پنجشنبه، ۳۱ تیر ۹۵ - ۰۸:۵۳
گرمترین روزهای 100 سال اخیر

زمین در حال سپری کردن گرمترین روزهای ۱۰۰ سال اخیر است و این را می شود از وضعیت هوای این روزهای تابستان لمس…

زمین در حال سپری کردن گرمترین روزهای ۱۰۰ سال اخیر است و این را می شود از وضعیت هوای این روزهای تابستان لمس کرد. موضوعی که محققین با بررسی دمای کره زمین در ماه گذشته میلادی متوجه شدند که گرمای ماه ژوئن به یک رکورد تاریخی تبدیل شد. که در این میان اداره ملی اقیانوس شناسی و اتمسفر آمریکا نیز بر این موضوع صحه گذاشته است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

گرمترین روزهای ۱۰۰ سال اخیر بیشتر به دلیل پدیده النینو است و تاثیرات آن بر روی کره زمین در ماه گذشته میلادی یعنی ژوئن، باعث شده که زمینی ها گرم ترین دما را در میان سایر ماه های ژوئن از سال ۱۸۸۰ میلادی تا اکنون تجربه کنند.

این در حالی است که کره زمین برای چهاردهمین ماه متوالی با رکورد گرما روبرو می شود، میانگین دما در ماه گذشته میلادی در یک قرن اخیر با یک درجه افزایش نسبت به ماه های ژوئن سال های گذشته گزارش شده که یکی از مهمترین دلایل این افزایش دما به روند روز افزون تولید گازهای گلخانه ای از سوی کشورهای دنیا نسبت داده می شود.

گرمترین روزهای سال ۲۰۱۶

همچنین سازمان ناسا اعلام کرد، ارتفاع یخ های موجود در منطقه قطب شمال به کمترین مقدار از دهه سال ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی به بعد رسیده است که نشان از سرعت بالای ذوب شدن آنها به دلیل گرمای بی سابقه کره زمین است.

محققین ناسا بر این باور هستند که این پدیده حتی می تواند بر روی حرکت کره زمین نیز تاثیر بگذارد. کارشناسان همچنین هشدار می دهند که این افزایش دما، گسترش خشکسالی در مناطق مختلف دنیا را به دنبال خواهد داشت.

[highlight]منبع : NASA[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *