر مستقیم آن هم توجه شود این مبلغ 10 درصد تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد.

مدیر ستاد بحران استانداری ایلام از زلزله‌‎ی رودبار ومنجیل در سال 1369 با 50 هزار نفر کشته به عنوان یکی از بحران‌های مهم کشور نام برد وادامه داد: باید به تعریف بحران توجه کرد و دانست که هر رخدادی بحران نیست، بلکه بحران یک اتفاقی است که در زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد و افراد زیادی با آن درگیر می‌شوند، نیازمند اقدام فوری و حل مشکلات مرتبط با آن مستلزم حضور ارگان‌های زیادی است.

کرمی ادامه داد: ایران بعد از هند، چین و بنگلادش چهارمین کشور بلاخیز آسیا‌ست و در جهان در مرتبه ششم قرار دارد.

وی آمادگی دستگاه‌های امدادی در برابر زلزله و آگاهی مردم را دو رکن اساسی مدیریت بحران عنوان و تصریح کرد: هیچکدام از این دو مورد بدون دیگری اثربخشی خود را ندارد، چون مجهزترین امکانات نمی‌تواند برای مردمی که خود برخی آگاهی‌های لازم را نداشته باشند، کارساز نیست، بنابراین باید به آموزش مردم در این زمینه توجه داشت و بهترین جا برای آموزش مدارس و مراکز آموزشی است و آموزشی موثر است که عملیاتی باشد مانند آنچه در درس آمادگی دفاعی در مدارس تدریس می‌شود.

مدیربحران استانداری ایلام ایمن‌سازی ساختمان‌ها را از مواردی دانست که حتما باید مورد توجه قرار گیرد و ادامه داد: مصالح ساختمانی و کیفیت آنها از مواردی است که همیشه باید مدنظر قرار گیرد.

در نگرش مدیران ما آمادگی لازم برای مدیریت بحران جایی ندارد

در ادامه‌ی این میزگرد «سلیمانی» مدیرکل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت: آموزش بهترین راه تغییر نگرش و مقدمه‌ی کسب مهارت در مقابله با حوادث است، چرا که آموزش به تغییر رفتار می‌انجامد و متاسفانه هنوز نگرش مدیران ما تغییر نکرده و این را می‌توان به راحتی از عملکرد آنها دریافت.

وی با بیان اینکه اگر رفتارمان را متناسب با حوادث تغییر دهیم می‌توانیم بهتر در حادثه عمل کنیم، تصریح کرد: شورای عالی مدیریت بحران در استان 14 کارگروه با مدیران خاص خود را دارند و انجام کار در بحران مستلزم هماهنگی و همکاری بین متولیان این کارگروه‌ها‌ست.

زیرساخت داریم، در اجرا می‌لنگیم

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ی این میزگرد دکتر «حاجی کریمی» زمین‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام اظهار کرد: هر چند در حوزه مدیریت بحران در سطح ملی و استان‌ها امکانات مناسبی در نظر گرفته شده و برخی زیرساخت‌ها داریم اما در حین کار و اجرا می‌لنگیم و در آن لحظه که باید موثر عمل کنیم، تاثیر نداریم و به عنوان مثال در این زمینه مخابرات یک بحث کلیدی و استراتژیک در مدیریت بحران است، اما در زلزله‌ی مردادماه آبدانان اولین جایی که آسیب می‌بیند، مخابرات است.

وی با تاکید بر اینکه اگر در جایی مانوری را برگزار می‌کنیم، باید واقعی باشد و از فرمایشی بودن بیرون بیاییم، تصریح کرد: در زلزله گذشته آسیب‌های کار را دیدیم، تلویحاً برخی از آنها هم مطرح شد، اما دریغ از یک جلسه با حضور کارشناسان. تنها پول خرج کردن کافی نیست، بلکه باید تعهد لازم را از کسی که پول را خرج می‌کند، بگیریم تا ساخت و ساز آنها ایمن باشد و در این زمینه نیازمند بانک اطلاعاتی دقیق هستیم.

پیمانکاران و ناظران مسکن مهرپاسخگو باشند

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام تاکید کرد: مسکن مهری که در کوچکترین زلزله در آبدانان آسیب دید باید با آیین‌نامه2800 ساخته می‌شد، الآن باید پیمانکار و ناظر پاسخگو باشند و یا ثابت کنند، این نوع طراحی ساختمان در اینجا جوابگو نیست و استانداردها باید عوض شوند که اصلا این طور نیست و باید تا 7 ریشتر مقاومت می‌کردند.

