سه شنبه، ۲۱ فروردین ۹۷ - ۰۷:۱۰
زمان مناسب برای غذا خوردن

در خصوص زمان مناسب برای غذا خوردن هنوز اختلاف نظرهای زیادی بین محققین وجود دارد اما بیشتر کارشناسان زمان مناسب برای خوردن وعده‌ی…

در خصوص زمان مناسب برای غذا خوردن هنوز اختلاف نظرهای زیادی بین محققین وجود دارد اما بیشتر کارشناسان زمان مناسب برای خوردن وعده‌ی صبحانه را هفت و یازده دقیقه صبح،‌ ناهار دوازده و سی و هشت دقیقه ظهر و بهترین ساعت برای مصرف شام را شش و چهارده دقیقه عصر معرفی کرده‌اند.

البته قبل از توضیح در مورد زمان مناسب برای خوردن غذا لازم است بدانید که این روزها زندگی مدرن باعث شده است که همواره افراد به هنگام خوردن غذا، چند کار دیگر را نیز به طور همزمان انجام دهند اما دانشمندان بدترین فعالیتی را که نباید در حین خوردن انجام داد را کشف کردند.

طبق تحقیقات جدید دانشمندان بدترین فعالیتی که می‌توانید در حین خوردن انجام دهید، راه رفتن است.دانشمندان دانشگاه سری در انگلستان ۳ گروه از زنان را برای ارزیابی شکل‌های مختلف حواس‌پرتی به هنگام خوردن میان وعده مورد بررسی قرار دادند.

زمان مناسب برای غذا خوردن

یک گروه یک کلیپ ۵ دقیقه‌ای از سریال کمدی فرندز را تماشا کردند و در همین حین یک غله نواری خوردند. گروه دیگر همین غله نواری را به هنگام راه رفتن خوردند. گروه سوم این میان وعده را در حین گفتگو با یک دوست و به صورت نشسته خوردند. پس از انجام تمام آزمایش‌ها، از هر ۳ گروه خواسته شد به یک پرسشنامه پاسخ دهند و یک تست مزه شکلات، تکه‌های هویج، انگور و چیپس سیب‌زمینی را سپری کنند.

بنابراین محققان پس از رفتن شرکت‌کنندگان، میزان مصرف میان وعده توسط هر گروه را اندازه‌گیری کردند و متوجه شدند زنانی که در حین راه رفتن میان وعده خود را خورده بودند، ۵ برابر بیشتر از سایر گروه‌ها شکلات خورده‌اند.

احتمالاً این موضوع به دلیل تعداد بالای حواس‌پرتی‌هایی است که به هنگام راه رفتن ایجاد می‌شود.زمانی که راه می‌روید، فعالیت‌های زیادی انجام می‌دهید، مانند توجه به مسیر و اجتناب از برخورد به اطرافیان. به همین دلیل تقریباً غیرممکن است که بتوانید به آنچه می‌خورید، توجه کنید. به همین دلیل نمی‌توانید تأثیر این موضوع بر روی گرسنگی را پردازش کنید. همچنین طبق نظریه محققان، راه رفتن نوعی ورزش محسوب می‌شود. به همین دلیل شاید افراد خود را توجیه می‌کنند به دلیل ورزشی که انجام داده‌اند، می‌توانند بیشتر بخورند.

اگر نمی‌توانید از خوردن در حین راه رفتن خودداری کنید، بهتر است از هدفون استفاده کنید. هدفون باعث می‌شود صداهای محیط بیرون را نشنوید و تعداد حواس‌پرتی‌ها به حداقل می‌رسد. این بدین معنی است که شما می‌توانید توجه بیشتری به آنچه می‌خورید، داشته باشید.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، مصرف وعده‌ی شام بعد از ساعت هفت می‌تواند خطری جدی برای سلامت افراد باشد، زیرا افراد در طول شب به دلیل کم‌تحرکی کالری کمتری می‌سوزانند که سبب چاقی، اضافه وزن و به تبع آن ابتلا به انواع بیماری‌ها در درازمدت در آنها می‌شود.

beat-time-day-(4)

پزشکان این نتایج را با بررسی بر روی داوطلبان و تحت نظر داشتن رژیم غذایی آنها و پیگیری وضعیت سلامت آنها در درازمدت بدست آورده‌اند.اکثر افرادی که وعده‌های غذایی خود را در حوالی ساعات یاد شده مصرف کرده‌اند از سلامت جسمی بسیار خوبی برخوردار هستند و بیشتر کالری دریافتی روزانه خود را می‌سوزانند.پزشکان مهم‌ترین وعده‌ی غذایی را وعده‌ی صبحانه معرفی کرده‌اند که می‌تواند انرژی کل روز فرد را تأمین نماید.

وعده‌ی غذایی شام در صورت صرف دیروقت می‌تواند سبب ذخیره‌ی چربی در بدن و افزایش قند خون شود.پزشکان توصیه می‌کنند بین وعده‌ی شام و زمان خواب افراد باید حداقل سه ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد.

در این میان توصیه می شود بهترین غذای خود را برای صبحانه انتخاب و آن را اول صبح میل کنید چرا که با اشتباه امروزه بعضی افراد صبحانه می خورند و دو سه ساعت بعد خوراکی مصرف می کنند و به همین نحو تا آخر ادامه می دهند و شب در هر ساعتی که پیش بیاید شام می خورند .

از طرفی عده ای نیز به زمان خوردن اهمیت نمی دهند و تا کار دارند به سراغ خوردن نمی روند و برعکس برخی رأس ساعت غذا میل می کنند.یادآوری این نکته ضروری است که کار فکری زیاد خون را متوجه دستگاه های مغزی می کند. کار عضلانی سخت خون را به طرف عضو درگیر متمایل می کند.

