جمعه، ۰۲ اسفند ۹۸ - ۰۵:۳۵
زمین بدون اقیانوس ها

این که زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود ؟ شاید موضوعی است که تصورش هم قابل سخت است چرا که زمین…

این که زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود ؟ شاید موضوعی است که تصورش هم قابل سخت است چرا که زمین با اقیانوس ها شکل گرفته است .

با این حال اقیانو‌س‌ ها بخش اعظمی از کره زمین را می‌ پوشانند و این که بخواهیم زمین بدون اقیانوس ها را تصور کنیم اصلا قابل پذیرش نیست چرا که از جمله طولانی‌ ترین رشته‌ کوهها و پل های باستانی که انسان‌ها از آنها برای رسیدن به قاره‌های دیگر عبور کردند. اخترشناسی به نام «جیمز اودونوگو» که اخیراً یکی از ویدئوهای ناسا را بازسازی کرده، نشان می‌دهد که در صورت خشک شدن منابع آبیِ زمین، سیاره ما چه شکلی پیدا می‌کند. لذا با این کار، از سه پنجمِ پنهانِ سطح زمین پرده برداشته است. فیلم اصلی در سال 2008 توسط ناسا تهیه شده است.

زمین بدون اقیانوس ها

ودونوگو که در آژانس کاوش‌ های هوافضای ژاپن JAXA فعالیت می‌کند و سابقه کار در ناسا را نیز دارد به کمک انیماتور ناسا «هوراس میچل» در سال 2008 در ساخت ویدئویی بنام زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود؟ مشارکت داشته و اودانیو چیزهای جدیدی را به فیلم او اضافه کرد. او زمان‌بندی را ویرایش کرده و یک ردیاب اضافه کرد تا ببیند در طول انیمیشن چه میزان از آب خشک می‌شود. وقتی اقیانوس‌ ها به تدریج آب‌ شان را از دست می‌دهند، اولین بخش‌های زمین پنهانی که ظاهر می‌شوند، پوسته‌های قاره‌ای هستند.

اودونوگو در قالب یک ایمیل به وبسایت Business Insider در خصوص ویدیو زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود ؟ نوشته است:

قدری تعجب‌برانگیز بود، اما من نقطه شروع را نشان دادم؛ بخش‌های زیردریایی بسیار زیادی وجود دارد که بلافاصله در ده متر نخست افشا شد.» پوسته‎های قاره‌ای دربردارنده چندین پل زمینی هستند که انسان‎های اولیه از آنها برای مهاجرت از قاره‌ای به قاره دیگر عبور می‌کردند. ده‌ها هزار سال پیش، اجداد ما از اروپای قاره‎ای به انگلیس، از سیبری به آلاسکا و از استرالیا به جزایر اطراف آن مهاجرت نمودند. اودانیو در ادامه افزود: «وقتی آخرین عصر یخبندان به وقوع پیوست، مقدار عظیمی از آب اقیانوس‌ها به صورت یخ در قطب‌های سیاره ذخیره شد. دلیل وجود پل‌های زمینی همین بوده است. هر کدام از این پیوست‌ها فرصتِ مهاجرت را به انسان‌ها دادند. وقتی عصر یخبندان به پایان رسید، آب به نوعی در آن پل‌ها باقی ماند.» ویدئوی شبیه‌سازی باورنکردنی ناسا نشان می‌دهد که اگر اقیانوس‌ها خشک شوند، زمین چه شکل‌و‌شمایلی پیدا می‌کند.

در انیمیشن زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود ؟ حذف آب باعث می‌شود دید تازه‌ای نسبت به جهانِ اجداد باستانی‌مان داشته باشیم. طولانی‌ترین رنجیره کوه‌های زمین نیز در این انیمیشن به نمایش در آمده است. وقتی سطح دریا به 2000 تا 3000 متر کاهش یافته باشد، این کوه‌ها نمایان می‌شوند. قله میان‌اقیانوسی هم بیش از 60 هزار کیلومتر گستردگی دارد. بیش از ۹۰ درصد آن در زیر آب قرار دارد. کوه‌های آتش‌فشانی از میان درزها و شکاف‌ها به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند؛ جایی که صفحات تکتونیکی زمین فاصله چندانی با یکدیگر ندارند.

با خشک شدن اقیانوس‌ها تا 6000 متر در این ویدئو، آنها بخش اعظم محتوای آب‌شان را از دست می‌دهند. اما در 5000 متری دیگر است که عمیق‌ترین نقاط گودال ماریانا خالی از آب می‌شوند.

زمین بدون اقیانوس ها

اودونوگو در توضیحات بیشتری در خصوص زمین بدون اقیانوس ها چه شکی خواهد بود؟ گفته است :

این برای من بسیار هیجان‎انگیز است که در انیمیشن، کف اقیانوس به مانند قاره‌ها از لحاظ ویژگی‌های زمین‌شناسی، متغیر و جالب است. خالی شدن آب دریاها و اقیانوس‌ها نه تنها زیر اقیانوس‌ها را نشان می‌دهد، بلکه از داستان باستانی بشر هم پرده برمی‌دارد.

 

منبع : businessinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.