کریمی تاکید کرد: پاسخگویی باید نهادینه شود و افراد متخلف باید محاکمه و جریمه شوند نه اینکه دلایلی مانند تحویل موقت و قطعی بیان کنند و باید ارزیابی‌ها و نظارت‌ها در این زمینه دقیق باشد.

مدیریت بحران فقط خرج کردن پول نیست

دانشیار دانشگاه ایلام بر پهنه‌بندی درست و دقیق و بررسی علمی از نظر سیل، زلزله، زمین‌لغزش و رانش‌ زمین تاکید و تصریح کرد: کسی می‌تواند به این موارد در فعالیت‌های عمرانی نظر داشته باشد که در این محیط زندگی کرده باشد، اما متاسفانه در بسیاری از طرح‌ها مشاوره به کسانی سپرده می‌شود که خارج از استان هستند و خط ‌مشی‌هایی ارائه می‌دهند که کارآمد نیست و مثال عینی آن این است که برای احداث جاده”چشمه شیرین” به “دره‌شهر” بنا به الزام نداشتن نقطه کور روستایی قسمتی از جاده به طول 4 تا 5 کیلومتر روی تپه‌ها احداث می‌شود که هزینه‌های آن سرسام آور است، در صورتی که اگر آن طرف‌تر احداث می‌شد، هزینه‌اش به مراتب کمتر بود.

وی با بیان اینکه مشاور این طرح یک مهندس تهرانی است، ادامه داد: این گونه طرح‌ها نیازمند بازنگری هستند و باید دانست که مدیریت بحران فقط این نیست که اتفاقی بیفتد، بعد آن را حل کنیم، بلکه باید با انجام مطالعه و کار کارشناسی و شناخت محیط های بلا خیز از قبل چاره‌اندیشی کرد تا از میزان خسارات و اتلاف منابع کاسته شود، کاری که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله در ژاپن در مورد زلزله صورت گرفته، ولی ما حتی پس از بروز بحران هم خود را بی نیاز از کار کارشناسانه و پیشگیرانه می‌بینیم و فقط به مدیریت هزینه‌ها آن هم به شکلی نادرست می‌پردازیم.

در ادامه کرمی مدیر بحران استان با تاکید بر اینکه بحران و بلایای طبیعی یک مدیریت دینامیک و سیال می‌خواهد نه ایستا، تصریح کرد: با اینکه وقوع لحظه بحران قابل پیش‌بینی نیست، اما با شناخت چلش‌ها و مناطق بحران زا می‌توان همواره آماده بود و دانست که چالش ما کجاست؟

وی با بیان اینکه همه انتظار دارند که همه چیز آماده باشد و مدیران هر دستگاه پیش‌بینی روز بحران را بکنند، تأکید کرد: مشکل اساسی ما این است که قانون را نمی‌خوانیم و از تجربه‌ها درس نمی‌گیریم مثلا در کشوری مانند ژاپن در زلزله 1923، 140 هزار نفر کشته شدند و در زلزله‌ی 2014 کمتر از 10 نفر زخمی شدند. باید دید که اینها چه کرده‌اند؟

وی با بیان اینکه در مورد انتصاب مدیران باید توان آنها در مدیریت بحران در نظر گرفته شود، ادامه داد: در انتصاب مدیران متاسفانه به این موضوع و این ویژگی مدیران توجه نمی‌شود و همین امر هم موجب بی‌نظمی‌هایی در بحران‌ها شده است.

مدیر بحران استان گفت: مدیریت بحران 4 مرحله‌ی پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی دارد و متاسفانه ما با مرحله آخر که هزینه‌بر هستند دست و پنجه نرم می‌کنیم. ما کی به فکر بیمه ساختمان بوده‌ایم؟ ما در زلزله‌آبدانان در اطلاع‌رسانی خوب عمل کردیم و خوشبختانه خسارت جانی نداشتیم، اما خسارت‌های مالی هنگفت بود.

فوریت‌های پزشکی در مقابله با بحران از پویایی لازم برخوردار است

در ادامه‌ی میزگرد دکتر«محمدرضا صیدی» سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان ایلام با تاکید بر مقوله‌ی آموزش اظهار کرد: آموزش‌ها در صورتی اثربخشی لازم را دارند که به تغییر نگرش و در نتیجه تغییر رفتار مطلوب و مدنظر در مدیریت بحران بینجامد.

وی با اشاره به شعار هلال‌احمر با عنوان “هر خانواده یک امدادگر” تصریح کرد: بهترین آموزش آموزشی‌ است که فرد در موقع بحران بتواند آن را اجرا کند و خود را نبازد که این موضوع نیازمند مهارت است و دانایی متعهدانه می‌تواند در چنین شرایطی بسیار موثر باشد.