لذا برای خوردن استراحت قبلی لازم است تا خون بتواند به اندازه کافی در جهاز هاضمه جریان داشته باشد.اگر بعد از کار فکری زیاد غذا بخوریم، مغز گرسنگی می کشد و اگر غذا خوردن پس از فعالیت عضلانی سخت باشد، ماهیچه ها گرسنه خواهد شد.در هنگام غذا خوردن اگر فرد خسته باشد یک چهارم غذای خورده شده جذب نمی شود لذا بهتر است فرد کمی استراحت کند و بعد غذا بخورد.تحقیقات زیادی نشان می دهد صبحانه نخوردن یا کم خوردن باعث پایین آمدن بازده کار روزانه می شود و مقاومت فرد را در برابر بیماری ها کم می کند. از طرفی با صرف ناهار و شام نیز نمی توان نخوردن صبحانه کافی را جبران کرد.

در این میان افرادی که در ساعت‌ های نامنظم و غیر طبیعی غذا می خورند، دو برابر بیشتر از سایر افراد چاق می شوند چرا که ساعت بیولوژیکی انسان ها در مشخص کردن میزان انرژی جذب شده از مصرف مواد خوراکی نقش دارد.

beat-time-day-(2)

همچنین هورمون‌ هایی که در زمان خواب ترشح می شوند و تغییر دمای بدن در این زمان، بر این موضوع تاثیر گذار است؛ به طوری که افرادی که در شیفت های شبانه کار می کنند به دلیل خوردن در زمان نامناسب نیز دارای اضافه وزن می شوند.

تحقیقات نیز نشان می دهند؛ موضوع اضافه وزن تنها به میزان کالری دریافتی و میزان انرژی آزاد شده ارتباط ندارد، تغذیه در زمان مناسب به کند کردن روند چاقی در افراد کمک می کند اما با رعایت موارد زیر تا حدودی شما از آسیب های خوردن غذای نامنظم به دور خواهید بود.

 • روزانه وعده های غذایی بیشتر اما کم حجم داشته باشید

وقتی ۳ وعده سنگین را در طی روز مصرف میکنید، در فواصل هضم غذا، دچار افت انرژی خواهید شد و مسلما در چنین شرایطی، میل به خوردن غذای بیشتر دارید تا این افت را جبران کنید.

اما برنامه ریزی برای وعده های بیشتر و با حجم کمتر، این شانس را به شما می دهد که مانع از این پرخوری شده و علاوه بر اینکه انرژی شما به طور مداوم حفظ می شود، کمک می کند تا کاهش وزن سالم و مطمئنی را تجربه کنید.

 • بعد از ظهر، کربوهیدرات  مصرف کنید.

تعجب نکنید! طبق آخرین تحقیقات، محققان به این نتیجه رسیدند که بدن پس از سپری کردن یک روز پر تلاش، نیاز به ریکاوری و سوخت گیری دارد و یکی از بهترین گزینه ها برای تامین این سوخت، کربوهیدرت ها هستند.این مواد، انرژی لازم را برای روز بعد ذخیره کرده و بدن را کاملا آماده و مهیا می سازند.

در خوردن کربوهیدرات ها، افراط نکنید.به اندازه نیاز بدن، سبک، اما مغذی غذا بخورید و به این ترتیب ،بدنی سالم و پرانرژی داشته باشید.

 • دیر وقت غذا نخورید

در این مقاله، در خصوص بهترین و بدترین زمانهای غذا خوردن صحبت می کنیم. اگر می خواهید بدترین زمان غذا خوردن را بشناسید، بهتر است بدانید که هیچ زمانی بدتر از آخر شب نیست!

غذا خوردن آخر شب و هنگام خواب، تمام کار شما را خراب می کند.شما کل روز تلاش می کنید تا مواد مغذی و سالمی را به بدن برسانید، اما گرسنگی شب و هوس خوردن یک وعده آخر شب، همه برنامه رژیم شما را بر هم خواهد زد.

میل به گرسنگی را با خوردن مواد غذایی مثل هویج، انواع توت ها و از این قبیل فرونشانید، چرا که این مواد غذایی بسیار کم کالری بوده و در عین حال کمک می کنند تا میل به خوردن در شما بر طرف گردد.

beat-time-day-(3)

 • زیاد نگران نباشید

بهتر است در مورد انواع مواد غذایی و زمان خوردن آنها در طی روز زیاد نگران نباشید.در عوض بیشتر بر سالم و مغذی بودن آن متمرکز شوید.چنانچه میزان مناسبی غذا را با توجه به نیازهای بدن خود مصرف می کنید، بنابراین جای نگرانی نیست.سعی کنید نیازهای بدن را با توجه به میزان فعالیت بدنی خود در طی روز شناسایی کرده ، به اندازه و در ساعات مختلف روز غذا بخورید و فقط وعده آخر شب را فراموش کنید.

5 دیدگاه برای “آیا بدن نیازمند زمانبندی مناسبی برای غذا خوردن است ؟”

 1. خنیاگر گفت:

  تست جالبی بوده

 2. پانته آ گفت:

  برنامه من اصن با این زمانبندی مطابقت نداره

 3. عارف گفت:

  ما سالهاست شام رو بعد از ساعت ۲۱ میخوریم

 4. فرهان گفت:

  کسی هست این برنامه رو رعایت کنه؟

 5. جانان گفت:

  زندگی ماشینی اکثرا همه مارو از این زمانبندی و چگونگی تغذیه دور کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.