صیدی ادامه داد: پیش‌بینی درست منجر به پیشگیری می‌شود مثلا در بحث سیل که قابل پیش‌بینی است، می‌توان با حفاظت از آب و خاک رفتار پیشگیرانه‌ای داشت.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با قدردانی از مدیریت بحران استانداری ایلام در زلزله‌ی مرداد ماه آبدانان مبنی بر اینکه مردم شب را در بیرون از منازل بگذرانند، گفت: این کار شجاعت خاص خود را می‌خواهد، چون اگر در آن شب زلزله نمی‌آمد و برای کسی به هر دلیلی مانند عقرب‌زدگی مشکلی پیش‌ می‌آمد، حساب مدیر بحران استان با کرام‌الکاتبین بود، چون در نظام قانونی ما این گونه موارد تعبیه نشده است که ایمن و مورد حمایت قانون باشد.

صیدی ادامه داد: متاسفانه در نظام اداری ما اگر کسی کاری را خوب انجام دهد، وظیفه‌اش بوده و اگر بد بود، مقصر است، در حالی که در قانون باید جایی برای برخورد جسورانه مدیریتی و آسودگی پس از آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه برخلاف برخی تصورات، ما در فوریت‌های پزشکی نیروی انباشت که منتظر بحران باشد نداریم، تصریح کرد: انجام کارهای روزمره و آماده بودن برای شرایط ویژه جزء وظایف ماست و خوشبختانه امکان استفاده‌ی به هنگام از امکانات موجود را داریم، اما از امکانات کافی برای خدمت‌رسانی در شرایط بحرانی برخوردار نیستیم.

‌سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان ایلام ادامه داد: آن قدر تجارب روزانه داریم که برخی مسائلی که در بحران وجود دارد را در به صورت روزانه البته در مقیاس کوچک‌تر دیده‌ایم و همکاران ما چون این وظایف را جزو وظایف ذاتی خود می‌دانند، برگه ماموریت را پر نکرده‌اند، اما از آن‌طرف با برخی ناهماهنگی‌ها مواجه هستیم، مثلاً اگر نیروی ما برگ مأموریت پر نکرد، نظام پرداخت این موضوع را قبول ندارد، چون همکاران من تلفنی ماموریت می‌گیرند و سیستم ماموریت‌دهی و اجرای فرمان شفاهی است و این برای ما عادی است، اما در نظام پرداخت جایگاهی ندارد.

صیدی تصریح کرد: فوریت‌ها با امکانات موجود سرعت معقول را به خرج می‌دهد و خوشبختانه در زلزله مرداد هم رییس سازمان فوریت‌ها در منطقه حضور داشت و ساختار این سازمان این قدر پویا‌ست که بتوانیم در شرایط بحرانی علاوه بر بسیج پایگاه‌های داخلی استان، مراکز استان‌های دیگر را به کمک بیاوریم.

متولی پهنه‌بندی کیست؟

به گزارش ایسنا، دکتر “حاجی کریمی” عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام با بیان اینکه مایلم موضوع پهنه‌بندی را پررنگ کنم، ادامه داد: نباید برای مدیریت منتظر وقوع بحران باشیم، بلکه باید ساز و کارها طوری باشد که بدانیم چه کسی چه پتانسیلی دارد. به عنوان مثال باید قبل از سیل مسیر آن را مشخص و موانع را برداریم و اگر شهرداری کوتاهی کرد و خانه سازی در مناطق مستعد سیل انجام گرفت، فردا سیل وارد ساختمان‌ها خواهد شد.

وی با انتقاد از شهرداری ایلام در خصوص عدم جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز مناطق شمالی شهر گفت: در این منطقه شاهد رشد آپاندیسی هستیم همه هم می‌دانند بدون مجوز این کار انجام شده است، اما از طرف دیگر سازمان‌های خدمات رسان به آنها برق و آب داده است. اگر غیرمجازند دادن امکانات ممنوع است، پس باید دید ریشه این ناهماهنگی کجاست؟

این زمین‌شناس با بیان اینکه همواره باید با نگاه پیشگیری از بحران به مسائل نگاه کرد، ادامه داد: وقتی پهنه‌بندی می‌کنیم باید به احتمالات توجه کنیم، چون وقتی در دل کوه خانه سازی می‌شود، باید احتمال داده شود، اگر یک سنگ از بدنه کوه جدا شود، قطعا 10 خانه را متلاشی می‌کند. الان که این اتفاق افتاده و در نزدکی کوه‌ها خانه ساخته شده باید مشخص شود که در اینجا متولی کیست؟ اگر خروجی این میزگرد به این سوال که مسئول پهنه‌بندی کیست؟ جواب دهد، نتیجه بزرگی است.

مدیر بحران استانداری ایلام در پاسخ این سوال گفت: این طرح باید در اختیار مدیر بحران باشد که متاسفانه نیست و سوال من این است که مسئول ساخت و ساز کیست؟ طرح اثرپذیری سیل، زلزله و خشکسالی باید در اختیار مدیریت بحران باشد که نیست.

منابع برای مقابله با بحران کافی نیست

به گزارش ایسنا، «محمد سلیمانی» مدیرکل جمعیت هلال احمر استان ایلام در ادامه‌ی این میزگرد گفت: منابع ما برای پاسخگویی به همه‌ی مخاطرات کفایت نمی‌کند و علاوه بر پهنه‌بندی باید به مطالعه‌ی مخاطرات شهرهای گوناگون بپردازیم و اینکه آیا همان خطری که مثلا ایلام را تهدید می‌کند با مخاطرات دره‌شهر یکی است. باید خطرات هر منطقه را شناسایی و اولویت‌بندی کرد و منابع آن را هم پیش‌بینی کرد.

در ادامه کریمی‌ تاکید‌کرد: باید بدانیم چه خطراتی کدام مناطق را تهدید می‌کند و برای این موضوع آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه جسته و گریخته مطالعاتی را بر روی چند تا از مناطق سیلاب خیز مختلف انجام داده ‌که شروع خوبی است و در مورد زمین لغزش و رانش زمین نیز کارهایی صورت گرفته و خوشبختانه کارشناسان خوبی در استان داریم.

کریمی راه‌های استان را یکی از موارد بحران‌زا عنوان و تصریح کرد: در جاده ارتباطی ایلام به کرمانشاه اگر در تنگه‌ی قیر ریزش انجام گیرد، راه مسدود می‌شود که خود عامل بحران است، همچنین لازم است در جاده صالح‌آباد از تونل‌های پیش ساخته بتونی استفاده شود.

این زمین‌شناس راه خروجی ایلام به سرابله را یکی از نقاط خطرناک عنوان و تصریح کرد:‌ لایه‌های شیب کوه در تمام پیچ‌ها به طرف جاده است و بدون شک ریزش خواهد کرد.

کرمی مدیرکل بحران استانداری در این زمینه از دکتر کریمی خواست به عنوان یک متخصص نامه‌ای به متولی راه‌ها بنویسد تا در مدیریت بحران پیگیری شود و ادامه داد: مدیریت بحران متولی این بخش‌ها نیست و مدیران که عضو شورای بحران استان هستند، به این مسائل فکر نمی‌کنند.

کریمی در پاسخ گفت: اگر چه یک نامه‌ی جنابعالی در زلزله‌ی مردادماه مورموری جان هزاران نفر را نجات داد، اما باید در شکل جامع تری دنبال حل مسائل بود و امکان حل کردن این مسائل با پیگری وجود دارد.

کرمی در ادامه‌ی این میزگرد مدیریت بسیاری از بحران‌ها را نیازمند اعتبارات دانست و تصریح کرد: مدیریت بحران باید اعتبارات کافی را در اختیار داشته باشد تا در برخی شرایط حاد بتواند با کمک گرفتن از بخش خصوصی مشکلات را حل کند که این موضوع را در بین نمایندگان عضو کمیسیون عمران مطرح کرده‌ام که این موضوع را که منع قانونی دارد، مورد بررسی مجدد قرار دهند.

سلیمانی مدیر کل جمعیت هلال احمر استان در ادامه بر تاثیر فرماندهی واحد در مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: باید به این موضوع توجه شود که اگر مرکز استان دچار بحران شد فرمانداران در شهرستان‌ها بتوانند فرماندهی بحران را بر عهده بگیرند و این هماهنگی لازم بین آنها وجود داشته باشد، هر چند این موضوع قبلا پیشنهاد داده شد اما به آن توجهی نشد.

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ی میزگرد مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران از زلزله‌ی 5.6 ریشتری در موموری خبر داد و بنا به ضرورت حضور مدیران حاضر در میزگرد در جلسه مدیریت بحران استانداری ادامه‌ی این میزگرد به فرصت دیگری موکول شد. از نکات جلب توجه این بود که مدیران اورژانس دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز، دزفول و لرستان ‌از نخستین افرادی بود که با مدیر اورژانس ایلام جهت کسب اطلاع و اعلام آمادگی برای کمک تماس گرفتند.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *